Tiroitlerin düzgün çalışmadığını gösteren işaretler!

İshal, kalp çarpıntısı, çabuk sinirlenme ya da kabızlık, cilt kuruluğu, kalp yetmezliği… Tüm bunlar ve daha fazlası, bir tiroit hastalığı işareti olabilir. Tiroit hastalıklarının tüm belirtileri burada…

Tiroit bezlerinin olması gerektiği gibi çalışmadığını gösteren belirtiler neler?

Hipotiroidi ve hipertiroidi hastalıkları vücutta hangi fiziksel ve psikolojik izleri bırakır?

 Tiroit hastalığı olup olmadığı nasıl tespit edilir?  Hangi durumlarda hemen tedaviye başlanır?

 

 

Tiroitlerin düzgün çalışmadığını gösteren fiziksel, psikolojik belirtiler neler?

 

Tiroit bezi, ürettiği tiroit hormonları ile metabolik dengemizi sağlayan ana endokrin bezdir. Hormonların fazla veya eksik çalışması, fiziksel ve psikolojik dengemizin değişmesine neden olur.                         images (1)Örneğin saçların kuruması, kırılması, dökülmesi, cilt kuruluğu, solukluk, kilo artışı veya azalması, ödem gibi fiziksel belirtiler yanında depresyon veya depresyona eğilim, ajitasyon, uyku ritminin bozulması, gerginlik gibi psikolojik belirtiler gözlenebilir.

 

Hipotiroidi belirtileri!

*Tiroit bezinin az veya yetersiz çalışması olarak bilinen “hipotiroidi” durumlarında
*Halsizlik, yorgunluk, genel enerjine düşüklük, konsantrasyon ve öğrenme bozuklukları, unutkanlık
*Cilt kuruluğu, solukluk, ödem, saç ve kaşlarda seyrelme, dökülme, kırılma
*Depresyon ve depresyona eğilim
*Adet ritminin bozulması, yumurtlama fonksiyonlarının bozulması ve gebe kalamama-kısırlık
*Kas ağrıları, kramplar
*Kansızlık, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, kalp yetmezliği
*Şişkinlik, kabızlık görülür.

 

Hipertiroidi belirtileri!

*Tiroit bezinin çok çalışması olarak bilinen “hipertiroidi” durumlarında
*Çarpıntı, ritim bozuklukları, hipertansiyon, aşırı terleme
*İshal
*İştah artmasına rağmen kilo kaybı
*Kas ağrıları
*Adet düzensizlikleri, tekrarlayan düşükler
*Görme bozuklukları
*Ajitasyon, çabuk sinirlenme, uyku bozuklukları görülür.

images

 

 

Özellikle hangi belirtilerin görülmesi halinde doktora başvurmak gerekir?

Tiroit hastalılarında görülen belirtilerin birçoğu diğer hastalıklarla karışmakla beraber, giderek artan halsizlik, adet bozuklukları, kısırlık, ödem, giderek artan kilo veya zayıflama, depresyona eğilim gibi bulgular varsa öncelikli olarak tiroit testleri değerlendirilmek üzere bir endokrin uzmanına müracaat edilmesi gerekir.

 

En tehlikeli tiroit hastalığı hangisidir?

Tiroit hastalıları genel olarak günlük hayatımızı olumsuz olarak etkileyebilmekle beraber genellikle hayati tehlike oluşturan hastalıklar değildir. Ancak ciddi hipertiroidi, kalp ritim problemleri yaratarak özellikle yaşlı ve kalp hastası olanlarda tehlikeli kalp sorunlarına neden olabilir. Bunun yanında tüm dokularda olduğu gibi tiroit bezinin de kanserleri olabilir, ancak bu kanserler genel olarak vaktinde tanı konduğunda kontrol altına alınabilir ve yaşam süresini kısaltmaz.

 

Tiroit sorunu olup olmadığını anlamak için ne yapmak gerekir?

Hastalık bulgularından şüpheleniliyorsa basit bir kan testi ile tiroit fonksiyonları değerlendirilebilir. Ancak bazı durumlarda kan testlerine ilave olarak tiroit ultrasonografisi veya tiroid sintigrafisi çekmek gerekebilir.

 

Hangi durumlarda tiroit tedavisine başlanır?

Klinik şikayetlerden ziyade laboratuvar testleri, ultrasonografi ve sintigrafi doğrultusunda gerekli görülürse tedaviye başlamak doğrudur. Bu testler değerlendirilmeden tedavi söz konusu değildir. images (2)Tiroit tembelliği (hipotiroidi) tedavisi genellikle ömür boyu süren bir tedavi şeklidir. Günde bir kez alınan tiroit hormon hapları ile tedavi sağlanabilir. Hipertiroidide tedavi bir süre takip edildikten sonra hasta değerlendirilerek, tedavi kesilebilir ancak bazen hipertiroidide ameliyat veya atom tedavisi gerekli olabilir.

 

Hamilelikte tiroit hastalığı tedavisi mümkün müdür?

Hamilelerde tiroit hastalıklarının takibi önemlidir, çünkü anne karnındaki bebeğin gelişiminde oldukça önemli rol alır. Bu nedenle gebelikte tiroit hastalığı varsa muhakkak tedavi edilmeli ve kullanılan ilaçların dozları iyi ayarlanmalı. Eğer bir tiroit hastası gebelik planlıyorsa gebelik öncesi gerekli ilaç ayarlamasının bir endokrinolog tarafından ayarlanması ve gebeliğin daha sonra planlanması daha uygun bir yaklaşımdır.

Kaynak:kadınlarsitesi

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir