Soğuk Havaya Hangi Çiçekler Dayanır?

Soğuk havalara dayanıklı çiçekler hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Kış bahçeleri ilgi ister ve bahçe dekorasyonu yaparken mutlaka soğuk havalara dayanıklı çiçekler kullanmalısınız. Bu konumuzda sizler için kış bahçesi dekorasyon fikirlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Bu soğuk havalarda bahçenize çiçeklerle renk katabilirsiniz.

Açelya

Nemli bahçe toprağını seven bu bitkiye toprağın asidik veya bazik karakteri üzerinde yapacağınız minik değişimlerle farklı renkte çiçekler de açtırmanız mümkün. Bahçenizin yarı gölge olan, direkt gün ışığı almayan alanlarını açelyalara ayırabilirsiniz. Çiçek açtığı zamanlarda toprağının nemini sık sık kontrol ederek daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz.

Funda

Rengârenk çiçeklerini soğuk havalara rağmen açar. Bakımı da oldukça kolaydır. Bol humuslu, az kireçli her türlü toprak tipinde gelişebilir. Torf takviyesi yaparsınız çiçeklerinin çok daha fazla açtığını görebilirsiniz.

Güneş ve yarı gölge alanlarınızı gönül rahatlığıyla fundalara ayırabilirsiniz.

Köpük çalısı

Her dem yeşil çalı türlerinden olan köpük çalısı aromatik kokulu, diri yaprakları ve etli minik kırmızı meyveleriyle çok şık bir görünümü sahiptir. Kışın çıkan kırmızı etli meyveleri baharda çiçeklere dönüşür ve güzel kokularıyla baharın coşkusuna ortak olurlar. Güneşi sever, onlar için nemli ve kuru topraklarınızı ayırabilirsiniz.

Kamelya

Halk arasında Japon Gülü olarak bilinen kamelyalar her dem yeşil çalı formlu bitkilerdir. Katmerli çiçeklerini Mart ayında beyaz, pembe, kırmızı ve ebruli renklerde açarlar. Humusça zengin bahçe toprağına çürümüş yaprak, kil ve yanmış çiftlik gübresi eklendiğinde kamelyaların nasıl canlandığına inanamayacaksınız. Bu canlı bitkileri tek tek veya kümeler halinde kullanabilirsiniz.

Kış bahçesinin tadını çıkarın

Her hava koşulunda dışarıda oturuyormuş hissi veren kış bahçelerinde dört mevsim keyifli saatler geçirmek mümkün. Üstelik bu bahçelerde çok sayıda bitkinin bakımını da rahatlıkla yaparak daimi olarak yeşilin tadını çıkarabilirsiniz. Öncelikle nane, maydanoz, tere ve roka kış bahçeleri için bakımı en kolay bitkiler arasında yer alıyor. Limon, mandalina, portakal ve kumkuatları da burada yetiştirebilirsiniz. Sardunyalarınızı da bu alana yerleştirmeniz mümkün.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir