Güneş yanığı tedavisi ve nasıl geçer? Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş yanığı tedavisi, güneş yanığına ne iyi gelir, güneş yanığı nasıl geçer ve güneş yanığı acısı nasıl geçer gibi konuları inceleyeceğiz bu sağlıkla ilgili makalede. Güneş yanığı, uzun süre güneşin yoğun olduğu zamanda güneş altında güneş ışınlarına ve genelde güneş kremi olmadan maruz kalma sonucu ortaya çıkar. Güneş yanığının belirtileri arasında derinin kızarması, acıması, ağrı yapması ve bazen de kaşınması yer alır.

Güneş yanığı tedavisi

güneş yanığı tedavisiGüneş yanığı tedavisi için öncelikle eğer güneş yanığınız çok ciddi ise ve ağrıdan duramıyorsanız, bir sağlık ocağı doktoru ya da dermatoloğa görünmeknizde fayda var. Acil servise gidip bir doktordan da yardım alabilirsiniz.

Güneş yanığı olduysanız, öncelikle bol su içmeye dikkat edin. Su, vücudun kaybettiği sıvının geri kazanılmasını sağlar.

Güneş yanığı oldu iseniz aspirin almayın, onun yerine ağrı kesici alın eğer acınız yüksek ise.

Bir örtünün arasına buz doldurup, güneş yanığı olan bölgeye buz uygulamak ağrının kesilmesine ve yanığın iyileşmesine yardımcı olur. Buzu direk yanığın üzerine koymayın, bir örtü içerisinde yanık olan bölgeye uygulayın.

Yine soğuk su ile ıslatılmış bez ve üzerine biraz da nemlendirici krem yanık bölgeye iyi gelir. Yoğurt ya da yoğurt kıvamında güneş yanığı kremleri kullanılabilir.

Güneş yanığı sonrası cilt su toplamış ise, su toplayan bölgeyi dezenfekte edilmiş bir iğne ile patlatıp içindeki suyu boşaltmak hızlı iyileşmesi açısından faydalıdır.

Güneş yanığına ne iyi gelir

güneş yanığına ne iyi gelirGüneş yanığına bez arası buz, yanık kremleri, bez ile soğuk su ve nemlendirici kremler iyi gelir.

Ayrıca güneş kremi, yoğurt ve yoğurt kıvamında aloe veralı kremler, ağrı var ise ağrı kesici iyi gelir.

Aspirin iyi gelmez.

Güneş yanığı acısı nasıl geçer

güneş yanığı aıcısıGüneş yanığı acısına soğuk pansuman iyi gelir. Soğuk suyla yapılan pansuman tavsiye edilmez çünkü su yanık bölgeyi daha çok kurutur. Ama başlangıçta soğuk suyla yıkamak iyi olur. Daha sonra ise yoğurt sürülebilir. Acı ve ağrı çok ise ağrı kesici alınabilir. Güneş kremleri güneş yanığı olduktan sonra da sürülebilir, yine iyi gelir. Eczaneden güneş yanığına iyi gelen bir krem de isteyebilirsiniz, güneş yanığı için üretilmiş kremler de vardır.

Güneş yanığı nasıl geçer

Güneş yanığı, yukarda anlatılan tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra genelde 3 gün içerisinde geçer. Güneş yanığı olduktan sonra tekrar güneş altında kalmamaya dikkat edilmesi gerekir. Eğer güneş yanığı olan bölge su toplamışsa ya da iltihaplanmışsa, 5 ile 7 gün arasında güneş yanığı iyileşir. Eğer bir haftadan daha uzun süre güneş yanığınız devam ettiyse ve acılarınız sürüyorsa, bir doktora görünmekte fayda var.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir