Sabah ayakta oluşan ağrı, topuk dikeni olabilir!

Sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri olan topuk dikeni, hayatı olumsuz etkiliyor. Yataktan kalkınca ilk birkaç adımında ayak topuğu içinde hissedilen şiddetli ağrı, topuk dikeni belirtisi olabiliyor.

 

Topuk dikeni, ayağın altındaki Plantar Fascia olarak adlandırılan dokunun kısalması sonucunda ortaya çıkar. Halk arasında bir kemik problemi olarak bilinse de aslında ayağın altında var olan ve ayağın yaylanmasına yardımcı olan bir adelenin topuğa yapıştığı yerdeki kısalığı sonucunda hastanın hissetmiş olduğu ağrıdır. Bu hastalık yürümenize engel olan ve dayanılmaz ağrılara sebep olan bir rahatsızlıktır.

 

 

Kimlerde Görülür?

 

Topuk dikeni en sık sürekli ayakta kalanlar ve kilolu olanlarda görülmektedir. Ayrıca kadınlarda daha çok görülmektedir. Bunun nedeni 30-50 yaş arasındaki kadınların kilo probleminin daha çok ortaya çıkmasıdır.

 

Belirtileri

 

Topuk dikeninin en belirgin belirtileri ağrı ve sızıdır. Eğer bu hastalık oluşmaya başladıysa sabahları çok şiddetli bir ağrı olur. Gece toplanan ağrılar sabah ortaya çıkmaktadır. Uzun süre ayakta kalındığında ayakta kendi kendine bir ağrı belirir. Hastalık ilerlediğinde kişi topuğunun üzerine basamayacak duruma gelmektedir.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 

Topuk dikeni için önerilen egzersizlerin hangileri olduğunu en iyi bir fizyoterapistten veya doktorunuzdan alabilirsiniz. Sabah henüz yatakta uzanırken yapacağınız esneme hareketleri ayağı ve baldırları gevşeterek, güne daha kolay başlamanızı sağlayabilir. Eğer aniden başlayan bir ağrı varsa, ağrı geçene kadar ayağınızı dinlendirin. Dinlenme esnasında ayağınıza buz kompresi yapabilirsiniz. Ayakkabı alırken, ayağınıza uygun, ayak sağlığını gözeten, kaliteli ürünler almaya özen gösterin. Topuğu desteklemek için ayakkabınızın içine topuk dikeni yastığı denilen koruyuculardan yerleştirebilirsiniz. Tabanı sert olan ya da topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

 

Tedavisi

 

Topuk Dikeni semptomları hafifletmek için de, ağrılı bölgeye, günde iki, üç defa, yirmi dakika süreyle buz uygulayın. Bazı egzersizler ağrıyı hafifletecektir ve tedavi sürecini hızlandıracaktır.

 Kaynak:hastalıksor.com

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir