Gönderen Konu: Atatürk'ün gizli kalmış kardeşleri  (Okunma sayısı 1724 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı heQet

  • Artık sende "biz" densin..
  • *
  • İleti: 1.540
  • Cinsiyet: Bayan
  • herkezin gördüğü mesaj kişisel değildir!
Atatürk'ün gizli kalmış kardeşleri
« : 25 Mayıs 2009, 15:47:14 Pzt »Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın bağış belgesi, ailesi ile ilgili bilinmeyenleri de ortaya koyuyor.

Murat Bardakçı yazdı.


Belgeye göre, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, 28 Ekim 1921 tarihinde Darüşşafaka’ya 20 bin kuruş bağışlamış ve bu bağış karşılığında ailesinin bazı mensuplarının ruhlarına Kadir Geceleri hatim indirilmesini istemişti. Zübeyde Hanım’ın ruhları için dua edilmesini arzu ettiği kişiler, Atatürk’ün bugüne kadar hiç bilinmeyen akrabaları idi ve liste dikkatle incelendiğinde, Zübeyde Hanım’ın altı çocuk sahibi olduğu görülüyordu.HER İKİ KOCASI DA KAYITLI

Şimdi, Zübeyde Hanım’ın verdiği isimlere dikkatle bakalım: Atatürk, yahut o zamanki ismiyle Mustafa Kemal Paşa ile daha sonra “Atadan” soyadını alacak olan kızkardeşi Makbule Hanım, o tarihte hayatta bulundukları için, tabiatiyle bu “sevap listesi”nde yeralmıyorlar. Ancak, bağış vesikasında “Kızları İsmet ve Naciye,manevî kızları Rabia Hanımlar ile küçük oğulları Ömer ve Ahmed’in ruhlarına gönderilmesi şartıyla...” şeklinde bir ifade var. Bu, Zübeyde Hanım’ın oğlu Mustafa Kemal ile kızı Makbule dışında dört çocuğunun daha olduğunu ama bu çocukların bağış sırasında hayatta bulunmadıklarını gösteriyor.
“Rabia” adındaki manevi kızı da, hayatta değil... Zübeyde Hanım, söz konusu belgede, yaptığı iki evlilikten de sözediyor. İlk eşi ve Mustafa Kemal’in de babası olan Ali Rıza Bey’in adı, belgede “Ali” olarak geçiyor. Belgede, Atatürk’ün üvey babası Ragıp Bey’in yanısıra, Zübeyde Hanım’ın kayınbiraderi Hüseyin Efendi ile babası Feyzullah Efendi, annesi Ayşe, büyükannesi Emetullah, anneannesi Emine ile teyzesi Fatma Hanımlar da kayıtlı. “Kayınvalide” olarak görünen Ayşe ve “görümce” Hatice Hanımlar, Zübeyde Hanım’ın, büyük ihtimalle ikinci eşi Ragıp Bey tarafından olan akrabaları...

TAM BİR CESARET İŞİ

Bağış belgesinin bir diğer özelliği, Zübeyde Hanım’ın oğlu Mustafa Kemal’den “Anadolu Kuvâyı Milliye Başkumandanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretleri” diye bahsetmesi... Bağışın yapıldığı 1921 yılında Mustafa Kemal Paşa ile İstanbul Hükümeti’nin arasının son derece bozuk olduğu ve Paşa’nın İstanbul’un gözünde neredeyse “düşman” olarak göründüğü hatırlanacak olursa, o sırada İstanbul’da bulunan Zübeyde Hanım’ın hiçbir şeyden çekinmeden kullandığı bu ifade, cesaretinin yanısıra, oğluna olan itimadınınH ve giriştiği mücadeleyi başaracağına dair kesin inancının da bir göstergesidir.(HaberTürk)

CaploonBa ®