Yüz yogası yapın ve genç kalın

Evde yapılabilecek basit hareketlerden oluşan yüz yogası asırlardır uygulanan doğal bir formül. Yüzdeki kırışıklıkları ve sarkmaları önlüyor. Metodu keşfeden Lourdes Çabuk, yıllardır bu tekniği kendinde uyguluyor. Kendisi 64 yaşında, 4 çocuk ve 7 torun sahibi. Ne kadar genç görünüyor değil mi?

-Yüz yogası nedir?

Yüz yogasına, güzellik yogası da diyebiliriz. İçinde vücut ve yüz egzersizleri var. Yüz kaslarını doğru şekilde çalıştırarak ve yoganın bazı prensiplerini uygulayarak hem yüzün hem de vücudun sağlıklı, genç kalmasını sağlar.

-Siz nasıl öğrendiniz?

Deneyimlerimle. Dünyadaki kaynakları takip ederek ve doğru uygulamaları keşfederek ilerledim. Son çocuğumu doğurduktan sonra başladım, 33 yıldır da yapıyorum.

– Güzelliğe etkilerini anlatır mısınız?

Güzellik hem içerden yüzünüze vurur, hem dışarıda yaptığınız çalışmalar içinize yansır. Bu nedenle nefes çalışmalarından alınan bol oksijen ve hayat enerjisiyle, yüz egzersizleriyle, doğru beslenme ile netice alırsınız. Yogada; yaşam felsefesi, hayata bakış açısı ve nefeslerle zihnimizi sakinleştiririz.

– 20’li yaşlarından itibaren bu tekniği uygulayan biri 40’larında nasıl görünür?

En az 10 yaş daha genç.

– Nasıl yapılmalı bu yoga?

En önemli kural, disiplin. Zaten tüm öğretim çalışmaları; doğru beslenme, doğru nefes, doğru rahatlama, doğru egzersiz ve pozitif düşüncenin bir bütün olarak uygulanmasını gerektirir. Yüz yogasını fotoğraflarla gösterdiğim şekilde yapmalısınız. Bu, temel uygulamadır.

-Her gün mü yapılması gerekiyor?

İhtiyaca göre değişir. Önemli olan egzersizlerin doğru yapılması.

– Günde kaç dakika ayırmalı bunun için?

Görünüşüne değer veren herkes 30 yaşında başlamalı. Kişinin durumuna göre günde en az 15-30 dakika uygulamak gerek.

yüz yogası ile genç kalın - 1

Derin derin soluk alıp verin. Derin nefes alıp 5 saniye tutun. İki elin orta parmakları ile alnın ortasına hafifçe vurun. Bu egzersizi en az iki dakika tekrarlayın.

yüz yogası ile genç kalın - 2

Yeniden derin soluk alıp verin. İki elinizin tersiyle, iki dakika boyunca, kaşınızı kaldırın. Alın ve göz kapaklarını güçlendirmiş olursunuz. Bitirirken derin nefes alın ve yavaşça verin. Gergin göz kapaklarını hissedin.

yüz yogası ile genç kalın - 3

Yine derin nefes alıp verdikten sonra beş saniye boyunca nefesinizi tutun. Bu arada dudaklarınızı içe doğru çekip yanaklarınızı şişirin.

yüz yogası ile genç kalın - 4

Derin nefes alın. Egzersiz sırasında gözleriniz kapalı olsun. Yanaklara ve yukarı doğru genişçe gülümseyin. Bu sırada yüzünüzün kıvrımlarının ortaya çıktığından emin olun. Ağzınıza bir kalem alın ve iki dakika süreyle elmacık kemiklerinizi gererek kalemi tutun.

yüz yogası ile genç kalın - 5

Çeneyi ve alt dudağı dışarı uzatın. Yavaşça başınızı eğin ve bir kaşığı dişlerinizin arasına sıkıştırarak aşağı yukarı indirip kaldırın. Bu pozisyonda iki dakika durun. Bu sürede en az 10 kez kaşığı indirip kaldırın. Nefesiniz sakin olmalı.

yüz yogası ile genç kalın - 6

İki elinizi, kaşlarınızın üstüne, alnı da kaplayacak şekilde koyun ve kaşları yukarı itin. Nefesinizi tutup bu şekilde birkaç saniye kalın. Sonra yavaş yavaş nefesi verin. Bu sırada ellerinizi çekmemelisiniz. Hareketi üç kez tekrarlayın.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir