Gönderen Konu: ÇOGED  (Okunma sayısı 1659 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ShizofreN

  • Artık sende "biz" densin..
  • *
  • İleti: 2.001
  • Cinsiyet: Bay
ÇOGED
« : 24 Kasım 2005, 13:40:28 Prş »
NEDEN ÇOGED..? (Cocuk ve Genclik Tiyatrolari Dernegi)
 
" Tarlada izi olmayanın, harmanda gözü olmaz.. "
 
Tiyatro seyircisi yok oluyor…!
Tiyatro sanatı ölüyor…!
Tiyatrolar bir bir kapılarına kilit vuruyor…!
 
Yukarıdaki saptamalara hemen herkes katılıyor, ama bu olumsuz tablonun nedenleri konusunda fazlaca kafa yorulmuyor…
 
 Bugün genç insanların % 83 'ü hiç tiyatroya gitmeden üniversiteye geliyor…
 
18  yaşına basmış ve sanatla henüz tanışma olanağı bulamamış insanların bu yaştan sonra sanat sevgisi geliştirmesi çok zor.. Bu gençlerin çoğu Tiyatroyu; "Demode, ömrünü doldurmuş, yaşlı insanların birbirlerini görebildikleri buluşma yerleri" olarak algılıyor…
 
Eğlence  ya da boş zamanlarını değerlendirme yolları arasında tiyatro en son seçeneklerden birini oluşturuyor…
 
 Ne yazık ki bu tablo gerçek, ve ne yazık ki bu tabloyu olumluya dönüştürecek ulusal bir kültür politikası geliştirilmiş değil…
 
 İnsanların çok küçük yaşlarda yalnız tiyatro sevgisi değil, sanat olgusuyla da tanışabileceği en etkili yollardan biri kuşkusuz çocuk tiyatrosudur.
 
 Nitelikli çocuk tiyatrosu yapımları, çocuğun içinde potansiyel olarak var olan güzellik duygusunu harekete geçirir. Sanatla tanışmış ve onun gözüyle dünyaya bakabilmiş çocukların daha sonra da sanata-hayata karşı duyarlı oldukları, hatta sanatla aktif olarak, -bir sanatçı olarak- ilgilendikleri bilimsel bir gerçeklik…
 
 Sanatın; hoşgörülü, empati duygusu gelişmiş, çok yönlü düşünebilen, sorgulayan insanları yaratma konusundaki etkisi tüm eğitimcilerin ortak kabulü.. Sanata bir lüks değil de , yaşamsal bir gereksinim gözüyle bakan bireylerin yaşadığı bir toplumu amaçlıyorsak, küçük yaşlarda insanların sanatla tanışmasını ve sevmesini sağlamalıyız…
 
 Çocukların sanatla tanışması ve sevmesi yönünde çabalamayan hiçbir sanatçının, "büyüklerin sanata karşı duyarsızlığından" yakınmaya hakkı yoktur.
 
Bu gün boş salonlarda oyun oynamak zorunda kalan tiyatrocuların kendilerine soracağı ilk soru şu olmalıdır;
" Çocuklarda tiyatro sevgisinin oluşması için ne yaptım..?" Çünkü seyirci birdenbire yok olmadı… On yıl sonra bütünüyle yok olmuş seyirciden yakınmak istemiyorsak, Çocuk Tiyatrosu'nu önemini kavramak ve hak ettiği değeri vermek zorundayız..
 
Tüm bu gerçeklerin ışığında kurulan ÇOGED ( Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Derneği ); Nitelikli çocuk tiyatrosu yapımlarının çoğalmasını ve çocukla buluşmasını sağlayarak, aynı zamanda geleceğin seyircisini de yaratmaya çalışmaktadır… Biz, on yıl sonra boş salonlara bakıp; " Bu seyirci nereye gitti..? " demek istemiyoruz..  Çocuk tiyatrosuna gönül vermiş insanların örgütlendiği bu dernek aracılığıyla, hem bu gün yapılan çocuk tiyatrosunun, hem de gelecek de var edilecek tiyatronun sorunlarını çözmeye çalışıyoruz…
 
 Yolumuz uzun ve engellerle dolu.. Ne yazık ki bizden önce açılmış bir patika bile yok. Kurumsallaşma, gelenek oluşturma, geleceğe miras bırakma , bayrağı zamanında yeni insanlara bırakma gibi taşın yerinden oynatacak kültürel tavırlardan yoksunuz. Bu yüzden “Amerika’yı hep yeniden keşfediyoruz”, Bu yüzden “Her başlayan sıfırdan başlıyor.”
 
 Çocuk Tiyatrosu alanında sorunları çözmek, taşları yerinden oynatmak, yeni bir enerji ve umut rüzgarı estirmek isteyen tüm arkadaşlara kapımız ardına kadar açık.
 
Herkes her şeyden şikayet ediyor ve sihirli bir değneğin gelip tüm sorunları çözmesini bekliyor. Bu alanda yaşanan sorunları, kendini bu alanda var etmeye çalışan insanların örgütlü çabalarından başka hiçbir şey çözemez.
 
Artık söz bitti, çalışma zamanı.. Bir araya gelip, gündelik çıkarların, küçük hesapların bir kenara bırakıldığı , uzun vadeli kalıcı çözümler için çabalamalıyız.
 
Ulusal düzeyde örgütlenmemizi bir an önce tamamlayıp, öncelikli sorunları saptayıp, çözüm üretecek komisyonları kurmalıyız. Alanla ilgili kişi ve kurumları harekete geçirmek için ciddi, saygınlığı olan projeleri oluşturmalıyız..
 
Çocuk Tiyatrosu ile ilgili kaygılarımızı paylaşan herkesi derneğe üyeliğe ve göreve çağırıyoruz..
 
Saygılarımızla..
 
ÇOGED YÖNETİM KURULU