İshal Oldum Ne Yapmalıyım, Ne Yemeliyim?

İshal sindirim ve boşaltım sistemlerimizde yaşanan sorunların bir yan etkisi olarak karşımıza çıkmaktadır ve pek çok sebebi mevcuttur.

 

 

Bu sebepler arasında yeme düzenimizin değişmesinden tutun da alerji ve zehirlenmelere kadar onlarca farklı madde yer almaktadır ancak bunlar geçici sebeplerdir ve çok daha ciddi olarak ortaya çıkan düzenli ishalden farklı bir kategoridedirler. Sürekli ve düzenli olarak ishale sahip olanların virütik ve bakteriyel sorunlara, hastalıklara sahip olmaları, psikolojik rahatsızlıklarla boğuşmaları ya da herhangi bir diğer hastalığın yan etkisi olarak ishal olmaları mümkündür.

 

Biz ishal oldum ne yapmalıyım diyenlerin ne yemeleri gerektiğine dair hazırladığımız bu yazımızda birinci tip ishali baz alıyoruz ve kronik olarak ishalle boğuşanların uzman doktorlara görünmelerini öneriyoruz.
İshal sizin de fark edebileceğiniz gibi dışkının vücuttan bol sulu bir şekilde atılmasıdır ve bu nedenle hem yetişkinler hem de çocuklar için büyük bir tehlike arzetmektedir. Eğer gün içerisinde ishal olduğunuzu fark ettiyseniz ilk yapmanız gereken bol bol içme suyu tüketmektir.indir

 

 

Çay, kahve, alkol ve diğer içecekler su yerine geçmediği için bunların yerine direkt olarak su içmeniz vücudunuzun su, tuz ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Özellikle ağır ishal vakalarında su kayıpları sağlığı tehdit eder düzeye gelmektedir ve kaybolan bu suyun bilhassa yaz aylarında yerine konması gerekmektedir.

 
Ülkemizde her ne kadar gazoza, kolaya aspirin atma gibi yöntemler tercih edilse de bu tip içecekler aşırı ve yapay şekerli olduklarından dolayı ishal durumunda içilmemesi gerekenler arasında yer almaktadırlar. Düzenli olarak suyunuzu içiyorsanız tüketmeniz gereken yemekler arasında pilav, haşlama patates, ekmek gibi yemekler yer almaktadır. Kızartmalardan ise uzak durmanız gerekmektedir ve et yiyecekseniz yağsız olmasına dikkat etmelisiniz.

 
Bazı meyveler ishale karşı oldukça etkili olmaktadırlar ve muzun bu konudaki başarısı muazzamdır. Muz bulamıyorsanız elma ve havuç seçeneklerini de deneyebilirsiniz. Dilerseniz direkt olarak meyveleri tüketmeniz daha faydalıdır ancak meyve istemeyenler suyunu sıkarak meyve suyu olarak da bunları tüketebilirler. Kayısı, incir gibi ishale neden olabilecek meyvelerden ise uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Kaynak:kadınca

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir