Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Sindirim ve boşaltım sisteminde varolan pek çok sorun maalesef özellikle şehir hayatının hareketsiz yapısından dolayı insanlarda kabızlık gibi yan etkiler gösterir.

 

Giderek yavaşlayan metabolizma ve bunun daha da yavaşlayan kan akışına yol açması, ayrıca yediğimiz sağlıksız ve yapay besinler maalesef kabızlığın hiç de küçümsenmeyecek derecede büyük bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmasına neden olur.

Fakat elbette bu ufak ancak rahatsız edici rahatsızlığa karşı yapabilecekleriniz mevcut ve böylece sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Kabızlığa çözüm ve nelerin iyi geldiğini sizlere kısaca açıklamaya çalışacağız.

 

Kabızlığın en önemli sebepleri arasında hareketsiz bir yaşam tarzı, yeterince sıvı tüketmemek, hep aynı ve sağlıksız besinleri tüketmek, dengesiz ve yetersiz beslenmek gibi genel sağlığımız için de dikkat etmemiz gereken noktalar yer alıyor. Dolayısıyla kabızlığınıza çözüm bulmadan önce onu oluşturan etkenlerin neler olduğunu bilmeli ve daha ortaya çıkmadan ona engel olmalısınız. Sık sık meyve ve sebze tüketimi, günlük yeteri kadar su içme ve hafif egzersizler ile spor yapma gibi pek çok eylem sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır.kabizlik-tedavi-cozum-konstipasyon
Elbette kabızlığa çözüm olarak üretilmiş pek çok ilaç piyasada mevcut ancak bu ilaçların sadece gerekli durumlarda kullanılmaları ve bir alışkanlık haline gelmemeleri önemli. Çünkü bir süre sonra bağırsaklarınız bu ilaçlara karşı bağımlılık geliştireceklerdir ve kendi kendilerine çalışmayı bırakarak eskisinden çok daha kötü hale geleceklerdir. Bu nedenle gerçekten acil ve kabızlığın anlık olarak ortadan kaldırılamadığı anlarda ilaçlara başvurmalısınız.

 
Kabızlığa karşı en etkili olan besinler arasında kuru kayısı, kuru incir gibi kurutulmuş meyveler yer almaktadır. Ayrıca özellikle sindirim sistemini canlandıran nitelikteki bitki çaylarını da süpermarketlerde bulabilirsiniz ve günde bir iki fincan tüketerek sindirim sisteminizi harekete geçirebilirsiniz. Baklagiller de kabızlığa karşı etkili bir çözüm oluşturan besinler arasında yer alıyorlar. Ancak meyve tüketimlerinizde muz gibi kabızlığa neden olabilecek meyvelerden de uzak durmaya dikkat etmelisiniz.

 
Kabızlık her zaman beslenme alışkanlıklarından da kaynaklanmayabilir. Bazı kişilerin ortam değiştirdiklerinde, yabancı bir yerde olduklarında, korktuklarında, psikolojik sorunlar yaşadıklarında ve ayrıca hamile olduklarında kabızlık yaşadıkları bilinmektedir. Bu durumda doktorunuza danışarak ilaç kullanabilir ya da yakınlarınızdan destek alarak ruhsal durumunuzu daha stabil hale getirebilirsiniz.

Kaynak:kadınca

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir