Gönderen Konu: Reyting oyunu...  (Okunma sayısı 1749 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı heQet

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 1.540
 • Cinsiyet: Bayan
 • herkezin gördüğü mesaj kişisel değildir!
Reyting oyunu...
« : 19 Mayıs 2009, 18:05:29 Sal »
Bir yapımcı, dizinin izlenme oranı yükselsin diye reyting cihazı olan 20 evi maaşa bağladığı ortaya çıktı

AGB’de ekran skandalı: Bir yapımcı, dizisinin reytingleri yükselsin diye, reyting cihazı olan Ankara ve İzmir’deki 20 haneyi maaşa bağladı. Aileler ekranı açık tutunca, dizinin izlenme oranı bir anda patladı! Skandalı ortaya çıkaran TİAK, suç duyurusunda bulundu.

Habertürk'ün haberine göre, Uluslararası Reklamcılık Derneği’ne (IAA) bağlı Televizyon İzleme Araştırma Komitesi’nin (TİAK) yaptırdığı denetimler, Ankara ve İzmir’de sahtekarlık girişimini ortaya çıkardı. Reyting cihazı olan 20 hanenin adresini öğrenen adı açıklanmayan bir dizi yapımcısının, kendi programlarının izlenmesi karşılığında bu hane sakinlerini maaşa bağladığı belirlendi. Olayı ortaya çıkartan TİAK, cuma günü İzmir ve Ankara’da başsavcılıklara suç duyurusunda bulunurken, TİAK Üyesi Nuri Çolakoğlu şöyle konuştu:

Bu piyasada, izleyicilere belli kanalları izlemesi için para teklif eden insanlar var. Bunların kimolduğunu tümsektör biliyor. Bunlar sağa sola gidip para teklif ediyorlar. Son işi, bir dizi yapımcısının yaptığını belirledik.

AİLELER İTİRAF ETTİ

Yapımcı, kanalla reyting bazında anlaşıyor. Eline geçecek paranın miktarını yükseltebilmek için 20 aileye ulaşmış ve aylık belirli birmiktar para teklif etmiş, maaşa bağlamış. Aileler de itiraf etti. Biz de o bölgedeki 200 aileyi değiştirerek, olayı kontrol altına aldık. Savcılık harekete geçirildi.

3 yıl önce de benzer bir şey yaşandı. Bir bakıyorsunuz, durduk yerde bir kanal o gece büyük sıçrama gösteriyor. İncelemeye alıyorsunuz. En basit kovalama yöntemi bu. Arkadaşlarımız hafiye gibi çalışıp işin ucunu tespit ediyor. Olayın üzerinden 2-3 hafta geçmeden bunu belirledik.

“İSMİ VERMEYİZ”
IAA Genel Müdürü Meral Teremise yapımcının ismini açıklamayacağını belirtti: “Elimizde birtakım isimler var, ama kesin bir yere varmadan açıklama yapmak istemiyoruz.”

Kaç denek var, sistem nasıl işliyor?

Televizyonda izlenen programların reytingi, AGB tarafından 34 ilde toplam 2 bin 500 hanenin içine yerleştirilen cihazla belirleniyor. Kentlerde oluşturulan ve Türkiye’yi temsil eden bu 2500 hanenin belirlenebilmesi için her yıl veri tabanı araştırması yapılıyor. Bu araştırma doğrultusunda, bu evlere ‘Peoplemeter’ denilen reyting ölçüm cihazı takılıyor. Üzerinde her hane halkı için belirlenmiş düğmeler bulunan özel kumanda aleti sayesinde, ailenin hangi bireyi TV’de ne seyrediyorsa, kumanda üzerinde kayıtlara geçiyor.

Milliyet

CaploonBa ®

Çevrimdışı korayhan

 • Artık sende "biz" densin..
 • *
 • İleti: 4.513
 • Cinsiyet: Bay
Reyting oyunu...
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2009, 01:36:09 Çrş »
Reyting arttıkça para artıyor...Her şeyde olduğu gibi burda da üç kağıtçılığa kaçılmaya çalışılıyor.
Bu ülkede böyle tarafsız basın!! Böyle televizyon kanalları oldukça daha neler görürüz kim bilir..
KOYDUĞUM NOKTALARIN ARDINDAN YENİ BİR CÜMLE KURMAYACAĞIM ARTIK...

Çevrimdışı Nazlıcan

 • K A L B İ M
 • *
 • İleti: 14.778
 • Cinsiyet: Bayan
 • Mutluluk gülüşünde saklı(:
Reyting oyunu...
« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2009, 20:01:08 Pzt »
Bu teknigi birinden daha duymuştum,oda sohbet odalarında sürekli online ve sürekli konusmakla maaşa baglanan bayanların kişileri ( bu kişiler genelde erkek oluyor sanırım) odaya çekilmesi saglanıyormuş..Yani 7 gün 24 saat pc de odayı ziyaret edenlerin orda kalması için canlı tutuyorlarmış...

Yukarda geçen olaya bakarsam,reting yapan bir program diye asla izlemem..Benim kriterlerime ve kalitesine uygun bir program ise neden izlemeyim...
 

Ve dörtte üçü su olduğundan mı vücudumuz okyanuslar gibi Ay'ın cazibesinin etkisindedir..? Bu yüzden mi içimiz gelgit halindedir..? Sular ve gökler arasında kalabalığım. Tut ki yeni yaratılmışım... Bu yüzden mi sudan sebeplerle yitiririz su gibi aziz şeyleri çoğu zaman. Sular durulduğunda aydınlanır anlamlar ama sular ...durulmaz dalgalanmadan..