Makyaj ürünü alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Bayanların kullandıkları yanlış makyaj malzemeleri cilt sağlığını adeta tehdit ediyor. Organik olan, kimyasal ve toksik madde içermeyen ürünlerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Dermatolog Dr. Sema Karaoğlu, satın alınacak malzemelerde bulunması gereken özellikleri sıraladı.

Çoğu kadın, makyaj yapmayı sever ve günlük hayatta da makyajlı gezer, özellikle önemli günlerde makyaj daha çok önem kazanır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, sağlıksız üretilen makyaj malzemelerinin cilt sağlığını tehdit ettiğini öne sürmekte. Ayrıca bilinçsiz yapılan seçimler, cilt güzelliğini ve sağlığını da bozabilmektedir. İşte bu nedenlerden dolayı makyaj malzemesi alırken seçici ve dikkatli olunmalıdır.indir

 

Kozmetik ürün ve makyaj malzemesi alırken nelere dikkat etmek gerek? İşte alacağınız malzemelerde bulunması gereken özellikler…

Ürüne bağlı özellikler!

*Elden ve faturasız ürün alınmamalı çünkü bu ürünlerin çoğunun kullanım süresi geçmiş oluyor. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler de toksik ve alerjik etkiler gösterebiliyor.

*Organik sertifikalı ürünler tercih edilmeli ancak maddi anlamda alım zorluğu yaratıyorsa, mümkün olduğunca az kimyasal içeren ürünler alınmalıdır.

*Mümkün olduğunca parabensiz ürünler tercih edilmelidir çünkü paraben, ürünlerin raf ömrünün uzun olması için kullanılan kimyasal bir maddedir.

*Sodyum lauryl sülfat, hamile annelerde bebeğin göz gelişimine olumsuz etki edebilir. Bu yüzden özellikle hamile bayanların gebelikleri sürecinde kullandıkları ürünlerin içinde bu maddenin olup olmadığına dikkat etmeleri önemlidir.

*Madeni yağlar, petrol içerikli olduklarından cildin hava alma kanallarını kapatarak tene zarar verir, ciltte yağ noktalarının oluşumuna neden olurlar. Bu yüzden madeni yağ içeren ürünler satın alınmamalıdır.

*Ürünün raf ömrüne özellikle dikkat edilmelidir. Kullanım süresi dolmuş malzemeler, toksik etki göstermeye daha meyillidirler ve beklenmedik yan etkilerin, alerjilerin gelişmesine neden olabilirler.

*Bozuk ürünün görüntüsü değişir; fondötenin ve rujun yağı ayrılmış görünür, rimelde ise pütürler ve çürüme fark edilir. Bu nedenle satış sirkülasyonunun hızlı olduğu yerlerden alışveriş yapılması gerekir.

*Makyaj malzemelerinin kullanım sıklığı düşünülüp küçük ve miktar olarak az olanları tercih edilmelidir. Aksi takdirde bitirmeden son kullanım tarihleri dolabilir.                                                        images

*Göz kalemi alırken, ucu açık ve başkaları tarafından kullanılmış olanlar alınmamalıdır. Bu etkenler enfeksiyon riskini artırır.

Kişiye bağlı özellikler!

-Çoğu makyaj malzemesi artık cilt tipine göre üretiliyor. Özellikle fondöten seçiminde buna mutlaka dikkat edilmelidir. Kuru cilt için yağ bazlı, yağlı ciltler için ise su bazlı ürünler kullanılmalıdır. Fondötenin rengi, el bileği ya da dirseğin iç yüzünde kontrol edilmelidir.

-Cilt tipi yağlı olanlar, pembe ve portakala kaçan allık renklerinden uzak dur¬malıdır. Ciltteki yağ, bu ürünleri olduğundan daha renkli gösterir. Dolayısıyla cildi mat gösterecek, sütlü kahve veya şeftali tonları tercih edilmelidir.Kuru cilde sahip olan kişiler ise pembemsi krem allıklarla daha taze bir görünüm elde edebilirler.

-Kişinin alerjik bir yapısı varsa ilk kullanacağı ürünü test etmelidir. Bunun için en ideal yol, deneme ürününü 2 gün dirseğin iç kısmına sürmektir. Deri reaksiyonları genelde 72 saat içinde ortaya çıkar. Göz kalemi, göz farı ve rimel, alerji riski yüksek ürünlerdir. Dolayısıyla bu malzemelerde deneme ürününün kullanımı önemlidir. Kişi bir markadan memnunsa ve sıkıntı yaşamamışsa, alerji riskini düşürmek adına aynı markaya devam edebilir.

Kaynak:hürriyetsağlık

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir