Gönderen Konu: Bu bölüm de nesi?  (Okunma sayısı 3130 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cσ∂єx

 • Site Sahibi
 • *
 • İleti: 7.083
 • Cinsiyet: Bay
 • Sus(muş)!...
  • Kalbim
Bu bölüm de nesi?
« : 14 Eylül 2006, 14:26:11 Prş »
Merhabalar,

Sitemizdeki üye sayısı 8000'lere yaklaşınca ve de asıl önemlisi "PAYLAŞAN İNSAN" sayısı arttıkça bu bölümleri açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Amacımız sadece özgün (sizlere ait yazıları) yazılarla, alıntı olan yazıları birbirinden ayırmak. Her anlatım, mutlaka içinizdeki çocuğu ifade ediyor. Ancak insanın kendi kendini ifade etmesi gibi olmasa gerek.

Bu bölümü açarken şu küçük itirafı da yapmak istiyorum. Kalbim.GEN.TR bu denli açılmayı planlamış bir site değildi. Şöyle ki, "Kalbim.GEN.TR" sitesi sadece benim (Özgür ŞAHİN) yazdıklarımı (içimi döktüğüm yazıları) paylaştığım ufak bir site idi. Ancak zamanla onlarca, yüzlerce ve binlerce ziyaretçi aldığında hal değişti. Artık insanların kendilerini ifade edebildikleri bir site halini aldı. VE amacına da ulaşıyor. Gördükçe çok mutlu oluyorum.

Buyrun, kendinizi ifade edin.
VE içinizdeki sizi binlerce kişi dinlesin! VE de cevap versin...

Saygılar.

Bölümün Kuralları

 • Lütfen yazdıklarınız bir taraftan çalma, kırpma olmasın.
 • Yazdıklarınızın sonuna isminizi vs. düşünüz. Bunlara "Haftanın En İyileri" bölümünde yer verdiğimiz gibi, sitemizin yazarları bölümü olan http://www.kalbim.gen.tr/yazar adresinde de yer veriyoruz.
Özgür'lük! Daha iyi anlıyorum artık seni :)

İsyan etme gökyüzü, benim kadar ağlayamazsın.

Çevrimdışı Bircem

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 10.494
 • Cinsiyet: Bayan
Bu bölüm de nesi?
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2006, 15:01:49 Prş »
yönetime çok ama çok teşekkürler...benimde böyle bir talebim olmuştu...emeğe saygı adına...sitemizin amacı da bu olduğuna göre hayırlısı olsun diyorum...duyarlılğınızdan dolayı ve bizleri iyi anlamanızdan sevincim sonsuz, saygılarım ve başarılarılar sizinle olsun...hedefiniz daim olsun...SAYGILARIMLA...BU SİTE SİZLERLE HEP BAŞARIYA ULAŞIR BAŞKA ŞANSI YOK...
Kadın, dünyaya egemen olan tek tuttukludur.

Çevrimdışı Devrim

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 4.240
 • Cinsiyet: Bay
Bu bölüm de nesi?
« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2006, 19:47:10 Cts »
[/Şiirlerinizin ne tür gruba girdiğini öğrenmek için:

ŞİİR TÜRLERİ

 
Lirik şiir
Aşk, ayrılık, hasret, özlem konularını işleyen duygusal şiirlerdir. Okurun duygularına, kalbine seslenir. Eskiden Yunanlılarda “lir” denen sazlarla söylendiğinden bu adı almıştır. Tanzimat döneminde de bir saz adı olan “rebab” dan dolayı bu tür şiirlere rebabi denmiştir. Divan edebiyatında gazel, şarkı; Halk edebiyatında güzelleme türündeki koşma, semai lirik şiire girer.

Epik şiir
Destansı özellikler gösteren şiirlerdir. Kahramanlık, savaş, yiğitlik konuları işlenir. Okuyanda coşku, yiğitlik duygusu, savaşma arzusu uyandırır. Daha çok, uzun olarak söylenir. Divan edebiyatında kasideler, Halk edebiyatında koçaklama, destan, varsağı türleri de epik özellik gösterir. Tarihimizde birçok şanlı zaferler yaşadığımızdan, epik şiir yönüyle bir hayli zengin bir edebiyatımız vardır.

Didaktik şiir
Bilgi vermek, öğretmek, öğüt vermek gibi öğretici amaç taşıyan şiirlerdir. Ahlakilik hakimdir. Kuru bir üslubu vardır. Manzum hikayeler ve fabllar hep didaktiktir.

Pastoral şiir
Doğa güzelliklerini, kır ve doğa sevgisini, orman, yayla, dağ, köy ve çoban yaşamını, bunlara karşı duyulan özlemleri anlatan şiirlerdir. Doğaya karşı bir sevgi, bir imrenme söz konusudur bunlarda. Eğer şair doğa karşısındaki duygulanmasını anlatıyorsa “idil”, bir çobanla karşılıklı konuşuyormuş gibi anlatırsa “eglog” adını alır

Satirik şiir
Eleştirici bir anlatımı olan şiirlerdir. Toplumdaki çeşitli düzensizlik ve bozuklukları yeren, taşlayan şiirlerdir Bir kişi, olay, durum, iğneleyici sözlerle, alaylı ifadelerle eleştirilir. Bunlarda didaktik özellikler de görüldüğünden, didaktik şiir içinde de incelenebilir. Ancak açık bir eleştiri olduğundan ayrı bir sınıfa alınması daha doğru olur. Bu tür şiirlere Divan edebiyatında hiciv, Halk edebiyatında taşlama, yeni edebiyatımızda ise yergi verilir.

Dramatik şiir
Tiyatroda kullanılan şiir türüdür. Eski Yunan edebiyatında oyuncuların sahnede söyleyecekleri sözler şiir haline getirilir ve onlara ezberletilirdi. Bu durum dram tiyatro türünün ( 19. yy. ) çıkışına kadar sürer. Bundan sonra tiyatro metinleri düz yazıyla yazılmaya başlanır.

Dramatik şiir harekete çevrilebilen şiir türüdür. Başlangıçta trajedi ve kommedi olmak üzere iki tür olan bu şiir türü dramın eklenmesiyle üç kere çıkmıştır.

Bizde dramatik şiir türüne örnek verilmemiştir. Çünkü bizim Batı’ya açıldığımız dönemde (Tanzimat) Batı’da da bu tür şiirler yazılmıyordu; nesir kullanılıyordu tiyatroda. Bizim tiyatrocularımız da tiyatro eserlerini bundan dolayı nesirle yazmışlardır. Ancak nadirde olsa nazımla tiyatro yazan da olmuştur. Abdülhak Hamit Tarhan gibi...

                                                            G.Güloğlu

                                                           Alıntı
 
b]

Tekliği bilir misin?
Öbür adı yalnızlık olan.
Bir kelebek mi uçtu...
Dokunma! Ömrü çok kısa

Z-DEVRİM

Çevrimdışı barancan

 • Girişimci
 • *
 • İleti: 8
 • Cinsiyet: Bay
Bu bölüm de nesi?
« Yanıtla #3 : 01 Kasım 2008, 11:37:04 Cts »
bilgileriniz için teşekkürler.
asıl bilgi dünyayı değil, insanı tanımaktır...