Saç Yıkamanın En Doğru Yöntemleri…

Okuduktan sonra şimdiye kadar saçınızı hiç yıkamamış olduğunuzu fark edeceksiniz! 

Hijyene ve saç sağlığına oldukça önem veren biriyseniz saçınızı yıkarken bir takım noktalara dikkat etmeniz gerekir. Çoğunlukla insanlar saç yıkamayı basit bir iş olarak görürler. Ancak durum pekte öyle değildir. Saçlarınızı yanlış şekilde yıkamak saç derinizin kepeklenmesine, saçlarınızın kısa sürede yağlanmasına ve yıpranmasına neden olabilir.

Size vereceğimiz yöntemlerle saçlarınızı kirden daha çabuk ve kolay bir şekilde arındırabilir, aynı zamanda da kafa derinizin sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

İşte saç yıkamanın en doğru yöntemleri…

Tarama işlemi

Saçlarınızı yıkamaya geçmeden veya duşunuzu almadan önce saçlarınızı muhakkak taramanız gerekmektedir. Saçı taramanız sonucunda saçınızda oluşan düğümler açılır, saçınızda oluşan ürün atıklarının kaldırılmasına yardımcı olur ve saç kırılmalarının önüne geçer.

Yıkama işlemleri:

1. Adım: Saçınızı ilk olarak ılık su ile nemlendirin. Sıcak suyu kesinlikle kullanmayın. Çünkü sıcak su, kafa derinizde oluşan nem dengesinin bozulmasına neden olur. Bu durum sonucunda saç derinizde aşırı yağlanma ve kepeklenme sorunu meydana gelebilir.

2. Adım: Avuç içinize ceviz büyüklüğünde şampuan alın. Saçınızın uzunluğuna göre miktarı azaltabilirsiniz. Kuru saça kesinlikle şampuan uygulamamalısınız.

3. Adım: Daha sonra elinize aldığınız şampuana biraz su ekleyip seyreltin. Başınızın her yerine hafifçe uygulayın. İşleme saç diplerinden başlayın daha sonra köklere inerek şampuanlama işlemini gerçekleştirin.

4. Adım: Parmaklarınızı kullanarak nazik bir şekilde saç diplerinize yedirdikten sonra, kulak üstündeki saç çizgisi boyunca, kulak arkasına dairesel hareketlerle aşağı yukarı hareket ettirerek masaj işlemine devam edin.

Saçlarınızı hızlı bir şekilde yıkadığınız zaman bu bölgeleri genellikle ihmal edersiniz. Bunun sonucunda da kulak arkası kısımlarında mantar enfeksiyonları oluşabilir.

Kaynak:pembenar

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir