Kendinizi anında çok daha iyi hissedin!

Sağlık problemlerinize acil ve kolay çözümler mi arıyorsunuz? Cosmopolitan dergisi, kramp, yol tutması ve şişkinlik gibi günlük hayatta sıkça karşılaşılan sorunları en hızlı şekilde çözecek önerileri araştırdı.

SORUN:YORGUNLUK
Şimdi çözün: Gözlerinizi kapayın ve ellerinizi karnınıza koyun; böylece nefes alıp verirken karın bölgenizin 5 saniyede bir inip kalkmasını hissedin. Yavaş nefes alıp vermek, stres döngüsünü azaltıp tansiyonu düşürür.
Kesin çözüm: Kadınlardaki yorgunluk sorununun bir başka nedeni kansızlıktır. Yağsız et ve yeşil sebze yiyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Sorun kronikleşirse doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

SORUN: MİDE EKŞİMESİ
Şimdi çözün: Bir bardak sütle midenizdeki yanmayı bastırın. Süt, etkili içeriğiyle boğazınızın ve göğsünüzün yanmasına sebep olan asidi nötralize eder.
Kesin çözüm: Mide ekşimesi günlük hareketlerinizi etkileyecek hale geldiyse; asitli yiyeceklerden kaçının. Domates sosu, alkol ve kızarmış gıdalardan olabildiğince uzak durun.

SORUN: ŞİŞKİNLİK VE GAZ
Şimdi çözün: Uzun bir süre hareket etmeden oturmak, karnınızda ya da bağırsaklarınızda gaz baloncuklarının oluşmasına sebep olur. Özellikle aerobik gibi egzersizlerle vücudunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kısa mesafeli yürüyüşler de hareketsizliğin yol açtığı sorunları ortadan kaldıracak.
Kesin çözüm: Soda ve fasulye genelde şişkinliğin suçlusu olarak bilinir. Üzerindeki besin değerlerine bakarak bu besinleri ne derecede almanız gerektiğini anlayabiliriz.

SORUN: YOL TUTMASI
Şimdi çözün: Seyahatten dolayı oluşan bulantılar, gözleriniz ve iç kulağınız beyninize çelişkili sinyaller gönderdiklerinde ortaya çıkar. Beyinde oluşan karmaşa baş dönmesi ve mide bulantısına sebep olur.
Kesin çözüm: Kalkıştan önce, az yağlı peynirli veya hindi fümeli sandviç gibi protein içerikli bir yemek yiyin. Karbonhidratlar mide bulantısını tetikler.

SORUN: KAS KASILMASI
Şimdi çözün: Kasınızı esnetin ve 30 saniye öyle kalmasını sağlayın. Rahatlayın ve acı geçene kadar bu egzersizi aralıklarla tekrarlayın.
Kesin çözüm: Spor yapmadan yarım saat önce, bol potasyum içeren muz ve yeşilliklerle dolu bir tabak salata tüketin.

SORUN: KÖTÜ NEFES
Şimdi çözün: Dil temizleme fırçasıyla dilinizi arkadan öne doğru temizleyin. Bu hareket ağızdaki bakterlerin yok olmasına yardımcı olur.
Kesin çözüm: Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca ağzınızın hiç kuru kalmamasını sağlayın.

SORUN: ENDİŞE
Şimdi çözün: Biraz dans edin! Uzmanlara göre; şarkı söylemek ve müzik dinlemek, beyinde stres hormonlarının azalmasına yardım ediyor.
Kesin çözüm: Düzenli bir şekilde sporla ter atın. Yapılan araştırmalara göre; günde 20 dakika yoğun egzersiz yapanlar, daha enerjik oluyor ve hayata çok daha pozitif bakıyorlar.

Kaynak:sabahsağlık

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir