Mis Gibi Kokan Çamaşırlarınız İçin Ev Yapımı Yumuşatıcı!

Çamaşır yıkamada kullanılan deterjanlar ve yıkama suyunda bulunan kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller zamanla çamaşırların dokusunda birikerek bu çamaşırların sertleşmesine neden olur.

Sertleşmiş çamaşırlar ve havlular ise kullanırken rahatsızlık yaratır. Özellikle de bebeklerin ve küçük çocukların bu şekilde rahatsızlık hissetmeleri arzulanmaz ve çare piyasada bulunan çeşitli çamaşır yumuşatıcılarında aranır. Her ne kadar masummuş gibi görünseler de bu ürünlerin içerisinde çeşitli kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar ne kadar iyi durulanırlarsa durulansın ne yazık ki çamaşırlardan tam olarak temizlenemezler ve ciltle temasları halinde sağlık için tehlikeli olabilirler. Bu nedenle kimyasal içeren çamaşır yumuşatıcıları yerine doğal ürünler kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Doğal bir çamaşır yumuşatıcı ise evdeki malzemeler kullanılarak kolaylıkla hazırlanabilir.

EV YAPIMI YUMUŞATICI

Çamaşırların yumuşatılması için kullanılabilecek en etkili ve en doğal malzemelerin başında sirke ve karbonat gelir. Evde birçok yüzeyin temizliğinde etkili bir şekilde kullanılan bu malzemeler çamaşır dokularında birikerek sertleşmeye neden olan maddeleri çözerek dokulardan uzaklaştırır. Masrafsız ve doğal bir şekilde çamaşırların yumuşatılmasını sağlar. Ayrıca bu malzemeler çamaşırları yumuşatmalarının yanında çamaşır makinesinde biriken kireç tabakalarının temizlenmesine de yardımcı olur.

SİRKE VE KARBONAT İLE ÇAMAŞIRLARIN YUMUŞATILMASI

Çamaşır yumuşatıcı olarak sirke kullanmak isteyenler öncelikle elma sirkesi ya da beyaz sirke tercih etmelidir. Bu sirke çeşitlerinin herhangi birinden bir çay bardağı kadar alınarak çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne her yıkamadan önce eklenmesi sonucunda çamaşırlar yıkandıktan makineden yumuşacık çıkar. Sirkenin kokusunun çamaşırlara sinmesinden korkanlar ise rahat olabilirler. Çünkü makineden çıkartılan çamaşırlardaki sirke kokusu 1-2 dakika sonra tamamen kaybolur. Çamaşırların yumuşatılmasında sirkeye mesafeli duranlar ise karbonat veya çamaşır sodası kullanarak sirke ile aynı sonuca ulaşabilirler. Bunun için bir fincan kadar karbonat veya çamaşır sodasının yıkama öncesinde kullanılan deterjana karıştırılması yeterlidir. Bunun yanı sıra aynı miktar yumuşatma gözüne de ilave edilebilir.

Çamaşırların yumuşatılması için güzel kokulu bir yumuşatıcı hazırlanmak isteniyorsa da bu durumda uçucu bitkisel yağlardan yardım almak gerekir. Özellikle lavanta yağı, portakal yağı ve limon yağı gibi aromatik yağlar doğal çamaşır yumuşatıcısı içinde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca zevke göre beğenilen yağlardan bir karışım oluşturularak kişiye özgü bir koku karakteri de oluşturulabilir.

Aromatik yağlar, sirke ve karbonat ile çamaşırların yumuşatılmasında bu malzemelerin üzerine 4-5 damla kadar damlatılarak kullanılabileceği gibi sirke ve karbonat kullanılarak doğal bir yumuşatıcı da hazırlanabilir.

DOĞAL YUMUŞATICI TARİFİ

MALZEMELER:

*800 ml elma sirkesi
*200 ml ılık su
*1 çay bardağı karbonat
*20-30 damla aromatik yağ

YAPILIŞI:

Yeterince geniş bir kaba önce karbonat dökülür ve üzerine ılık su ilave edilerek iyice karıştırılır. Daha sonra sirke de aynı kaba eklenir ve son olarak 20-30 damla kadar aromatik yağ ilave edilerek karışım iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım temiz bir şişeye doldurulup ağzı kapalı bir şekilde bekletilir ve istendiği zaman kullanılabilir. Ancak uzun süreli muhafaza edildikten sonra bu karışım kullanılmadan önce koklanarak istenmeyen bir koku oluşup oluşmadığı kontrol edilmelidir. Karışıma ilave edilen yağ miktarı ise zevke göre artırılabilir ya da azaltılabilir.

Kaynak:hürriyetaile

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir