Nasıl mutlu bir çift olursunuz?

Bazı mutlu çiftleri görüp imreniyor musunuz? Sizin ilişkiniz neden o mutluluk seviyesinde değil? Demek ki henüz ilişkide mutluluk formüllerini öğrenip uygulamaya geçmemişsiniz.

Psikoloji İstanbul’dan İlişki ve Evlilik Terapisti Filiz Kaya, mutlu ilişki formüllerini açıklıyor.
Romantik ilişkilerde mutluluk, hatta uzun süreli mutluluk, aşk… Gerçekten mümkün… Birkaç gözleme dayanarak değil, 40 yıllık araştırma sonuçlarına bakarak ilişkilerde mutluluktan bahsedebiliyor, hatta buna bir de formül sunabiliyoruz. Binlerce çiftle yapılan çalışmalarda, bazı çiftlerin yıllar geçmesine rağmen halen çok mutlu olduklarını, daha da önemlisi bu mutlu çiftlerin benzer özellikler gösterdiklerini gördük. Bu özelliklerin neler olduğuna bakmadan önce güzel haberi verelim: bunların tamamı “öğrenilebilir” beceriler!

 

İşte bu ortak özelliklerden birkaçı…
*Mutlu çiftler iyi arkadaşlar… Birbirlerini, neleri sevip, neleri sevmediklerini, nelerden sıkıntı duyabileceklerini, nelerin onları mutlu edeceğini çok iyi biliyorlar.
*Mutlu çiftler, diğerleri ile benzer sürelerde çalışmalarına ve aile/sosyal yaşamlarına benzer vakitler ayırmalarına rağmen, haftada ortalama beş saatlerini birlikte geçiriyor, birbirlerine ayırıyorlar.
*Mutlu çiftler birbirlerine iyi hissettirecek şeyler söyleme fırsatını hiç kaçırmıyorlar. Partnerinin yaptığı ve hoşuna giden her şeyi o anda söylüyor ya da takdir ettiklerini hissettiriyorlar.
*Mutlu çiftler birbirlerine her fırsatta yöneliyorlar. “Bugün neler yapacaksın?” “Günün nasıl geçti?” “Biraz daha anlatsana…” Yağan yağmurun şiddeti, gün içinde gördükleri herhangi bir farklılık ya da akıllarına gelen bir düşünce… Keyifli bir sohbet konusu olabiliyor. Birbirlerini ilgiyle dinliyorlar.
*Mutlu çiftler, günde en az 1 kez, minimum 6 saniye süresince öpüşüyorlar.
*Mutlu çiftler, tartışmalara yumuşak bir şekilde başlıyorlar.
*Mutlu çiftlerde her iki kişi de farklı bir fikir ya da tercih belirtme konusunda sıkıntı yaşamıyor. Tartışmalar sırasında, tansiyon yükselse de kendilerini güvende hissetmeye devam ediyorlar.
*Mutlu çiftler birbirlerinden gelen etkiyi kabul ediyorlar. Mutlu ilişkilerde “Hmm… Haklı olabilir mi acaba?” sorusu hemen her çatışma durumunda rahatlıkla sorulabiliyor, “Haklısın” kolaylıkla söylenebiliyor.
*Mutlu çiftler tartışmalar sırasında kendi kendilerini rahatlatabiliyor, ihtiyaç duyduklarında mola alabiliyor, tartışma yükseldiğinde ise onarmak için adım atabiliyorlar.
*Mutlu çiftlerde her iki taraf da söylediklerini anlamak isteyen birinin var olduğunu, fikrinin, düşüncesinin partneri için bir önem taşıdığını güçlü olarak hissediyorlar.
*Mutlu çiftler günde en azından 1 öğünü birlikte yiyorlar, haftada en az 1 kez birbirlerinin seveceğinden emin oldukları bir plan yapıyorlar.
*Mutlu çiftler birbirlerinin hayallerini çok iyi biliyorlar. Yakın gelecek ya da uzak geleceğe dair beklentilerini, çocukluktan bu yana kurdukları hayalleri ve nedenlerini…
*Mutlu ilişkilerin kendi ortak ritüelleri, anlamları, gelenekleri “bizde böyle…”leri var… “Biz”e dair çok şey var…

Kaynak:pudra.com

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir