Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Kadınların hamile olup olmadıklarını anlamak için uygulanan özel test kitlerine hamilelik testi ya da bilinen bir diğer ismi ile gebelik testi denilmektedir. Hamilelik testleri çalışılan numunelere göre isimlendirilir ve kan örneklerinden belirlenen testlere kanda gebelik testi, idrar numunesi üzerinden çalışılan gebelik testlerine ise idrarda gebelik testi denilmektedir. Hamilelik testi nasıl yapılır sorusunun yanıtı ise hangi testin yapıldığına bağlı olarak değişmektedir.

Kanda Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Bu test kitlerinde gebelik şüphesi bulunan kadından alınan kan numunesi üzerinde ölçümlerde bulunulmaktadır. Hamile kalan kadınların vücutlarında bulunan hormonlarda ani ve hızlı değişimler yaşanmaya başlar. İlk değişen hormon ise HCG hormonudur ve hamile kalan her kadında HCG hormonu hızlı bir şekilde yükselişe geçer ve tüm hamilelik testleri de bu hormonu tespit etmeye yönelik çalışmaktadır. Bu yükseliş ilk kanda yaşandığı için gebelik en erken kanda hamilelik testi ile belirlenebilir ve doğruluk oranı en yüksek gebelik testi olarak bilinmektedir. Kanın incelenmesi laboratuvar ortamında yapıldığı için sağlık kuruluşlarında yapılması daha doğrudur ve sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İdrarda gebelik testleri kullanımı en kolay test kitleridir. Testin içinde çıkan kitin ekranına gebelik şüphesi yaşayan kadının idrarından bir kaç damla konulması testin yapılması için yeterlidir. Test kitinin üstünde yer alan çizgiler bir süre sonra belirgin hale gelmekte ve gebeliğin olup olmadığının sonucunu vermektedir. Bu testler HCG hormonunu belirlemeye yönelik olduğu için erken dönemde yapılan testlerde hormon henüz idrarda yüksek seviyede bulunmadığı için gebelik olsa dahi negatif sonuç verme riski bulunmaktadır. Bu nedenle idrarda hamilelik testi yapmak isteyen kişilerin adet gecikmesini mutlak suretle beklemeleri ve bir hafta sonra testi yapmaları gerekmektedir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir