Psiko-Drama nedir?

Psikodrama, Moreno tarafından geliştirilmiş bir psikoterapi tekniğidir. Moreno, parkta, sokakta ve günlük yaşamın çeşitli alanlarında kişilerin bazı oyunlar çerçevesinde (örneğin çocukların evcilik oyunu) formel yaşantılarını kendiliğinden dramatik bir biçimde oynayarak, bir bakıma rahatladıklarını gözlemiş ve kendiliğinden oynanan oyunun tedavi edici etkisini bir psikoterapi tekniğine taşımıştır.

Bu teknik, benzeri psikolojik şikayetleri ya da rahatsızlıkları olan kişilerin, belirli bir konuda, doğaçlama olarak yaşantılarının bir epizodunu bir oyun halinde sahnelemeleri esasına dayanmaktadır.

Freud’un son dönemlerine yetişen J.L. Moreno onu insanı kısıtlı bir laboratuvarın içine sokmakla eleştirir ve kendisinin bizzat onların yaşamına katılarak, gözleyerek, yaşayarak ve yaşarken düzelterek önemli bir farklılık getirdiğini söyler. Moreno’nun psikodrama olarak adlandırılan grup psikoterapisi psikanalistleri de etkilemiş ve psikanalitik grup psikoterapisi gelişmeye başlamıştır. Psikodramadan etkilenen Geştalt terapistleri de, eylem metodlarını kullanmaya başlamışlardır. Kullandıkları en önemli teknik olan “boş sandalye” tekniğini psikodramadan almışlardır. Moreno’nun psikodramasından çok sonra iletişim grupları ve Rogerian grup terapisi gelişmiştir.

Gerçeğin hareketle yeniden keşfedilmesi olan psikodrama kaynağını insandaki üç önemli temel özellikten alır.Bunlar: Eylem ,yaratıcılık ve spontanlıktır. Psikodrama insanın yaratıcılığının ve spontanlığının sınırlarını yakalamasını ve ulaşılan bu noktada eylem ihtiyacını karşılamasını hedefler.

Psiko-drama, hem terapi hem de kişisel gelişim programıdır.

Psiko-drama oturumu herkes için farklı olabilir. Yürek ve akıl bütünlüğü, geçmiş, gelecek ve şimdi birlikteliğinin yaşandığı grup ortamları bunların biridir.

*Aile ve kariyer gelişiminde psiko-sosyal sorunların çözümünde,
*Geçmişten gelen ve bugünün yaşanmasına engel olan yarım kalmış işleri
tamamlamaya,
*Geleceğin provasının yapılabilmesine,
*Rüyalarımızın, bizim için gerçek anlamını keşfetmeye,
*Empati becerisi geliştirmeye,
*Yaşantınızdaki spontanitenizi, yaratıcılığınızı artırmaya,
yönelik, eyleme dayalı, kendinizi tanıma ve geliştirme yolunda atılan bir adım.

Yarınlara daha iyi ve güzel izler bırakabilmek adına…

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir