Kalbim.GEN.TR - Kalplerin buluştuğu tek adres!

Kalbim.GEN.TR - Genel => Resim ve Fotoğrafçılık (Anlık Kareler) => İlginç Resimler => Konuyu başlatan: Nazlıcan - 16 Ocak 2010, 19:18:01 Cts

Başlık: Mideyi alt üst eden çorbalar (davetlimsiniz)
Gönderen: Nazlıcan - 16 Ocak 2010, 19:18:01 Cts
(http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_15582/01.jpg) (http://"javascript:document.getElementById('ctl00_ContentPlaceHolder1_btnIleri').click();")
10-) Menudo

İlk örneğimiz geldiği yerde ve yurdumuzda o kadar tuhaf değil. Menudo, popüler ve özel davetler de yer alan geleneksel bir Meksika çorbası. Saatlerce sarımsak, kırmızı biber ve kişniş gibi sayısız baharatların eşliğinde pişen bu çorbada ana tema işkembenin yanı sıra mısır lapası da lezzetine lezzet katar.(http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_15582/02.jpg) (http://"javascript:document.getElementById('ctl00_ContentPlaceHolder1_btnIleri').click();")
9-) Kiburu çorbası

Listedeki en basit çorba olan bu çeşit Kilimanjaro da yaşan Afrikalı bir kabileye ait. İçeriğine muz ve bezelyeyle birlikte yerden topladıkları çöpü de ilave eden kabile üyeleri, böylelikle çorbaya dünyevi bir tat da vermiş olduklarını ifade ediyorlar.
(http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_15582/03.jpg) (http://"javascript:document.getElementById('ctl00_ContentPlaceHolder1_btnIleri').click();")
8-) Supu çorbası

Bu çorbamız biraz menudoyu andırsa da savurganlıkta ve çeşitlilikte ön plana çıkıyor. Bir Tanzanya çorbası olan supu, keçiye ait tüm organların suyun içinde tekrar biraraya gelmesiyle pişiyor. İçinde keçinin ciğeri, bağırsağı, beyni, karnı ve dili bulunan Supu da eğer şanslıysanız keçinin kuyruğu da yer alıyor.
(http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_15582/04.jpg) (http://"javascript:document.getElementById('ctl00_ContentPlaceHolder1_btnIleri').click();")
7-)Tavuk hayası çorbası

Kendi kültürümüzde yer alan tavuklu şehriye çorbasına benzeyen bu çeşit içinde tavuk eti yerine sadece tavuk hayasıyla pişiriliyor. Bu çorba, kadınların cildini güzelleştirirken erkeklerin gücüne güç katıyor.
(http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_15582/05.jpg) (http://"javascript:document.getElementById('ctl00_ContentPlaceHolder1_btnIleri').click();")

6-) Kuş yuvası çorbası

Bu çorba tuhaf olduğu kadar aynı zamanda pahalı da. Çorbanın ana öğresi kuluçkadan yeni çıkmış yavru kuşların yuvası. Etraflarındaki jelatinimsi kuş salyasıyla birlikte suda kaynatılan çorbayı içmek isteyenler 100 doları gözden çıkarmak zorundalar.

(http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_15582/06.jpg) (http://"javascript:document.getElementById('ctl00_ContentPlaceHolder1_btnIleri').click();")

5-)Geyik plasentası çorbası

Şangay’ın geleneksel çorbalarından olan Plasenta, özellikle hastalandığınızda size çok iyi gelecek. Mantar, çiçek ve çeşitli baharatların karışımı olan çorbada doğum anında bir geyikten alınmış plasenta kullanılıyor. Biraz sakızımsı olsa tadını içenler çok beğeniyor.(http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_15582/07.jpg) (http://"javascript:document.getElementById('ctl00_ContentPlaceHolder1_btnIleri').click();")
4-)Shirako çorbası

Japonya’ da morina süt çorbası olarak bilinen bu çorba, sadece erkek morina balıklarının yumurtaları ve spermiyle pişiriliyor. Çorba özellikle kış aylarında rağbet görürken, libidoyu da arttırıyor.(http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_15582/08.jpg) (http://"javascript:document.getElementById('ctl00_ContentPlaceHolder1_btnIleri').click();")

3-)Yarasa çorbası

Büyük Okyanus’ta bir ada olan Palau, meyveyle ve böcekle beslenen iki farklı yarasa çeşidine sahip. BU çorbada ilk türün ana lezzet olduğu ve turistlerin epey ilgi gösterdiğini belirtelim. Süt, zencefil ve onlarca baharatın lezzet kattığı çorba onlarca saat ateşin üzerinde kaynıyor.

(http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_15582/09.jpg) (http://"javascript:document.getElementById('ctl00_ContentPlaceHolder1_btnIleri').click();")
2-) Kaplan penisi çorbası

Aslında içerisinde penis bulunan onlarca çorba çeşidi olsa da bu tür en pahalısı ve ilginci olarak dikkat çekiyor. Asya kültüründe mistik bir öge olan kaplanın bu çorbaya viagra etkisi kattığına inanılıyor. Çorbanınn bir kasesi 400 dolar.
(http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_15582/10.jpg) (http://"javascript:document.getElementById('ctl00_ContentPlaceHolder1_btnIleri').click();")
1-) Vietnam kan çorbası

Son çorbamız o kadar tuhaf ki aslında çorba demek bile zor. Geleneksel bir Vietnam çeşidi olan çorbada kan ( genelikle ördek kanı) ve şifalı bitkiler bulunuyor. Gücünüze güç katan çorba popularitesini kuş gribiyle birlikte epey kaybetti.


Afiyet olsun  ;D


Başlık: Mideyi alt üst eden çorbalar (davetlimsiniz)
Gönderen: razi - 16 Ocak 2010, 19:51:19 Cts
yahu perim bizim kültürümüzden çorbaları koysaydın çok iyiolurdu
Başlık: Mideyi alt üst eden çorbalar (davetlimsiniz)
Gönderen: efsaneerdemir - 16 Ocak 2010, 19:53:49 Cts
bi tarhana bi ezogelin bi mercimek dimi dimi >:D
Başlık: Mideyi alt üst eden çorbalar (davetlimsiniz)
Gönderen: razi - 16 Ocak 2010, 19:56:54 Cts
He öyle ölye...