Güneşlenmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Artık yaz aylarının çok yaklaşmasıyla ve güneşin özellikle ege ve akdeniz bölgelerinde etkisini büyük ölçüde arttırmasıyla tatil yolları gözükmeye başladı.

Bu tatil keyfini doya doya yaşamak ve bir işkenceye dönüşmemesi için bilinmesi gereken bir iki hassas nokta var. Biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Tatili güzel geçirmek bir yana, tatile gittikten sonra cildinizde kalıcı hasarlara sebep olabilecek durumlardan da kaçınmak en az keyif almak kadar önemli bir nokta.

Özellikle kış aylarında güneşten uzak kalmamızla beraber açılan tenlerimizi yeniden bronzlaştırmak bir çoğumuzun isteği. Fakat bronzlaşmanın bile öncesinde yapılması gereken bir kaç hazırlık var. Bunlar aslında bir çoğumuzun bildiği; fakat göz ardı ettiği durumlar.

Şimdi biraz güneşlenmeden önce yapılması gerekenlerden bahsedelim:

Öncelikle mutlaka bir güneş kremi edinmelisiniz. Özellikle de yüksek faktörlü kremler kullanmakta fayda var.

Sanılanın aksine yüksek faktörlü kremler sadece daha etkili ve zararsız güneşlenmeyi sağlamıyor. Daha uzun süre güneşlenebilmenize de imkan tanıyor.

Örneğin elinizde 10 faktörlü bir güneş kremi var. Siz normalde kremsiz bir şekilde cilt tipinize göre değişiklik gösterse de ortalama 10-15 dakika güneşlenebiliyorsanız, 10 faktörlü krem sayesinde 150 dakikaya kadar güneşlenebilirsiniz.

Bu faktör sayısı ile normal güneşlenebilme sürenizin çarpımıyla elde edilir.

Bir diğer unsur ise havuzdan ya da denizden çıktıktan sonra hemen kurulanmamanız gerektiğidir. En azından tamamen kurulanmamanız cildinizin nemli kalmasını ve ultraviole (uv) ışınlarından korunmasına yardımcı olur.

Saçlarınızı güneşten korumanızda yararlıdır. Çünkü şiddetli gelen ışınlar saçlarınızın zarar görmesine sebep olur. Sonuçta kremi bir tek vücudumuza sürüyoruz. Diğer yerler zarar görmeye devam ediyor.

Gözlerinizi güneşten mutlaka koruyun. Uygun gözlüklerle ya da doğrudan güneş ışığına maruz kalmayarak bunu yapabilirsiniz. Yoksa gözlerinizde ileride çıkacak sorunlar doğurabilir.

Ayrıca bilinmesi gereken bir şey daha var. Güneş kremini sürdüğümüz anda güneşlenmeye başlıyoruz. Bu yanlış bir şey. Kremin cilde etki etmesi için ortalama yarım saatlik bir süre geçmesi gerekir.

Eğer hemen güneşlenirseniz krem etki edene kadar cildiniz zaten zarar görür. Yanık acıları ve yanıkların ileride cildinize meydana getirebileceği sorunlar yaşamak istemediğim durumlardır.

Son olarak da öğlen saatlerinde güneşlenmenizi tavsiye etmem. Bunu zaten bilirsiniz ama ben yine de hatırlatmak istedim.
iyi tatiller 🙂

 

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir