Kırışık Ciltlerin Kurtarıcısı; Kinetin

Kırışık bir cilde sahip olmak istemeyen ve yaşamın her döneminde kendini güzel görmeyi arzulayanlar için en doğru seçim; kinetin bazlı cilt bakım ürünleri.

Çünkü doğada sadece ‘Mavi Anemon Çiçeği’nde bulunan kinetin, ciltte çalışmayan hücreleri uyarır, aktive olmalarını sağlar. Diğer bir deyişle ciltteki kırışıklıkları açar, elastikiyet kaybını önlemeye yardımcı olur, lekelenme ve ton farkını ortadan kaldırır ve nem dengesini sağlar.cilt-neden-kirisir

Kadın; her çağda güzelliğiyle destansı aşkların ana kahramanı, nesilden nesile güzellik sırları merak edilen varlık.
Erkek; güç sembolü ve hep güzelliğin peşinden koşmuş, istediği kadar inkar etsin, güzel kadın karşısında el pençe divan varlık.
Stratejik olarak bu kadar önemli olan güzellik olgusu, özellikle belli bir yaşa gelindiğinde kadının elinden alınmış cephaneye dönüşebiliyor.
Bundan 2000 yıl önce Kleopatra’nın yaptığı süt banyoları, Helen’in aroma terapik yağlarla yapılan temizlik ve masajları, günümüzde halen konuşulan güzelliğe dair sırlar.
Artık gün geçmiyor ki özellikle cildimizle ilgili yeni bir metot ve ürünle karşılaşmayalım. Güzel görünmek tabii ki en doğal hakkımız, güzel olan ise sağlıklı olandır.

Yeni doğan bir bebeğin cildinin çirkin olması mümkün müdür? Bizler hayat içinde yaşam mücadelesiyle doğamızdan ve sağlığımızdan ne kadar uzaklaşıyorsak, o denli donuk, problemli ve kırışık ciltlere sahip oluyoruz.
Konu cildimizin kırışmasına geldiğinde, sebep olarak iç ve dış etkenlerden söz edebiliriz. Eğer sağlıklı beslenmiyor, düzenli uyumuyor, spor yapmıyor, stresli bir yaşam sürüyor, bir de güneş ışınlarından korunmuyorsak, kırışıklık vazgeçilmez bir sonuç olarak çıkıyor karşımıza.

Eskiden 35 yaşından sonra kırışmaya başlayan cilt, günümüzde neredeyse 25’inden sonra kırışmaya başladı. Son yıllarda moda olan bronz ten ise, kırışıklık konusunda hiç de masum değil. Artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek ise, cilt sorunları ve kırışıklıklarının sebebinin yüzde 85 oranında güneş ışınları olduğu.

Peki böylesi önemli olan cildimizi sağlıklı kılmak, kırışmasını önlemek ve oluşmuş kırışıklıkları gidermek için ne yapmak gerekir?

Bilinen klasik söylemler, yukarıda da bahsettiğim gibi bazı metotlar öneriyor:
• Düzenli bir yaşam,
• Spor
• Stresten uzak durmak,
• Sigara ve alkol kullanmamak,
• Çeşitli anti-oksidan takviyeleri almak
• Ve güneşten cildimizi yaz-kış korumak

Son dönemlerde yapılan çalışmalar, özellikle oral ve topikal olarak kullanılan anti-oksidan takviyelerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Örneğin C vitamini çok kuvvetli bir anti-oksidan olup, kırışıklık ve ince çizgileri açmada yararlanılıyor. Alfa lipoik asitse özellikle son dönemlerde doğadaki “en güçlü anti-oksidan” olarak adlandırılan ve bütün cilt tiplerini arıtarak pürüzsüzleştiren bir madde. DMAE, özellikle elastikiyetini kaybetmiş ciltler için göz torbalarından yüz ovaline kadar bütün sarkmış ciltlerin kurtarıcısı.
Diğer kuvvetli anti-oksidanlar arasında;
• yeşil ve beyaz çay ekstreleri,
• E vitamini,
• A vitamini,
• deniz yosunu özü,
• selenyum,
• çinko
• ve kinetin maddeleri sayılabilir.cilt_kirisiklari_icin_onlem_alin_h141479

Özellikle son yıllarda etkinliği kabul edilmiş olan kinetin, doğal bir stokin olması sebebiyle topikal uygulamalarda diğerlerinden bir miktar farklılık gösteriyor. Klinik çalışmaların gösterdiği üzere, doğada ‘Mavi Anemon Çiçeği’nde bulunan kinetin, cildimizde tam bir haberci görevi üstlenip çalışmayan hücreleri uyararak aktive olmalarını sağlıyor.
Örneğin eğer cildinizde sarkma söz konusuysa, elastin ve kollajen yapımından sorumlu olan fibroblastları uyararak bu iki lifin yapımını sağlayan kinetin, ciltteki lekelenme problemlerinde (hiperpigmentasyon), melanositlerin çalışmasını uyararak daha az melanin üretilmesini sağlıyor. Ayrıca cildin nem bariyerini destekleyerek daha fazla nem tutmasını sağlıyor.

Kinetin bazlı cilt bakım ürünleriyle ciltteki;
• kırışıklıkları açıyor,
• elastikiyet kaybını önlemeye yardımcı oluyor,
• lekelenme ve ton farkını ortadan kaldırıyor,
• ve nem dengesini sağlıyorsunuz.

Kinetin, C vitamini ve kollajen ile kombine edilerek hücre yenilenmesinde etkin sonuçlara ulaşılabilmektedir.
SPF30 güneş koruyucu faktörlü kinetin cilt bakım kreminde, pyris communis meyve ekstresi, hibiscus sabdariffa çiçek ekstresi, ferula assa fetida ekstresi, deniz yosunu ekstresi gibi kuvvetli doğal anti-serbest radikal takviyeleri sayesinde cildin güneşe karşı savunması artırılırken, Parsol 1789 (Avobenzone), oxybenzone ve octocrylene gibi maddeler güneşe karşı filtre görevi görüyor.
Unutulmaması gereken bir diğer konu ise cildimize dışarıdan uyguladığımız ürünlerin özellikle bilimsel olarak sonuçlarının kanıtlanmış olması. Zira bilinçsiz olarak kullanılan kozmetik ürünler çoğu zaman yarardan çok zarar verebilmektedir.r1

Kaynak:sağlıklıyaşamdergisi

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir