Lazer Epilasyon

Epilasyon hakkında sıkça sorulan sorular!
1-Lazer epilasyon kalıcı mıdır? Lazer epilasyon günümüz tıp teknolojisinin sağlayacağı en uzun süreli epilasyon yöntemidir.
Ancak bu kalıcılık çoğu kişi için neyazık ki hayat boyu olmamaktadır. Kişiden kişiye değişmek üzere 6 ay ile 2 yıl arasında kalıcılık kesindir ancak daha ötesi için garanti vermek mümkün değildir

2-Lazer epilasyon kanser yapar mı?
Lazer tıpta 40 yıldır yaygın olarak kullanılmakta olup kanser yaptığına dair bir kanıt yoktur.

3-Lazer epilasyon ağrısız mıdır ?
Şu anda hiç bir epilasyon yöntemi ağrısız değildir.Lazer epilasyon sırasında da cilde paket lastiği çarpmasına benzer bir acı hissi duyulabilmektedir.Ağrı eşiği düşük kişilerde koyu ve kalın kıllara sahip kişilerde ağrı daha fazla olarak hissedilebilmekle birlikte genellikle lokal anestezi gerektirmeden işlem tamamlanabilmektedir.

4-İğneli epilasyon mu daha garantilidir lazer epilasyon mu?
Her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.İğneli epilasyon tecrübeli bir teknisyen tarafından uygulandığında her çeşit kıl ve cilt tipinde aynı derecede başarılı sonuç verirken lazer epilasyonun başarısı kişiden kişiye değişebilmektedir.

5-İğneli epilasyon iz bırakır mı?
İğneli epilasyon sırasında batırılan iğneler ve uygulanan elektrik akımı ile ciltte geçici kızarıklık ödem kabuklanma hatta yanık ve enfeksiyon gelişebilir. Bu yan etkiler genellikle gecici olmaktadır nadiren kalıcı iz kalmaktadır.

6-Tüy azaltıcı kremler gercekten işe yarıyor mu?
Ülkemizde pazarlanan ve bitkisel kökenli olduğu ifade edilen tüy azaltıcı kremlerin işe yaradığını gösteren hiç bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış tek tüy azaltıcı krem Vaniqa dır ancak o da ülkemizde satılmamaktadır

7-Batık kılların tedavisi için en uygun method hangisidir?
Batık kıllar için en uygun method lazer epilasyondur.

8-Foto epilasyon ile lazer epilasyon arasında ne fark vardır?
Foto epilasyon ile halk arasında kast edilen flaş lamba teknolojisi /IPL(intense pulse light) dir ancak aslında foto epilasyon ışık kaynağı kullanılarak yapılan epilasyon demektir ve hem lazer hem de IPL teknolojlerini kapsamaktadır.

9-Hangi lazer epilasyon cihazı daha etkilidir?
En iyi lazer epilasyon cihazı diye bir kavram söz konusu değildir.Her cihazın üstün olduğu zayıf olduğu alanlar bulunmaktadır.Bazı lazer cihazları bir grup hastaya daha etkili iken başka bir lazer cihazı etkisiz kalabilmektedir.

10-Hangi epilasyon yöntemi daha ekonomiktir?
Kısa dönemde laser epilasyon pahalı görünürken iğneli epilasyon ve diğer geçici yöntemler uzun dönemde daha pahalıya gelmektedir

11-Lazer epilasyon ciltte iz bırakır mı?
Özellikle koyu tenlilere kısa dalga boylu lazer cihazları ile epilasyon uygulandığında ciltte genellikle geçici beyaz beneklenmeler şeklinde renk değişiklikleri görülebilmektedir. Bu renk değişiklikleri kalıcı olmayıp genellikle 3 ay içinde düzelmektedir.kadinca.net

12-Yazın lazer epilasyon yapılır mı?
Lazer epilasyon sonrası bir kaç gün güneşten korunmak yeterlidir.Bronzlaşmıs tenlere ise lazer epilasyon yapılmamaktadır.

13-Erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir mi?
Erkeklere de lazer epilasyon yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır.

14-Hormonal bozukluğu olanlara da lazer epilasyon etkili midir?
Hormon bozukluklarında lazer epilasyon etkilidir ancak daha fazla sayıda seans gereksinimi bulunmaktadır.

Lazer Epilasyon İle İğneli Epilasyonun Farkı Nedir?

İğneli epilasyon kıl köklerine tek tek elektrik akımı verilerek kıl kayıpları sağlar. Bu nedenle uygulama alınacak bölgenin genişliği ve büyüklüğünİğneli epilasyon kıl köklerine tek tek elektrik akımı verilerek kıl kayıpları sağlar. Bu nedenle uygulama alınacak bölgenin genişliği ve büyüklüğüne göre uzun saatler sürebilir.

Lazer epilasyonda ise tek lazer atışı ile birçok kıl köküne ulaşarak etki eder. Güçlü soğutma sistemleri sayesinde de acı hissi çok daha azdır.
Lazer Epilasyon Yaptırmak İçin Ne Gerekir?
Lazer epilasyon yaptırabilmek için herşeyden önce kıl oluşumunda gerekli olgunlaşmanın sağlanmış olması gerekir. Bu olgunlaşma dışındaLazer epilasyon yaptırabilmek için herşeyden önce kıl oluşumunda gerekli olgunlaşmanın sağlanmış olması gerekir. Bu olgunlaşma dışında kişiye lazer epilasyon uygulanabilmesi için kişinin kıl kökünün teninden daha koyu bir renkte olması gerekir. Yani lazer epilasyonun en etkili sonuç vereceği açık tenli olupta koyu renkte kıl köklerine sahip kimselerdir. Ne yazık ki çok açık renkte kılı olan kişiler lazer epilasyon uygulamarı sonucunda çok başarılı sonuçlar alamamaktadır. Bununla birlikte çok ince olan ve kıl’dan çok tüy olarak adlandırılan dediğimiz gibi belli olgunluğa ulaşmamış olan kıl köklerini temizlemede de aynı başarı elde edilemez.

Genel olarak kişinin istenmeyen tüylerinden kurtulması için bir zaman dilimi belirleyecek olursak ki bu kişiden kişiye değişir ve doktor muayenesi kontrolünde verilecek bir karardır. Ancak yinede ortalama rakamlar vericek olursak ; Vücut bölgeleri için ikişer ay ara ile ortalama 4-6 seans gerekir. Yüz bölgesinde bulunan daha ince yapıdaki kıllar için birer ay ara ile ortalama 6-12 seans gerekecektir. Tekrar, dediğimiz gibi bu seansların sayısı kişinin kıl yapısına göre farklılıklar göstericektir.

Tıbbi gerçeklere uygun olarak lazer epilasyon seansları uygulanmalıdır. Ticari bir amaç güderek seanslar kısa tutulmamalı yada kıl kökünün ihtiyacı olduğundan daha az seans uygulanmamalıdır. Yine ticari amaçlar güderek seans esnasında uygulanılabilecek doz sayısından daha az doz uygulanmamalı yani seanslar gereksiz yere uzatılmamalıdır. Lazer Epilasyonda kullanılan lazer iyonize olmayan enerjidir. Buda hücre mutasyonunun etkilenmediğinin kanıtıdır. Lazer epilasyon yaparken kullanılan tüm lazer çeşitleri sadece kıl köküne zarar verip istenmeyen bu kılların tekrar çıkışını engellemeyi amaçlar. Kişinin cildine yada hücrelerine herhangi bir zarar verebilme durumları yoktu. Ancak bununla birlikte soğutma sisteminde sorun olmasına rağmen hala kullanılmaya devam edilen lazer epilasyon cihazları kişinin teninde, cildinde yaralar ve yanıklar oluşmasına yol açar.

Lazer epilasyon uygulamaları sonucunda cildinizde hafif kızarıklıklar oluşması oldukça normal ve sık rastlanılan bir durumdur. Ancak bu kızarıklıklar yaraya dönüşürse yaklaşık 1 – 2 ay süresince kabuklanmalar devam ederse, kullandığınız lazer epilasyon cihazında bir sorun olduğunu anlamalı ve bu yönde hareket etmelisiniz. Lazer epilasyon seanslarına başlamadan önce mutlaka lazer epilasyon aletinin doğru çalıştığından emin olmalısınız.

Kaynak:kadınca

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir