Gönderen Konu: KALBİM SİTESİNE  (Okunma sayısı 7047 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bircem

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 10.494
 • Cinsiyet: Bayan
KALBİM SİTESİNE
« : 30 Eylül 2006, 10:12:18 Cts »


                     KALBİM SİTE'SİNE

(bu şiirimi değerli KALBİM SİTESİ YÖNETİCİLERİNE,üyelerine hediye ediyorum...sevgili KALBİM SİTESİ YÖNTECİLERİ; bizlere gösterdiğiniz duyarlılığa karşı kayıtsız kalamayan bir dünceyle içimden gelen dizeleri paylaşmak istedim)...nacizane bir ifademdir...           K ızımın bulduğu (kalbim) kalbimde atar oldu.
           A ilem oldu, yarim oldu, dost oldu, günüm, gecem oldu.
           L ekeli yüreğime; beyaz bir güvercin oldu, barış oldu.
           B ir "tık"'ımla kardeş üyeler oldu, bir "tık"'ımla umut oldu...
           İ lk günler sadece şiir kutumdu, yazarım ve çıkarım diyordum.
           M ünencim olmaya başladı sanki,bir anda kalbim.
           E l verdi, gönül verdi, yaralı kalbime, barış oldu,sorunlarıma cevap oldu...
           
            B ir yorumda arkadaş, bir yorumda, dertlere ilaç oldu.
            İlk günler şiir yazar çıkarım derken, bir anda küçük evim oldu.
            R enk oldu, rehber oldu, eleştiri oldu, daha iyiye yönlenmek oldu.
            C amdı oysa ki karşımda, sanaldı oysa adı ama emek oldu.
            E meğe saygı gösteren bir ordunun, üyelerine sevgi oldu.
            M üfredat oldu, mühür vurdu yüreklere, müptela olduk.
            C amdı oysa ki karşımda, sesti oysa ama ARKADAŞ olduk.
            E l verdi, gönül verdi, emek verdi, tatlı bir huzur neşe bulduk...
   

                               B İ R C E M
           

             
                             


                        
Kadın, dünyaya egemen olan tek tuttukludur.

Çevrimdışı Bircem

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 10.494
 • Cinsiyet: Bayan
KALBİM SİTESİNE
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2006, 13:52:56 Cts »
Böylesine bir köşeye şiirimi almanız tarifsiz bir mutluluk ve inanın şu an ağlıyarak yazmaya çalışıyorum...bazen sözler susar, kalemler kifayetsiz kalır...zaten duygularımı anlatmayı asla beceremem hep içimde yaşarım...o yüzden şiirler benim anlatma biçimimdir, oda elimden geldiğince...Çok fazla duygu yüklenmek sanırım insanı bu hallere sokuyor...sizlere cevapların en güzelini yazmaya çalışsamda inanın kelime zorluğu çekiyorum...SİZLERİ ÇOK SEVİYORUM ve EMEK ve YÜREK  DOSTLARISINIZ ...SAYGI VE SEVGİLERİMLE...HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN, SEVGİYLE VE SEVENLERİNİZLE KALIN...KALBİM SİTESİ KALBİMDİR...
Kadın, dünyaya egemen olan tek tuttukludur.

Çevrimdışı Devrim

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 4.240
 • Cinsiyet: Bay
KALBİM SİTESİNE
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2006, 19:55:38 Cts »
   Kasvetli baharların son olduğu, bu güzide ortamın ve sevgi, dostluğun bir filiz gibi ,çığ gibi büyüdüğünü görmek elbete bizleri mutlu eder, halka hizmet hakka hizmet herkesin görevi olmalıki ülkemize yaraşır birer birey olmaktır...Her altın bir birey büyük bir altın ülke demektir.
         Sizleri tebrik eder  sevinçlerinizi görmek, sitemizi takdir etmek en güzel yüreğinizin olgusuna bağlıyorum, güzel gördün, güzeliklerde sana Allah nasip etmesini cani gönülden dilerim

                                                   Saygılarımla

Tekliği bilir misin?
Öbür adı yalnızlık olan.
Bir kelebek mi uçtu...
Dokunma! Ömrü çok kısa

Z-DEVRİM

Çevrimdışı ShizofreN

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 2.001
 • Cinsiyet: Bay
KALBİM SİTESİNE
« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2006, 12:10:51 Paz »
Tuylerim diken diken oldu okurken, yuregine, kalemine saglik Bircem...

Çevrimdışı Zynep

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 10.496
 • Cinsiyet: Bayan
 • Stranger&Zynep
KALBİM SİTESİNE
« Yanıtla #4 : 01 Ekim 2006, 12:19:20 Paz »
Dün sabah siteye girdiğimde ilk okuduğum bu şiirdi.
Şairini artık çok yakından tanıdığım için, bu şiiri hangi duygularla kaleme aldığını biliyordum. Şizo tüylerim diken diken oldu demiş, aynı duyguları yaşadım ve yorum bile yazamadım. Ne garip şu an bunları yazarken bile aynı duygular içindeyim.
Sevgili Ayşe Yayman'ın sade kişiliği ve içtenliğinin ödülü ise şiirini sabitlemek olmalıydı.
Bu şiir hepimizin şiiri olsun.

Çevrimdışı ivo_1985

 • Forum Delisi
 • *
 • İleti: 477
 • Cinsiyet: Bay
 • รєש๓єк ภє ﻮüzєl
  • öylesine
KALBİM SİTESİNE
« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2006, 16:57:40 Cts »
SEVGİLİ bircem ne yazacağımı bilmiyorum bu şiir için yüreğin kalbin  okadar temizki bunu anlatmam imkansiz sevgili zynep in de dediyi gibi bu şiir hepimizin olsun

sevgili bircem yüreğin kalbin sevgiyle  dosun.

Çevrimdışı Devrim

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 4.240
 • Cinsiyet: Bay
KALBİM SİTESİNE...Bir Öz Eleştri
« Yanıtla #6 : 11 Ocak 2007, 18:45:39 Prş »
Değerli Şair Şevki DİNÇAL''ın bu yazısını faydalanmak adına izin bile almadan buraya aldım.O gönül insanıdır.Bilirim ki, faydalanacağımız düşüncesi ile memnun olur.
                              E.ANIK

BİR ÖZ ELEŞTİRİ:


Lise ve üniversite yıllarında yazdığım şiirler kaybolunca uzun süre yazamadım.İlk zamanlar serbest bir şeyler karalıyor şiir olduğunu sanıyordum.Uzun suskunluğun arkasından,belki de yöremin özelliği,belki başka nedenlerle,hece veznine ilgi duymaya başladım.İlk şiirimin,bir dergide yayımlanmasını hiç unutmuyorum .Kendimi bir şey sanmaya başladım,Bazı meşhur şairlerin eserlerine bakarak,onlarda kusur arayıp buluyor,kendimi bir yere gelmiş sanıyordum.İlk üç kitabım da bu havayla çıktı.Kimse de beni eleştirmiyordu.Okudukça yazdıkça hatalarımı anlamaya başladım.Ama iş işten çoktan geçmişti.Çıkan üç kitapta,güzel şeyler vardı ama,kafiye hataları yer yer durak hataları,belki şiirde bütünlük hataları vardı.Belki hâlâda var.Olabiliyor.Göremiyorsunuz.Bu gün ki aklım olsa,o kitaplardan en az 150-200 şiiri çıkarırdım.Diğerlerini de,gözden geçirirdim.

Bunu neden söylüyorum.Adıyla birlikte,bu site,bir edebiyat sitesi olduğuna göre,hoşgörünüze sığınarak bir öneride bulunmak istiyorum.
Bilmeden eleştirmek ne kadar yanlışsa,iyi olmayan bir şeye iyi demenin de,o kadar yanlış olduğunu düşünüyorum.En azından,eleştirilen kişiye,haksızlık diyorum.Serbest ve aruz vezni ile yazılan şiirler konusunda haddimi aşmak istemiyorum.Hece ile yazılanlar konusunda,bir iki şey söylemek isterim
Hece vezninin geleneksel kuralları vardır.Hece vezninin üç önemli kuralı

1-Hece sayısı 2-Durak 3.Kafiye dir ve olmazsa olmazlarıdır

Bu kuralların bilinmesi gerekir.Redifi,ses benzemesini kafiye olarak görüp,durak hatalarıyla yazılan bir şiirin,kuralları çok iyi bildiğini düşündüğüm birisi tarafından,övgüler dizilmesini anlaşılır bulmuyorum ve şiiri yazana haksızlık olarak değerlendiriyorum.Kabul ediyorum .Marifet iltifata tabidir.Ama bu şekilde bir yere varamayız sevgili dostlar.Hepimiz duygularımızı ifade etmeye hem de güzel ifade etmeye çalışıyoruz.Aynı durumları ben yaşadım.Yazalım,hata da yapalım.En erdemli ve cesur davranışlardan biri,hatayı kabul etmektir.Aksi taktirde,gelişemeyiz ve hatamızı düzeltemeyiz.Eleştirilere açık olmalıyız.Neden eleştirildiğimiz değil,hangi amaçla yapıldığı önemlidir diye düşünüyorum.Gelin kimseyi üzmeden,başka gâye gütmeden,şiir adına,edebiyat adına,güzellik adına,hem eleştirilere açık olalım,hem de yanlışın üzerine,bir başka yanlışla gitmeyelim.Unutmayalım ki bir şey zamanında yapılırsa,değer ifade eder.Söz zamansız,söz mekânsızdır.Onu tutmak,mümkün değildir.Yazı kalır ve bir gün,hiç ummadığımız bir anda, karşımıza çıkar.Hepimizin Türk şiiri adına sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum.

Edebiyat dünyasının yakından tanıdığı bir dost ;Şiir adına yola çıkanların edebiyatımıza girmiş serbest aruz ve hece vezinleri konusunda,bilgi sahibi olmaları gerekir.Yazmaları şart değil,bilmeleri gerekir; diyor ben de katılıyorum.

Hepimizin mesleği,tahsili,sosyal durumu ne olursa olsun,birbirimizden öğreneceğimiz şeyler vardır.Hiçbir insan yoktur ki,ondan öğreneceğimiz,bir şey olmasın.Herkesin doğrusu,güzeli kendinedir.Göreceli bir kavramdır,Kâbul ediyorum.Yalnız genel kural haline gelmiş,bazı kurallar vardır ki,bu yolda yürüyenlerin,bunları bilmesi,öğrenmesi,yazarken ve eleştirirken bunlara dikkat etmesi gerekir.Ben başta da söylediğim gibi bunun sıkıntısını çok çektim ve hâlâ da çekiyorum.

Şiir dinletilerinde,radyo programlarında da,bu hatalar yapılıyor.Edebi değeri olmayan,hatta hiçbir şey ifade etmeyen,nice yazıları alkışlıyoruz.Karşımızdaki insanı kırmak istemiyorsak hiç değilse suskun kalmamız gerekmez mi?Hepimizin çevresinde,kendini büyük şair olarak gören,nice insan var.Bazılarımız yüzüne değilse bile,arkasından gülüyoruz.Hiçbir insan bunu hak etmiyor sevgili dostlar.Yanlış anlaşılmasın,ben kendime,şimdiye kadar bu kelimeyi (ŞAİR)lâyık göremedim.Mütevazılık olarak kabul etmeyin.Beni tanıyanlar bunu çok iyi bilir.Bunu çok ağır bir mesuliyet olduğunu bildiğim için.Zaman bunun kararını zaten verecektir.

Bu yazıyı,bir dostun,küçücük bir önerisi kâbul edin.Lütfen tanıdığınız sevdiğiniz biri bile olsa güzel veya kuralına göre yazılmamış olanlara övgüler sıralamayın.Bunun en çok zararını o kişi görüyor.
Son bir söz;
Herkesin hata yapma hakkı var yapılır da.Ben de yapıyorum.Bazen göremiyorsunuz.Bazen de çaresiz kalıyorsunuz
Beni bu güne kadar,gerçekten iyi olma adına eleştiren,yol gösteren emeği geçen dostlarıma hocalarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

                                                          Ş.DİNÇAL


     
Değerli hocam bu mekalenizi izinsiz aldım ve sizin edebiyatla ne denli duyarlı olduğunuzu bildiğim için; Bu yazınızı herkesin okuması ve bilgilenmesi için aldım. Kalbim ailesi adına teşekkür eder ve en derin saygılarımızı sunarız.
                                                 Z.DEVRİM

 
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2007, 18:50:24 Prş Gönderen: Devrim »

Tekliği bilir misin?
Öbür adı yalnızlık olan.
Bir kelebek mi uçtu...
Dokunma! Ömrü çok kısa

Z-DEVRİM

Çevrimdışı Bircem

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 10.494
 • Cinsiyet: Bayan
KALBİM SİTESİNE
« Yanıtla #7 : 12 Ocak 2007, 21:29:03 Cum »
Devrim bu paylaşımın için seni ayakta alkışladım...
Ş.DİNÇAL'A saygılarımı sunuyorum...
Eleştiriye açık olmalıyız, ancak içinde hakaret olmadan yapılmalıdır.Zaten buradaki paylaşımlarımız da kendimizi geliştirmek adına değilmi? O yüzden dost eleştirir ve sırf birbirimizi kırmamak adına güzel yorumlar yapmak bencede yanlış olur...O yüzden ben kendi adıma bundan sonra daha duyarlı olmam gerektiğine inanıyorum...
Ve hepimizin öyle hareket etmesini umuyorum...Sanat'a saygı olarak öyle olması gerekir diyenlerinizdenim...
Kadın, dünyaya egemen olan tek tuttukludur.

Çevrimdışı Devrim

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 4.240
 • Cinsiyet: Bay
KALBİM SİTESİNE
« Yanıtla #8 : 13 Ocak 2007, 11:41:01 Cts »
Ben teşekkür ediyorum umarım bu eleştriyi okuyanlar olsun da kalp kırılmalar olmasın artık, Emeğe ve edebiyatımıza bir katkımız olsun.

Tekliği bilir misin?
Öbür adı yalnızlık olan.
Bir kelebek mi uçtu...
Dokunma! Ömrü çok kısa

Z-DEVRİM

Çevrimdışı SERSERİ25

 • Girişimci
 • *
 • İleti: 1
 • Cinsiyet: Bay
KALBİM SİTESİNE
« Yanıtla #9 : 25 Ocak 2007, 17:45:15 Prş »
SIIRLER COK GUZEL