iPhone 5 görücüye çıktı!

Apple, yeni nesil iPhone’u görücüye çıkardı. Beklendiği gibi daha büyük bir ekranla gelen iPhone 5, eski modele göre daha ince, işlemcisi daha güçlü, görüntü kalitesi daha yüksek, kamerası daha hızlı.
20.00: Tim Cook sahnede… Cook, ilginç bir sohbetle tanıtıma başladı. Barcelona’daki Apple mağazasının inşasında kullanılan kireç taşından bahsediyor…

20.05: Cook, Apple’ın tablet piyasasındaki performansına ait rakamlar veriyor. Nisan-Haziran 2011’de dünya genelinde satılan tablet bilgisayarların yüzde 62’si iPad.

20:10: Cook, zaman kaybetmeden iPhone 5 hakkında konuşmaya başladı…

20:12: Ve yeni iPhone görücüye çıktı.

20:15: İlk bilgiler: 326 ppi ile çok yüksek bir görüntü kalitesi. Yeni ekran 4 inç, yani beklendiği gibi 10,1 cm genişliğinde. Ekran çözünürlüğü ise 1136×640 piksel. 16:9 oranında.

Yeni iPhone, eskisine göre 112 gram daha hafif. Eski modelin yüzde 18’i kadar daha ince.

Ayrıca, kalınlığı sadece 7.6 mm. Böylece, bugüne kadar yapılan en ince akıllı telefon olma unvanını da ele geçirdi.

20.20: Yeni iPhone tamamen cam ve alüminyum bileşimi bir cihaz.
20.22: A6 işlemci kullanan yeni iPhone, eski modeline göre grafikleri iki kat daha hızlı işleyecek. Sunumda bu hızı göstermek için yarış oyunu gösteriliyor.
20:25: LTE, yani süper hızlı veri transferi sağlayan teknoloji doğrulandı

20.30: 225 saat bekleme, 8 saat 3G konuşma süresi.

20.28: Yeni kamera. Yüzde 40 daha hızlı fotoğraf çekimi. 8 mega piksel sensör. 3264×2448 çözünürlük. 5 katmanlı lens. f/2.4 lens yuvası. Eski modele göre yüzde 25 daha küçük. Dinamik düşük ışık moduna sahip. Mükemmel lens hizalama özellği.

20.40: 30-pin dock girişi kullanan iPhone’a Bluetooth özelliği de geldi.

20.43: E-posta için ‘VIPs’ adlı yeni bir içerik mevcut. VIP olarak işaretlediğiniz kişilerden gelecek olan mailler mail kutunuzda ayrı olarak depolanacak.

20.42: iPhone 5, iOS 6 ile sayısız yeni içerik ve uygulamaya sahip. Bunlardan bir tanesi şehirlerin üzerinde uçabileceğiniz, uçarken kamera açılarını değiştirebileceğiniz kamera uygulaması.

20.43: E-posta için ‘VIPs’ adlı yeni bir içerik mevcut. VIP olarak işaretlediğiniz kişilerden gelecek olan mailler mail kutunuzda ayrı olarak depolanacak.

20.44: Bir diğer yeni içerik, ‘Passbook.’ Bu içerikle sinema veya uçak biletlerinizi, hediye kuponlarınızı hiç unutmayacağınız tek bir yerde toplayabileceksiniz.

20:48: Sıradaki yenilik ‘Shared Photo Stream.’ Fotoğraf albümünüze girerek, tek bir tuşla arkadaşlarınızla paylaşım yapabileceksiniz.

20.50: Ve tabii ki Siri… iPhone 5’te Siri özelliği fazlasıyla gelişmiş. İstediğiniz uygulamayı sesli komutla çalıştırabilirken, ‘Bana akşam saat 8’de dört kişilik yer ayırtabileceğim bir sushi restoranı bul’ gibi bir arama da yaptırabiliyorsunuz.

20.55: iPhone 5, kablosuz internet erişimi ve veri transferi özelliğini Wi-Fi ile kullanılan LTE ile önemli ölçüde artıracak.
21.00: FİYATLAR:

16 GB iPhone5: 199 dolar,
32 GB iPhone5: 299 dolar,
64 GB iPhone5: 399 dolar.

Tüm modeller iOS 6 işletim sistemine sahip. 16 GB iPhone 4S, 99 dolara düştü.

21.08: Ön siparişler 14 Eylül’de başlayacak. iPhone 5, 21 Eylül’de ABD, Kanada, İngiltere, Almanya ve Avustralya’daki satış noktalarına ulaşacak. 28 Eylül’de iPhone 5’in ulaşacağı ülke sayısı fazlasıyla artıyor ama Türkiye’nin listede yer almadığı görüldü.

21.10: Tim Cook yeniden sahnede… “İnanılmaz derecede gurur duyuyorum” ve iPod ile iTunes 11’in tanıtımına başladı.

iTunes, daha sade bir tasarıma sahip, kenar çubuğu bulundurmuyor.

Bir albümün üzerine tıklandığında, albüm resmi ve bilgileri ekranda genişleyerek beliriyor.

“In The Store”, sanatçıların önerilen parçalarını ve diğer parçalarının yer aldığı şarkı listesini gösteriyor. Şarkıcılara göre yeni kütüphaneler açabiliyorsunuz.
iTunes’un yeni ara yüzü iOS ile benzerlik gösteriyor. Parça listesinin kenarda yer alan paneli hala geçerli. Parça listesi çok daha kolay kullanılabilecek bir şekilde güncellenmiş.

iTunes, müzik kütüphanenizin tamamını çok daha etkin bir şekilde tarıyor. Mini Player küçük bir kutu haline indirgenebiliyor ve üzerinde arama yapılabiliyor.,
iCloud, iTunes’a entegre edilmiş. Tüm müzik kütüphaneniz, bilgisayarınızdaki filmler iCloud ile iTunes’a entegre olavak. iPad’de başladığınız bir filmin sonunu diz üstü bilgisayarınızda getirebileceksiniz.

Yeni iPod ve iPod nano
Sunumu, Greg Joswiak yapıyor. Yeni nano, daha uzun. Yedinci nesil nano, Joswiak’ın deyişiyle Apple’ın ürettiği en iyi nano. Çok küçük ve ekranı daha uzun.

Ön paneli plastik olan cihazın kalınlığı sadece 5.4 mm. Büyük ses kontrol tuşlarına sahip. Nano, aynı zamanda bugüne kadarki modellerinde bulunan en büyük ekrana, 2.5 inç’lik (6.35 cm) genişliğe sahip.

Renk tercihi: Beyaz, siyah, pembe, yeşil, mavi, sarı ve kırmızı olmak üzere yedi çeşit.

Nano aynı zamanda Bluetooth’a da sahip.
iPod Touch
Yeni iPod Touch, iPhone 4’e benziyor. 6.1 mm kalınlığında.
88 gram ağırlığında. 10.1 Retina Display ekrana sahip. Yeni iPod Touch beyaz, siyah, mavi, sarı ve kırmızı renklerde sunulacak.

iOS 6 işletim sistemine sahip olacak Touch, Siri özelliğine de kullanacak.

iPod Touch, eski modellerine göre bir hayli fazla özelliğe sahip. Bluetoorh 4.0’a sahip olan Touch, aynı zamanda yüz tanıyabilen 720 piksel HD kameraya sahip. Touch’ın kamerası aynı zamanda 1080 piksel HD video çekim özelliğine sahip. Cihaz, çift çekirdekli A5 işlemcisine sahip.

Apple, en uzun ürün tanıtımlarından birini yapıyor. Sıra şimdi yeni kulaklıklarda:
Yeni EarPod’ların tasarlanması üç yıl sürmüş… Kullanması daha kolay ve kulağa en iyi şekilde oturması için tasarlanmış.
EarPod’larla beraber, Apple’ın etkinliği de sona erdi.
22.00: APPLE ETKİNLİĞİ İKİ SAAT SONRA SONA ERDİ.

İşte yeni iPhone’un öne çıkan özellikleri:

– Ekran büyüklüğü 3.5 inçten 4 inçe çıktı.

– 7.6 mm kalınlığında, 112 gr ağırlığında önceki sürüme göre% 18 daha ince yüzde 20 daha hafif

– 8 megapiksel kamera

– 10 saat video izleme süresi. 3G ile 8 saatlik konuşma süresi.

– A6 işlemciye sahip

Kaynak:mynet

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir