Günün sonunda ayaklarının şişmiş olduğunu mu hissediyorsun?

Basit tedbirlerle ayak şişmesini önleyebilirsiniz!

Yaz aylarında pek çok kişinin en büyük derdi olan ayak şişmelerinin basit tedbirlerle önlenebileceği belirtildi. Doruk Sağlık Grubu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Oktay Akpınar, ayakta uzun süre kalmamak, otururken ayakları salmamak ve ortam uygun ise bacakları yere paralel bir şekilde uzatmanın ayak şişmesini önleyeceğini söyledi.Otururken ayakları salmayın!
Dr. Oktay Akpınar, vücutta tuz birikmesi, uzun süre ayakta kalma, uzun süre yürüme, sıcak havalar, uzun süre yolculuk, şişmanlık, doğum kontrol ilacı kullanmak ya da hormon replasman tedavisi görmek, gebelik, proteinden yoksun diyetler, alerjik reaksiyonlar, sinir ve kas ağrıları, hipertansiyon kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi nedenlerin ayak şişmesine yol açtığını kaydetti.

Ayak şişmelerine karşı pek çok tedavi yöntemi olduğuna dikkat çeken Dr. Akpınar, şu tavsiyelerde bulundu: “Ayakta uzun süre kalmamak, ayakları dinlendirirken altına yüksekçe bir yastık alıp uzanmak, otururken ayakları salmamak ve ortam uygun ise bacakları yere paralel bir şekilde uzatmak, egzersiz yapmak ve ara ara yürümek, bol tuzlu gıdalardan uzak durmak, yüzmek, aşırı sıcaklarda dışarıya çıkmamak ayak şişmelerinin önlenmesine yardımcı olur.”

Damar kılcalları üzerinde ve böbreklerde soruna neden olan yüksek tansiyonun, vücutta fazla sıvıların idrar yoluyla atılamaması nedeniyle ayaklarda şişme meydana getirdiğini ifade eden Akpınar, sorunlara kalp çarpıntılarının da eklenmesi halinde mutlaka doktora başvurulmasını istedi.

Akpınar, ayaklarda, bileklerden başlayan şişkinliklere neden olan ve keskin ağrılarla kendini gösteren ayak şişmelerinde ortopedi doktoruna başvurulması gerektiğini kaydetti.

Otururken ayakları salmayın!

Bacaklardaki damar tıkanıklığı ve kanın ayaklarda birikmesine ve bunun sonucuyla da meydana gelen ayak şişmesinin damar hastalıklarının işareti olduğunu vurgulayan Akpınar, dikkat edilmesi gereken bu durumda hastanelerin kalp damar hastalıkları bölümüne başvurulabileceğinin altını çizdi.

Hamilelerde ayak şişmesinin rahmin damarlara baskı yapmasından kaynaklandığına ve bunun tamamen normal bir durumdur, uzanarak şişliği azaltabilirsiniz.

Burkulma sonucu oluşan ayak şişmelerinin eklem yerlerindeki dokuların zedelenerek etrafında dokular arası sıvı toplanmaya başlamasıyla oluşur bu durumda soğuk uygulama iyi gelecektir.

Ayak şişmesinin birçok nedeni vardır.Bunlardan bazıları fazla tuzlu yemekler, aşırı sıcaklara maruz kalmak, uzun süre ayakta durmak, dolaşım sisteminin yetersiz olması, gebelik, uzun süre hareketsiz kalma veya incinme, burkulmadır.

Ayak Şişmesine Karşı Doğal Tedavi Formülleri:

1)Öncelikle yarım kova suyun içine iki yemek kaşığı deniz tuzu ve bir yemek kaşığı karbonatı koyup karıştırın. 30 dakika ayaklarınızı bu su içinde bekletin.Sonra bir kahve fincanı vazelin ve 8 adet aspirini dövüp karıştırın. Bu karışımı ayaklarınıza iyice sürün. Bu işlemden sonra ayaklarınızı nemli gazlı bez ile sarıp üzerine naylon geçirin. Fakat fazla sıkmayın. Bu işlemi haftada iki kez uygulayın.

2)Beş litre suyun içine iki avuç dolusu pelin katıp kaynatın sonra el ve ayaklarınızı karışımın içinde 20 dakika boyunca bekletin.

3)Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katıp demleyin ve sonra süzüp için.

Kaynak:starsağlık

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir