Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik Hesaplama

Bebek bekleyen kadınların bir çoğu, hamilelik haftasını hesaplamasına rağmen ya da kendi doktorundan hamilelik haftasını öğrenmesine rağmen, kaç aylık gebe olduğunu merak etmekte, kendi hesaplamak istemektedir. ”Kaçıncı aya girdim, kaç aylık hamileyim, kaç ay kaldı?” gibi sorularla ve bu soruların arasındaki uyuşmazlık sebebiyle, gebelik haftalarını hesaplama isteği içine girerler. Bunun en büyük sebebi, bir ayın dört hafta olmamasından kaynaklanıyor. Üç gün fazlalık kalabiliyor. Burada mühim olan ay hesabından çok hafta hesabıdır. Hamilelik 40 hafta sürer. Doktorların kabul ettiği ay ve haftalar şöyledir:

 

 

 

4-5 haftalık gebeliklere 1 ay bitmiştir.
8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. Doğum 9 ay değil, yaklaşık 10 ay gibi olur.
40 hafta bittiğinde 9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır, bu da 40 hafta eder.

 

 

 

 

Hamilelik Takvimi Nedir?

Hamilelik takvimi, gebe olup bebek bekleyen anne adaylarının hafta hafta bebeklerinin gelişimini takip edebileceği, gebelik zamanlarını gösteren ve bu süreçlerde dikkat edilmesi gereken durumlar ile uygulanması gereken testleri listeleyen bir gebelik ajandasıdır denilebilir.

 

 

Hamilelik Takvimi Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik hesaplama aracı, anne adayının son adet tarihi ve çoğunlukla yaşadığınız menstruasyon döngüleri arasındaki süreyi kullanarak ovulasyon tarihini ve buradan da kişinin gebeliğinin diğer süreçlerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini hesaplar. Bütün hesaplamalar Türkiyede’ki ortalamalar göz önünde bulundurularak yapılır.

 

 

Gebelik Takvimi Sayesinde Anne Adayı Hangi Bilgileri Edinebilir?

-Gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu
-Hamilelik grafiği
-Bebeğin tahmini doğum tarihini
-Doğuma kalan gün sayısını
-Hamile kalabileceği doğurgan olunan günler
-Tahmini yumurtlama (ovulasyon) tarihi
-Rahim içine ekilme günü
-İlk doktor ziyaretinin yapılması gereken dönem
-Bebeğin kalp atışlarının başladığı günü
-Bebeğin dış etkilerle sakatlık ihtimalinin yüksek olduğu dönemi
-Ense kalınlığı ölçümü ve ikili test dönemi
-Yapılacaksa CVS dönemi
-Yapılacaksa amniosentez tarihi
-Alfa feto protein bakılma tarihi
-Üçlü test tarihi
-2 düzey USG tarihi
-Bebek kalbinin ultrasonografi tarihi
-Gebelik diabeti tarama tarihi
Gebelik belirtileri arasında en önemli kabul edilip başı çeken etken, anne adayının adet gününün gecikmesidir. Bu gecikme hamilelik hesaplaması için uygulanan başlıca kriter olmaktadır. Ortaya çıkan diğer belirtiler de göz önüne alınınca, yani anne adayının gebeliği kesinleşip bunu doktor kontrolleri ve testler ile de teşhis ettikten sonra, son adetin ilk günü tarihi ile kaç haftalık ya da günlük gebe olunduğun yanı sıra, bebeğin Dünya’ya geleceği zamanı önceden bilebilme imkanı doğar.

 

 

Hamileliğin en önemli belirtisi, kişinin adet zamanın gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi, hamilelik belirtisi manasına gelmemektedir. Bunun için ilk önce gebelik testleri yapılmalı sonrasında ise, emin olmak için doktora gözükülmelidir. Adetin gecikmesine hayat tarzındaki değişiklikler, psikolojik ya da fiziksel rahatsızlıklar, beslenme düzeni, stres gibi faktörler etki edebilmekte, gecikmesine sebep olabilmektedir. Çocuk sahibi olmak için ideal yaş aralığı 20-30 arası kabul edilmektedir.

 

Hamilelik Ne Zaman Başlar?

Hamilelik, erkekten alınan spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği esnada başlar. Bu döllemeden sonra 8.haftanın bitimine dek olan dönem embriyonik dönem olarak isimlendirilir. Sekizinci haftadan doğuma dek olan sürece de fetal dönem denilmektedir.

 

 

Hamilelik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik yaşı hesaplanırken hamile kalındığı düşünülen ilişkinin olduğu gün kriter olarak alınmaz. Bütün Dünya ülkelerinde ve terminolojide bir standart oluşturabilmek adına, hamilelik başlangıcı olarak anne adayının son adet kanamasının ilk günü (SAT) alınır.

 

 

Hamilelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. İnsanlarda hamilelik toplam 280 gün sürer. Bu günler, yaklaşık 40 haftaya denk gelmektedir. Netice itibariyle hamilelik hafta olarak tanımlanır. Hamileliğin başlangıcı olarak da son adet kanamasının ilk günü kriter olarak alınır. Hamileliği hafta olarak takip etmek, anne adayının doktor ile olan iletişimini kolaylaştırıp rahatlaştıracaktır. Bu hesap yapılırken ay baz alınmamalıdır.

 

 

Bebeğin Dünya’ya Geleceği Tarih Nasıl Hesaplanır?

 

Bebeğin Dünya’ya gelmesi düşünülen doğum tarihini (BDT) hesaplamak için oldukça kolay bir yöntem mevcuttur. Anne adayının son adet tarihine 7 gün eklenir, 3 ay çıkartılır. Bu yönteme ”negele” adı verilmektedir. Negele sisteminde SAT’ne 7 gün eklemesi yapılır ve 3 ay geriye gitme prensibi kullanılır. Örnek vermek gerekirse son adet kanamasının ilk günü 10 şubat olan bir anne adayı için bebeğin doğacağı tarihi hesaplayalım. 10 Şubat’a 7 gün eklenir. Bu da 17 Şubat olur. Daha sonra 17 Şubattan 3 ay eksiltilir. 17 Aralık olur. Kişinin son adet tarihi 10 Şubat ise, bebeğin Dünya’ya geleceği tarih oluşabilecek ek durumlar haricinde 17 Aralık olarak hesaplanır. Fakat bu yalnızca beklentidir. Genellikle bebeklerin yalnızca %5′i beklenen doğum tarihlerinde Dünya’ya gelirler.

37 hafta ile 42 hafta arası doğan bebekler normal kabul edilirken 37 haftadan önce doğanlar preterm, 42 haftadan sonra doğanlar postterm olarak adlandırılır.

Prematürite kavramı ise bebeğin yaşını değil gelişimini anlatan bir tanımdır. Örneğin 32 haftalıkken Dünya’ya gelen bir bebek preterm olmasına yani erken doğmasına karşın, şayet akciğer gelişimini tamamlamış ise prematür olarak tanımlanmaz.

 

Kaynak:milliyetsağlık

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir