Yumurtalar Hakkında İlginç Bilgiler!

Hemen hemen her gün kahvaltılarımızda ve çeşitli öğünlerimize eklediğimiz yumurta hakkında vereceğimiz bilgileri öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız.

Yumurta birçok kişinin beslenme düzeninin en önemli parçalarındandır. Çünkü yumurtalar içeriğinde birçok besin maddesi ve mineral barındırırlar. Yumurta genellikle büyüme çağındaki çocuklar, hamileler ve düşük kalorili besinler uygulayan kişilerin vazgeçilmezidir.

Yumurtanın rengi

Yumurtanın rengi genetiğine bağlıdır. Anlayacağınız tavuk kahverengi ise yumurtası kahverengi, beyazsa yumurta beyaz, tavuk karaysa yumurtası da kara olur.

Yumurta sarısının rengi

Bazı yumurtaları kırdığınızda sarı kısmında renk farklılığı olduğunu fark etmişsinizdir. Bu farklılığın nedeni genellikle tavuğun beslenme şekli ile alakalıdır. Tavuk kümeste besleniyorsa sarı kısmı daha koyu, açık alanda salma tavuk olarak yetişriliyorsa sarısının rengi daha açık olur.

Tavuğun yaşıyla yumurta boyutu doğru orantılı!

Yumurtanın büyüklüğü tavuğun yaşıyla doğru orantılıdır. Yani yumurta ne kadar büyükse tavuğun yaşı da o kadar büyüktür.

Yumurtalar yıkanır mı?

Biz yumurtaları kesinlikle yıkamamanızı öneriyoruz. Yumurtaları yıkarken kabukları aşınabilir veya kabuklarına zarar verebilirsiniz. Bu durumun sonucunda yumurtayı tüketmeniz halinde vücudunuzda çeşitli organizmalar belirir. Bu da ilerleyen zamanlarda ciddi hastalıkları beraberinde getirebilir.

Eğer yumurtayı yıkamadan tüketmek istemiyorsanız yıkadıktan sonra bir saat bekletip öyle pişirmenizi öneriyoruz.

Kaynak:pembenar

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir