Gönderen Konu: Türkiye de ve Dünyada Kitap Üzerine İstatistik Bilgiler..  (Okunma sayısı 20469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nazlıcan

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 14.778
 • Cinsiyet: Bayan
 • Mutluluk gülüşünde saklı(:

Türkiye de ve Dünyada Kitap Üzerine İstatistik Bilgiler

- Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan'da kitaplar ortalama 100.000 tirajla basılırken, Türkiye'de bu rakam 2000 - 3000 civarında basılmaktadır.

- Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık kitap alımı, ortalama 100 ABD doları, Türkiye'de ise bu rakam 10 ABD dolarının altındadır.

- Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4,5 kişi kitap okuyor.

- Japonya'da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor. Türkiye'de sadece 23 milyon.

- Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda, kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada.

- Japonya'da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa'da 7. Türkiye'de ise yılda 12 bin 89 kişiye 1 kitap düşüyor.

- Türkiye'de yüksek öğrenim görenlerin oranı 1965'e göre 14 kat arttı. Ama Yüksek Öğrenim mezunlarının kitap okuma oranı 1965'in de altında kaldı.Dünyada Bir Yılda Ders Kitapları Hariç Basılan Kitap Sayısı

Amerika 72 000

Almanya 65 000

İngiltere 48 000

Fransa 39 000

Brezily 13 000

Türkiye 6 031

 

Türkiye'de Okuma ve İzleme Oranları
Dergi okuma oranı % 4
Kitap okuma oranı % 4,5
Gazete okuma oranı % 22
Radyo dinleme oranı %25
Televizyon izleme oranı %94

TÜRKİYE'DE YILLARA GÖRE KARŞILAŞTIRMA

.............................................1996 2001

Kütüphane Sayısı.................... 1.260 1.412

Kitap Sayısı ...........................10.899.127 12.221.392

Okuyucu Sayısı.......................22.523.449 11.698.602

Kayıtlı Üye Sayısı.................... .1.004.681 254.007

Ödünç Verilen Kitap Sayısı......4.507.508 2.164.324

Satın Alınan Kitap Sayısı..........129.450 13.862

 

Okumak, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Sahip oldukları bilgilerin %60'ını bu yolu kullanarak edinen gelişmiş ülke toplumları, günümüzde daha fazla okuma alışkanlığına sahip olmanın sağladığı avantajları her alanda yaşamaktadırlar. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların bir çoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Bu toplumlarda kişiler, oku***** geçirebilecekleri zamanları çoğunlukla yararsız uğraşılarla geçirmektedirler. Oysa okuma alışkanlığı öncelikle kişilerin kendisi için edinilmesi mutlaka gereken bir alışkanlıktır.

Kitap Okumak Neden Önemlidir?
Oku***** olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olan güvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağla*****, olayları inceleme yeteneği kazandırır.
Ayrıca okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır.
Boş zamanlarını, çoğu zaman hiçbir yararlı bilgi aktarmayan televizyon karşısında geçirmek yerine kitap oku***** değerlendiren bu kişiler, edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olurlar. Tüm bu özellikler, kişilerin öncelikle kendileri için okumaları gerektiğinin çok önemli bir göstergesidir. Oku***** kendini geliştiren kişiler ise elbette çevrelerinde gelişen olaylara da hakim olacak ve toplum içinde eğitim seviyesinde zamanla bir ilerleme sağlanacaktır.

Oku***** Zaman Kazanmak
Genellikle iş sonrası veya evde televizyon karşısında amaçsızca, kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar, kitap oku***** geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Bunun yanı sıra otobüs, tren, taksi ve uçak gibi ulaşım araçlarında seyahat ederken zorunlu olarak geçen boş zamanlar da kitap oku***** değerlendirilebilecek anlardır. Özellikle bekleme yapılan yerlerde kitap okumak, geçirilen zamanı hem zevkli hale getirecek hem de kişinin yeni bir şey daha öğrenmesine vesile olacaktır.
Bu konuda gelişmiş ülkelerin çizdiği tablo oldukça etkilidir. Sahip olunan her boş anda yanlarında bulunan kitabı okuyan Batılılar, kitap okuma alışkanlığının en güzel örneklerini sergilemektedirler.

Doğru Kitap Nasıl Seçilir?
Okuma alışkanlığı ile ilgili tüm bu ayrıntıların yanı sıra özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta, okunacak kitabın seçilmesinde özen gösterilmesidir. Bir yıl içerisinde basılan binlerce kitabın arasında elbette faydalı eserlerin yanı sıra kitap olarak değerlendirilemeyecek yayınlar da vardır. Tüm bu kitapların arasında okunacak doğru kitapları seçmek ise ancak kişileri doğru yönlendirmek ile mümkündür.
Öncelikle okunacak eserlerin okuyacak kişiye heyecan vermesi ve kişinin kitabı zevk alarak okuması önemlidir. Çünkü aksi özelliklere sahip kitaplar, kişileri şüpheci ve ümitsiz bir ruh haline sürükler. Karanlık ve iç karartıcı konuların anlatıldığı kitaplardan ise kaçınmak gerekir.
Okuyan kişinin gelişmesinde faydalı olacak içeriklere sahip kitaplar, aynı zamanda kişileri vesveseden uzak tutar ve ye'se düşürmez. Puslu olmayan bir zihne sahip olacakları için de doğru ile yanlışı çok daha kolay ve hızlı şekilde ayırt edebilirler.
Ayrıca hikmetli, kolay anlaşılır ve samimi üsluptaki kitaplar, okuyan kişilerde çok daha hızlı etki uyandırır. Bu da her okuyan kişinin bilgileri kolay anlamasını ve öğrendiklerinin aklında kalmasını sağlar.
Unutulmamalıdır ki; şeytanın oyunu olan zararlı akımlar insanlara her an telkin edilirken, karanlık ve iç karartıcı kitaplar okunması bu saptırıcı akımların işini kolaylaştıracaktır. Oysa asıl önemli olan bu zararlı akımların ve davranışların gerçek yüzlerini ortaya çıkaracak kitaplar okumak ve herkesi bu tarz kitapları okuması için teşvik etmektir.
Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan, şüpheli izahlara dayanan, yalan ve safsatalarla dolu olan yazılar elbette kişilerde olumsuz etkilere neden olur. Bu olumsuz etkiler ise ancak bilimsel gerçeklere dayanan, okuyan kişiyi yormayan, yalın anlatımlı ve kolay anlaşılabilen kitapların okunması ile engellenebilir.

Kitap Güzel Bir Hediyedir
Kitabı, güncel bilgilere sahip olmak için okunması gereken dergi ve gazetelerden ayıran en önemli özellikleri kalıcılığı ve her zaman başvurulacak bir kaynak olmasıdır. Dergi ve gazetelere oranla çok daha detaylı bilgiler içeren kitap, doğru seçim yapıldığında okunduğu her dönem yarar sağlayacak bir kaynaktır. Bu da okuyan kişinin ardından, sonraki nesillerin de kitaptan faydalanmasını sağlar. Günümüzde yaygın olan bir başka kanı da kitaplara ayrılacak maddi kaynakların (sözde) çok daha eğlenceli alanlar için kullanılabileceğidir. Bunun yanı sıra insanlara, kitap için harcanacak her kaynağın çok olduğunun düşündürülmesi, insanları kitap okuma alışkanlığından gün geçtikçe daha da uzaklaştırmaktadır.
Oysa içki, sigara, kumar ve sınırsız eğlence hayatı gibi zararlı alışkanlıklara çok rahat bir şekilde gereken maddi kaynak ayrılmaktadır. Üstelik bu miktar, kitaba verilecek olanın kat kat fazlasını bulabilmektedir.

 

Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi Ay'ın cazibesinin etkisindedir..? Bu yüzden mi içimiz gelgit halindedir..? Sular ve gökler arasında kalabalığım. Tut ki yeni yaratılmışım... Bu yüzden mi sudan sebeplerle yitiririz su gibi aziz şeyleri çoğu zaman. Sular durulduğunda aydınlanır anlamlar ama sular ...durulmaz dalgalanmadan..

Çevrimdışı Flamingo

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 1.675
 • Cinsiyet: Bayan
 • Her şeye rağmen.
Türkiye de ve Dünyada Kitap Üzerine İstatistik Bilgiler..
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2009, 15:41:41 Prş »
Yani, ne denebilir ki... İçler acısı bir durum, Türkiye'nin durumu... Kitap okumanın insana katkıları saymakla bitmezken, bu kadar ''okumuyor'' bir ülke olmamız berbat bir şey...
Gün gelir, devran döner...

Çevrimdışı sElif

 • Forum Aşığı
 • *
 • İleti: 359
 • Cinsiyet: Bayan
 • ...mayBe 0ne DaY...
Türkiye de ve Dünyada Kitap Üzerine İstatistik Bilgiler..
« Yanıtla #2 : 12 Eylül 2009, 18:05:44 Cts »
çok acı bi durum ....
(¯`v´¯)
`·.¸.·´
¸.·´¸.·´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ .·´ ¸¸.·¨¯*.♥?♥ S.éLİF♥

Çevrimdışı Ernesto_

 • Forum Sevdalısı
 • *
 • İleti: 250
 • Cinsiyet: Bay
Türkiye de ve Dünyada Kitap Üzerine İstatistik Bilgiler..
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2009, 23:36:54 Çrş »
Bu konuda en büyük görev öğretmenlerin,

Ben ilk okul 3. sınıfa gittiğim sırada öğrtemenimizbizezorla kitap sattı ve okumamızı istedi ve bunu bir çok kez tekrarladı, SONUÇ ben kitap okumaya başladım ve hala okuyorum....
Öğretmenimin bana zorla sattığı ve okuttuğu lik kitabı unutmadım ÜLKÜ ÖĞRTEMEN... 
EN BÜYÜK YENİLGİ, HİÇ ŞÜPHESİZ KARAMSARLIKTIR.

Çevrimdışı Nazlıcan

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 14.778
 • Cinsiyet: Bayan
 • Mutluluk gülüşünde saklı(:
Türkiye de ve Dünyada Kitap Üzerine İstatistik Bilgiler..
« Yanıtla #4 : 01 Ocak 2010, 14:21:22 Cum »
Küçükken birilerinin zorlaması yahut evde anne babaların örnek olmasıda boş..Kendimden biliyorum çünkü...
19 yaşıma kadar tek bir kitap bile okumadığımı bilirim-okul kitapları dışında- ve ailemin okuma alışkanlığı kazanayım diyede bir çaba sarfettiğini bilmediğim gibi okuduklarınıda hiç görmedim...
İnsanın içinde olan bir şey okuma isteği...Bazen birilerinin ön ayak olması ile çıkabiliyor,bazende kendi iç dürtülerimiz uygun ortam bulduğunda açığa çıkıyor- bende oldugu gibi-
Şimdi kitapsız bir hayat düşünemiyorum,etrafımdaki kişilerinde okumak için tetikleyici görevini de üstlendim  (:

Ne demişler:Kitapsız bir hayat,kör,cahil,bilgisiz yaşamak gibidir.. ;)
 

Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi Ay'ın cazibesinin etkisindedir..? Bu yüzden mi içimiz gelgit halindedir..? Sular ve gökler arasında kalabalığım. Tut ki yeni yaratılmışım... Bu yüzden mi sudan sebeplerle yitiririz su gibi aziz şeyleri çoğu zaman. Sular durulduğunda aydınlanır anlamlar ama sular ...durulmaz dalgalanmadan..

Çevrimdışı Ernesto_

 • Forum Sevdalısı
 • *
 • İleti: 250
 • Cinsiyet: Bay
Türkiye de ve Dünyada Kitap Üzerine İstatistik Bilgiler..
« Yanıtla #5 : 06 Ocak 2010, 00:42:27 Çrş »
Çevrendeki insanlara Okumak alışanlığı kazandırmak için  tetikleyici görev üstlenmen çok hoş ve güzel bir davranış... 
EN BÜYÜK YENİLGİ, HİÇ ŞÜPHESİZ KARAMSARLIKTIR.

Çevrimdışı Breeze

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 8.670
 • Cinsiyet: Bayan
 • Ders, ders, ders!
Türkiye de ve Dünyada Kitap Üzerine İstatistik Bilgiler..
« Yanıtla #6 : 06 Ocak 2010, 00:45:59 Çrş »
Yani, ne denebilir ki... İçler acısı bir durum, Türkiye'nin durumu... Kitap okumanın insana katkıları saymakla bitmezken, bu kadar ''okumuyor'' bir ülke olmamız berbat bir şey...

kesinlikle..
özgür(lük)!

Çevrimdışı hisar

 • Forum Heveslisi
 • *
 • İleti: 41
 • Cinsiyet: Bay
 • Aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.
Türkiye de ve Dünyada Kitap Üzerine İstatistik Bilgiler..
« Yanıtla #7 : 03 Şubat 2010, 03:40:19 Çrş »
Bir gazete kitap veriyor ben de kupon topluyordum iş yerinden bir arkadaş bu yaştan sonra ne yapacaksın kitabı okuyup da alim mi olacaksın demişti. Bizim ülkede kafa bu.
Hayat merdivenlerini çıkarken,insanlara iyi davranalım, Çünkü inerken
yine aynı insanlara rastlayacağız.

Çevrimdışı Nazlıcan

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 14.778
 • Cinsiyet: Bayan
 • Mutluluk gülüşünde saklı(:
Türkiye de ve Dünyada Kitap Üzerine İstatistik Bilgiler..
« Yanıtla #8 : 03 Şubat 2010, 13:27:30 Çrş »
Cahil olup at gözlükleri ile bakmaktansda,alim olayım daha yeğdir deseymişin...

Örümcek zihniyet oldukca,daha çok türeyecek bu ve bu gibi zihniyetler..
 

Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi Ay'ın cazibesinin etkisindedir..? Bu yüzden mi içimiz gelgit halindedir..? Sular ve gökler arasında kalabalığım. Tut ki yeni yaratılmışım... Bu yüzden mi sudan sebeplerle yitiririz su gibi aziz şeyleri çoğu zaman. Sular durulduğunda aydınlanır anlamlar ama sular ...durulmaz dalgalanmadan..