Örgü Battaniye Nasıl Yapılır?

El yapımı örgü battaniye ile evde olmanın tadı bambaşka! Sizin için hazırladığımız 5 farklı model seçeneğiyle maharetinizi konuşturmanın şimdi tam zamanı!

Zamansız görünümleriyle her evin vazgeçilmezleri arasında yer alan örgü battaniye modelleri; yatak odasında, salonda ve kitap okuma köşesinde içinizi ısıtacak konseptler yaratıyor.

Siz de koltuğunuzun kenarına zevkinizi yansıtan bir örgü battaniye iliştirmeye ne dersiniz? Nostaljik, samimi ve dekoratif örgü battaniye yapımı için hemen kolları sıvayın. Sizin için derlediğimiz üç ayrı model seçeneğiyle kendi battaniyenizi kolay ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

1. Gökkuşağı Temalı Bebek Battaniyesi

orgu-battaniye-modelleri

Bu rengarenk model için ihtiyacınız olan malzemeler 4,5 numara tığ ve birkaç farklı renk bebe yünü. Battaniyenizin enine karar verdikten sonra işe zincir çekmekle başlayın. 3 zincir çektikten sonra aynı ilmeğe üç tane olacak şekilde ikili trabzan yapın. Üç ilmek sonrasına sık iğne batırıp, üç ilmek çekin. Mevcut ilmeğe üç tane ikili trabzan şeklinde devam edin. İkinci sıraya geldiğinizde üç ilmek çekin ve aynı ilmeğe üç adet ikili trabzan yaparak, ilk sıradaki işlemi tekrarlayın. Her sırada farklı renkler kullanırsanız battaniyenizin modeli çok daha belirgin ve şık duracaktır.

2. Çift Kişilik Örgü Battaniye

el-orgu-battaniye-modelleri

Bu göz alıcı modeli hayata geçirmek için; şiş, eski örgülerinizden artan yünler ve tümevarımcı bir metoda ihtiyacınız olacak. Öncelikle haroşa tekniğiyle kare motifler hazırlayın. Dilediğiniz battaniye ebatlarına uygun sayıya ulaştıktan sonra parçaları siyah bir iple çapraz şekilde dikerek birleştirin. Yatak odanızda mükemmel bir renk harmonisi yaratacak örgü battaniyenizin altına dilerseniz saten bir kumaş geçebilirsiniz. Elde ettiğiniz fonksiyonel tasarımı hem battaniye hem de dekoratif bir yatak örtüsü olarak değerlendirmeniz mümkün. Yani bir taşla iki kuş!

3. Yumuşacık Diz Battaniyesi

diz-battaniyesi

Tığ işi örgü sevenlerdenseniz fıstık örgü tekniğiyle pofuduk bir diz battaniyesi tasarlayabilirsiniz. İlk olarak yapmak istediğiniz battaniye boyutları doğrultusunda zincir çekin, daha sonrasında çektiğiniz zincirlere 3-4 kez batıp, fıstık şekilleri oluşturun. Yaptığınız motifleri sağ ya da sol tarafta toplayarak kare şekilli bir örnek çıkarabilir ya da tek yönlü bir model tercih edebilirsiniz. Ve işte muhteşem kendin yap örgü battaniye modeliniz tamamlandı bile! En sevdiğiniz dizi başladığında kahvenizi alın, battaniyenizi dizinize çekin ve evinizdeki sıcacık ambiyansın keyfini çıkarın.

4. Çok Amaçlı Şık Battaniye

sik-battaniye-modelleri

Çekyat ve koltuklarınızın üzerine örtü olarak da kullanabileceğiniz çok amaçlı battaniye için zigzag örgü tekniğinden faydalanın. Tığla üretebileceğiniz en basit modellerden biri olan bu örneğe, her sırada farklı iplerle ikili trabzanlar yaparak kolayca ulaşabilirsiniz. Yekpare ilerlemesiyle işinizi bir hayli kolaylaştıran tığ işi örgü battaniye, hem zahmetsiz yapımı hem zarif görüntüsüyle kalbinizi fethedecek!

5. Papatyalar Açan Bebek Battaniyesi

papatya-orgu-nasil-yapilir

İşte bebeğinizin odasını şıklaştırmak için harika bir battaniye fikri! İlk iş beyaz ve mavi gibi uyumlu tonlarda yumaklar alın. Ardından tığ ile kare motifleri oluşturun. Örgü karelerin birleşimi, battaniyenizin zeminini oluşturacak. Birinci adımın ardından papatya motiflerini hazırlamaya geçebilirsiniz. Önce orta kısımlarını, daha sonrasında ise yapraklarını örün. Sıra geldi papatyaları battaniyenin üzerine serpiştirmeye. Her kareye bir papatya gelecek şekilde modeli tamamlayın ve şirin mi şirin bebek battaniyeniz kullanıma hazır!

Kaynak : Milliyet Emlak

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir