İnternet Ve Telefonun Kanserojen Etkisinden Korunmanın Yolu!

Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızda daha geniş alan edinen internet ağlarına bağlı aygıtlar, hayatımızı kolaylaştırdığı hatta renklendirdiği kadar tehlikeye de atıyor. Gizli tehlikenin adı “RADYASYON

Eskiden sadece televizyonlardan yayılan bir tehlike olan radyasyon artık istila alanını çok genişletti. Ondan tamamen kurtulmak pek mümkün görünmüyor ama tehlikesini en aza indirmenin çeşitli yolları var.

Son yirmi yılda beyin kanseri oranlarında yüzde yirmilerden yüzde kırklara kadar artışlar rapor ediliyor.

radyasyonTüm kanser vakalarının artışında sigara ve alkol kullanımının yanı sıra sağlıksız besinler ve GDO’lu ürünler önemli bir rol oynarken artık hücresel ve kablosuz iletişim ağları da ciddi kanserojenler arasında yer alıyor.

Peki akıllı telefonların, internet aygıtlarının ve elektronik cihazların zararlarından nasıl korunabiliriz?

İşte uzmanların önerileri:

1. Cep ve akıllı telefonlarınızı uçuş modunda tutmanız kanserojen riskini azaltacaktır. Ayrıca telefonunuzu sürekli kapalı tutmak ve sadece mesaj/mail kontrolü için ya da kısa bir arama yapmak için açmak sağlığınızı koruyacaktır. Arama yapmadığınız süre boyunca bile cep/akıllı telefonunuz sürekli açıksa size ve yakınınızdaki insanlara radyasyon salınımına devam ediyor.

2. Çocukları cep/akıllı telefonlarınızdan uzak tutun. Onlar radyasyonun zararlarına daha duyarlılar çünkü kafatasları daha ince, başlarında daha fazla su var ve küçük bedenleriyle adeta birer anten gibiler.

3. İş yerinde ve evinizde ahize-makine arasında kablo bağı olan bir telefon kullanın. Sabit ev/iş telefonlarının ahizeyle makine arasında kablosu olmayan türlerinin cep/akıllı telefonlardan daha çok radyasyon yaydığı belirtiliyor.

4. Bağlantısız bir telefon kullanmak zorundaysanız 900 MHz’lik eski bir model kullanmanız sağlığınızı koruyacaktır. Uzmanlara göre bu önlem telefon görüşmesi yaptığınız sürece riski çok azaltmasa da en azından görüşme yapmadığınız zamanlar için en sağlıklı seçim. Ayrıca bu telefonların makinesiyle uyuduğunuz ya da sürekli çalıştığınız yer arasında en az üç odalık mesafe olması da uzmanların önerileri arasında.

5. Laptopları vücudunuzdan uzak tutun ve dizüstü bilgisayarlarınızı asla dizüstünde kullanmayın. Ekranla aranızda mümkün olan en uzun mesafeyi koruyun. Kablosuz klavye ya da mouse da internetin radyasyon salınımını vücudumuzda kolayca aktif hale getirebiliyor.

6. Cep/akıllı telefonunuzu çekiminin iyi olduğu yerlerde kullanın. Uzmanlar düşük çekim alanlarında telefonunuz daha fazla güç harcayacağından radyasyon ve kanserojen etkisinin artacağına dikkat çekiyor. Bu yüzden telefonunuzun çekim düzeyi göstergelerinin ful olduğu yerler dışında onu kullanmamaya çalışın.

7. Bir cep/akıllı telefonunun diğerlerinden daha güvenli ve sağlıklı olması gibi bir alternatif bulunmuyor. Tüm telefonlar aynı oranda tehlike yaratıyor.

8. Telefonunuz açıkken onu vücudunuzdan en az altı inç uzakta tutun, yanınızdaki insandan da buna dikkat etmesini isteyin. Ve hamile kadınlar cep/akıllı telefonlarını taşımamaya ve kullanmamaya özellikle dikkat etmeliler, hiç olmazsa kullanım ve taşıma sürelerini en aza indirmeliler.

9. Daha güvenli ahizeler seçebilirsiniz. Kablolu ahizeler sizi cep telefonlarınızdan uzak tutacaktır ama yine de uzmanlar, kablolu ahize iyi korunan bir örnek değilse kablonun anten fonksiyonu görerek radyasyonu vücudunuza aktarabileceğini belirtiyor. Bu yüzden korumalı ve “Air-tube” özellikli bir bağlantı kablosu olan telefonları tercih etmelisiniz.

10. Uyuduğunuz süre boyunca alarm saatleri, radyolar ve ahize-makine bağlantısız telefonlar gibi tüm elektronik cihazları vücudunuzdan en az altı fit uzakta tutmalısınız. Özellikle yatak odanızda uyurken açık herhangi bir elektronik cihaz olmamasına dikkat etmeniz, uzmanların vurguladığı önlemler arasında.

11. Su yataklarından, elektrikli battaniyelerden ve metal yatak çerçevesinden sakının. Çünkü bu aygıtların hepsi vücudumuza elektromanyetik enerji yüklüyor.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir