Ev tozu alerjisine neler iyi gelir?

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve burun kaşıntısı gibi belirtiler gösteren mite yani ev tozu alerjisi günümüzde çok sık görülüyor.

Ev tozu alerjilerinden korunmak için neler yapmamız gerek?

Ev tozları yani mite’lar çocukluk döneminde en sık astım yapan hava yolu alerjilerinin başında geliyor. Çocukluk çağı astımını, %80 oranında mite alerjileri oluşturuyor. Kış aylarında ortaya çıkan burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve burun kaşıntısıyla birlikte sık sık tekrar eden öksürük, hırıltı ve nefes darlığına en çok mite’lar neden oluyor. İşte  mite alerjisinden korunmak için neler yapmalıyız…

Tehlike evimizin her yerinde!

Ev tozları, herkesin evinde bulunuyor, gözle görülemeyecek kadar küçükler ve çapları 0,1-0,5 mm arasında değişiyor. Mite’lar, dışarıdaki ya da kirli alanlardaki tozdan farklıdırlar. Çünkü aslında toz değil, canlı böcek, yatak böceği, bir diğer adı ile ev içi parazitleridir. Yeryüzünde insanoğlu kadar eski olan bu canlılar insanın olduğu her yerde vardır. Çünkü insanların ve hayvanların vücudundan dökülen saç, kıl, kepek ve deri artıkları ile beslenirler. Sıcak ve nemli ortamları sever ve bolca ürerler. Ev içinde en çok yatakta ve yatak odalarında bulunurlar. Özellikle yün, tüy ve pamuktan yapılan döşek, yorgan, yastık, battaniye, halı ve döşemeleri çok severler ve bunların içinde çok kolay ürerler” dedi. Bir gram ev tozu içinde 100-500 adedi canlı olmak üzere yaklaşık olarak 19.000-20.000 kadar akar bulunur.

Bir gram insan derisinin milyonlarca mite’ı besler. Bazen sadece dökülen deriyi değil, vücudumuzdaki sağlam deriyi de yiyebilirler. Hatta bazen cildimizde hissettiğimiz batma hissi bundan dolayıdır. Mite’lar insan ve hayvan deri artıklarını yedikten sonra her canlı gibi dışkılarlar ve en çok alerji yapan şey de bu dışkıda bulunan alerjilerdir. Mite’ların vücut proteinleri de alerjiktir. Ayrıca bir seneden eski yastıkların mevcut ağırlığının yaklaşık yarısının, mite’lar, mite yumurtaları, mite dışkısı ve diğer atıklardan oluştuğu düşünülmektedir. Dolayısıyla mite alerjilerinde yatak odası ve yatakla ilgili alınacak tedbirler mite alerjisini kontrolde çok önemli rol oynuyor.

Ev tozu alerjilerinden korunmak için neler yapmalıyız?

1- Güneş gören, havadar bir ev ve yatak odası olmalı.
2- Evde rutubet olmamalı.
3- Yatak, yorgan ve döşekte yün ve/veya tüy olmamalı.
4- Yatak odası sadece uyumak için kullanılmalı.
5- Yatak odası sade ve eşyasız olmalı.
6- Yatak mümkünse karyola olmalı, altının kolayca temizlenebilmesi için günümüz baza yataklarından olmamalı.
7- Yatak odasında yerde halı, kilim olmamalı, illa bir şey olacaksa yıkanabilir küçük bir kilim olmalı.
8- Yatak odasında yüklük ve kitaplık olmamalı,
9- Yatak odasında oyuncak, özellikle de peluş oyuncaklar olmamalı.
10- Yatak odası günlük temizlenmeli ve havalandırılmalı.
11- Temizlik yapılırken, çocuk temizlik yapılan ortamda bulundurulmamalı. Çünkü temizlik sırasında birçok ev tozu ortama karışır.
12- Yatak kılıflarının haftada en az bir kez 60 derece ısıda veya üzerinde yıkanmalı, ardından ütülenmeli.

En etkili tedavi yöntemi aşı!

Alınan önlemler ev tozundan korunmak ve ev tozu alerjisi geliştirmemek için gerekli. Eğer bir çocukta akar alerjileri nedeniyle alerjik astım ve alerjik rinit geliştiyse bu önlemlere ek olarak akarlar için aşı tedavisi (immunoterapi) çok etkilidir. Günümüz koşullarında ev tozu akarlarına bağlı gelişen alerjik rinit ve astımın en etkili tedavi ve çözümü ev tozları için geliştirilen aşılar ile yapılmaktadır. Aşı tedavileri vücutta savunma sistemini etkileyerek ev tozlarına karşı gelişmiş olan aşırı hassasiyeti tolere eder. Böylelikle vücut tozlara karşı olumsuz bir tepki vermez ve birçok hastada ilaçsız olarak ömür boyu süren iyileşme yapar.

 

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir