Gönderen Konu: İhmalin belgesi PKK'dan çıktı  (Okunma sayısı 6838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Edi

  • Forum Heveslisi
  • *
  • İleti: 54
  • eski bir dost..

Çevrimdışı Edi

  • Forum Heveslisi
  • *
  • İleti: 54
  • eski bir dost..
İhmalin belgesi PKK'dan çıktı
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2010, 01:18:04 Cum »


Hiç bir zorlukla karşılaşmadan karakolu basan teröristlerin görüntüleri yürekleri burktu.

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ndeki Aktütün Karakolu'na 3 Kasım 2008'te gerçekleştirilen hain saldırıdaki ihmalin belgesi ortaya çıktı. Video kaydından katırların sırtında DOÇKA taşıyan teröristlerin ellerini kollarını sallaya sallaya geldikleri Aktütün'de 17 Mehmetçiği nasıl şehit ettikleri detaylıca yer alıyor.

ÇAY İÇİP, SOHBET EDİYORLAR

Terörle Mücadele polislerinin yakaladığı bir teröristten terör örgütünün propaganda amaçlı hazırladığı şok bir video kaydı ele geçirildi. Aktütün baskınının nasıl gerçekleştirildiğini anlatan görüntüler, terörle mücadelede akıl almaz ihmali gün yüzüne çıkardı. Görüntülerde teröristlerin kalabalık gruplar halinde yollara düştüğü görülüyor. Birden çok açıdan çekilen profesyonel görüntülerde uçaksavar silahı olan DOÇKA'lar katırların sırtında taşınıyor. İntikal sırasında teröristlerin rahatlığı dikkat çekiyor. Türkiye topraklarına girerken sınır taşını da çekmeyi ihmal etmeyen teröristler çay içip sohbet ediyor.

SAATLERCE YARDIM GELMEDİ

Görüntülerde intikali tamamlayan teröristlerin Aktütün Karakolu'nun etrafındaki tepelere mevzilendikleri görülüyor. Gündüz vakti karakolu ateş altına alan teröristlerin yaptıkları telsiz görüşmeleri de görüntülere yansıyor. Saat 14.00 sıralarında başlayan çatışma gece yarısına kadar sürüyor. Yoğun ateş altına kalan karakoldaki Mehmetçikler karşılık vermekte zorlanıyor. Mehmetçiğin karşılık verdiği noktalar ise hakim tepelerdeki teröristlerin ağır makineli silahlarıyla ateş altına alınıyor. Ateş altındaki karakolda çıkan yangın büyüyerek askeri alanın tamamını kaplıyor. Gündüz başlayan çatışma gece yarısına kadar sürüyor. Buna rağmen bölgeye her hangi bir yardım gelmiyor. Çok rahat hareket eden teröristler karanlık bastıktan sonra karakolun yakınlarına kadar giderek görüntü almaya devam ediyor. Görüntülere yansıyan telsiz görüşmelerinde teröristlerin elebaşının militanlarına talimatları da yer alıyor.


DOÇKA'LAR BÖYLE GETİRİLMİŞ

Görüntüler 20 Temmuz'da Hakkari'nin Çukurca İlçesi Hantepe mevkiindeki baskın için kullanılan DOÇKA'ların nasıl getirildiğini de gözler önüne seriyor. Heron görüntülerinin ortaya çıkması üzerine zor durumda kalan Genelkurmay, 20 gün sonra yaptığı açıklamada Hantepe'de çatışmanın başlamasından 2 saat 45 dakika sonra yardıma giden helikopterlerin DOÇKA tehlikesi nedeniyle müdahale edemediğini belirtmişti.

TARAF İHMALİ DUYURMUŞTU

Yakalanan teröristten çıkan Aktütün videosu Taraf gazetesinin daha önce gündeme getirdiği ihmalleri doğruladı. Saldırıdan birkaç gün sonra yayınlanan haberde ABD'nin insansız hava araçları tarafından çekilen ve Genelkurmay ile paylaştığı anlık istihbarat görüntülerinde teröristlerin hazırlanışı ve karakol etrafına gelişleri kayıt altına alınmış ancak müdahalede bulunulmadığı aktarılmıştı. Yine haberde çatışmadan saatlerce önce bölgede insansız hava araçlarının görüntü almaya başladığı ilk görüntüden yaklaşık üç saat sonra ateş açıldığı belirtiliyordu. Ancak koordinatları belli olan bölgeye havadan müdahale edilmediği vurgulanıyordu.

DOÇKALAR BÖYLE GETİRİLMİŞ

Görüntüler 20 Temmuz'da Hakkari'nin Çukurca İlçesi Hantepe mevkiindeki baskın için kullanılan DOÇKA'ların nasıl getirildiğini gözler önüne seriyor. Heron görüntülerinin ortaya çıkması ortaya çıkması üzerine zor durumda kalan Genelkurmay, 20 gün sonra yaptığı açıklamada Hantepe'de çatışmanın başlamasından 2 saat 45 dakika sonra yardıma giden helikopterlerin DOÇKA tehlikesi nedeniyle müdahale edemediğini belirtmişti.

Gece yarısına kadar bomba ve kurşun yağdırdılar

Oldukça kalabalık oldukları gözlenen teröristler, karakolu üç ayrı bölgeden kuşatıyor. Gündüz saatlerinde başlayan ve gece yarısına kadar süren baskın PKK'lılar tarafından 3 kamerayla kaydedilmiş.GES KOMUTANLIKLARA BİLDİRDİ

Aktütün saldırısıyla ilgili olarak istihbarat kurumlarının hazırladığı raporlar bu görüntü ile doğrulanıyor. ABD'nin insansız hava araçları saldırıdan 1 ay önce 5 Eylül 2008'de Kuzey Irak sınırına yakın bölgelerde Hakkari Şemdinli bölgesine doğru harekete geçmiş 80 kişilik PKK'lı grubun koordinatları ile net görüntülerini geçmişti. Genelkurmay Elektronik Sitemler Komutanlığı bölgedeki dinleme ve istihbarat birimlerinden gelen günlük raporlarla komutanlıkları sürekli uyarmıştı.

UÇAKSAVARLARIN SAYISI BİLE TESPİT EDİLDİ

Yine 29 Eylül'de Van Asayiş Güenlik Komutanlığı Harekat merkezinde görevli istihbarat Kurmay Binbaşı Zafer Kılıç imzalı gizli ve çok ivedi raporda teröristlerin bu bölgelere uçak savar silahları getirdiği uyarısı yer aldı. Üstelik yazıda uçak savarların miktarı da belirtildi. Aktütün saldırısından 1 gün önce Kurmay Yarbay Ferdi Korkmaz imzasıyla hazırlanan istihbarat raporunda ise PKK'lıların bölgedeki hareketliği isim isim, silah ve katır sayılarına kadar tüm bilgiler tespit edilerek tüm askeri birimlere gönderildi. Ancak bu bilgilere rağmen teröristler Aktütün'ü bir zorlukla karşılaşmadan bastı. 17 Mehmetçik şehit düştü, 23 Mehmetçik yaralandı.