Geçmeyen grip, kalp krizi geçirtir!

Uzun süren gribe dikkat! Uzman Kardiyolog Deniz Şener: “Grip ile birlikte vücut direncinde yaşanan düşüş kalp krizi riskini arttırabilir” dedi.


Kardiyoloji uzmanı Dr. Deniz Şener, uzun süre geçmeyen grip veya soğuk algınlığının kalp hastalıklarına yol açabileceği uyarısında bulunarak, ağır grip geçiren kişilerde kalp krizi riskinin arttığını söyledi.erkek-hasta-ates-grip-soguk-agri-03082011110510349
Kalbe sıçrayan bakterilerin endokardit denilen kalp kapak iltihaplarına, virüslerin ise miyokardit denilen kalp adelesi iltihaplarına neden olabileceğini belirten Şener, ölümcül riskleri olan bu hastalıkların bulgularına dikkat edilmesi ve tedavi için vakit kaybedilmemesi uyarısında bulundu.

Ağır grip tehlikeli

“Grip ile birlikte vücut direncinde yaşanan düşüş kalp krizi riskini arttırabilir” diyen Şener, “Grip virüsü ile ortaya çıkan veya tetiklenen kalp damar hastalığı vücut direncinin bozulması, kanın koyulaşıp pıhtılaşma eğiliminin artması, özellikle akciğerlerde enfeksiyon gelişirse kalp yükünün artmasıyla birlikte kalp krizine neden oluyor. Kalp krizi riski özellikle ağır grip geçiren kişilerde artıyor.
Ayrıca, ateş varlığı ve enfeksiyon da ritmi hızlandırarak kalbe yük oluşturuyor. Kalple ilgili bakterilerin yarattığı hasarlardan da bahsedilebilir. Endokardit durumunda, bakteriler kalp kapak iltihaplarına yol açıyor.” dedi.

Uzun süren ateş

Şener, hangi belirtilerden şüphelenip doktora başvurulması gerektiği konusunda: “Yüksek ve düşmeyen ateş. Genel sağlık durumunun gittikçe bozulması. Enfeksiyonun geçmemesi. Bir hafta on gün içerisinde ateşin düşmemesi ve titreme ile yükselen ateşlerin başlaması durumunda endokarditten şüphe etmek lazım. Kalp ve kalp kapak hastalığı varsa endokardit riski daha da yüksek” dedi.grip

Adelede iltihap

Bazı mikrop cinslerinin kalp adelesinde miyokardit adı verilen bir iltihap yarattığını da anlatan Şener, “Miyokardite yol açmış, grip ve nezle virüsleri ağır seyreder ve ölümcül olabilir. Kalp adelesinde iltihap kalbin pompalama gücünü azaltır. Bu durum kalp yetersizliğine ve hastanın hayatını kaybetmesine yol açar” dedi.

Kaynak:habertürksağlık

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir