Erken kırışıklıklara 30’larda dur deyin!

Hayatın dönüm noktalarından biri olan 30’lu yaşlarda, akıp giden yılların izleri de yüzümüzde belirmeye başlar. Bu durumda panik yapmak yerine bazı önlemler alarak yaşlılık belirtilerine erkenden dur diyebilirsiniz!

Yaşlanmayı geciktirmek için 30’lu yaşlarda harekete geçmeniz gerekiyor. Savaşınızı; antiaging ürünlere başlayarak, antioksidan içerikli kremler kullanarak, geceleri meyve asidi içerikli kremler sürerek başlatabilirsiniz. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; hem ruhsal, hem de fiziksel açıdan önemli bir dönüm noktası olan 30’lu yaşlardaki cilt bakımının püf noktalarını anlattı:

DOĞRU ÜRÜNLERİ SEÇİN: 30’lu yaşlara merhaba diyenler, öncelikle kullandıkları günlük bakım ürünlerine dikkat etmeliler. Uygun bir temizleyiciyle temizlenen cilde daha sonra nemlendirici sürülmeli. Yağlı cilt yapısına sahip olanlar, cildi kurutucu bir temizleyici tercih etmeli. Kuru cildi olanların da deriyi kurutmayan bir ürünle ciltlerini temizlemeleri gerekir. Tonik tarzı ürünler kuru cilde sahip olan kişiler için uygun değildir; cildi yağlı olanlara uygundur.

KREMİNİZ KORUYUCU OLSUN: Kullanılacak nemlendiricinin; yağlı cildi olanlarda hafif olmasına, kuru cilde sahiplerde ise yoğun yağ ve nem içermesine önem gösterilmelidir. Kullanılacak olan nemlendiricide güneş koruyucu bulunması, güneşten kaynaklanan lekelerin tedavisi açısından faydalıdır.

ANTİOKSİDAN KREM İYİ GELİR: Yaşlanmayı geciktirmek amacıyla kullanılacak antiaging ürünlerin; vitamin C, vitamin A, koenzim Q ve meyve asidi içermesine önem verilmelidir. 30’lu yaşlar, bu ürünlerin kullanılmasına başlanması açısından uygun zamandır. Özellikle düzensiz beslenen, sigara içen ve yoğun stres altındaki kişilere antioksidan içerikli kremler önerilir.

GECELERİ MEYVE ASİTLİ KREM: Meyve asidi içerikli kremler; ciltteki ölü tabakanın atılmasını kolaylaştırmanın yanında cilde parlaklık da kazandırır. Meyve asitli kremlerin çeşidi; kişinin cildinin yapısına göre belirlenmelidir. Hassas cilt yapısına sahip kişiler için daha düşük konsantrasyonda meyve asitli kremler uygunken, yağlı ve daha kalın ciltlerde daha yüksek konsantrasyonda ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünlerin cildi yenileyici ve nem kazandırıcı özellikleri vardır. Özellikle gece kullanılmaları tavsiye edilir. Gündüz kullanılacaklarsa, arkasından güneş koruyucu sürülmelidir. Göz çevresinde de, erken yaşlanma belirtilerinin hafifletilmesi amacıyla dermokozmetik ürün kullanımına başlanmalıdır.

KIRIŞIKLIKLARI DURDURUN: 30’lu yaşlar peeling uygulamaları için çok uygundur. Peeling; hem oluşmaya başlayan erken kırışıklıkların yerleşmesini durdurur, hem de ciltte bulunan lekelerin tedavisini sağlar. Özellikle derin yerleşimli olduğu düşünülen lekelerde; krem tedavisiyle birlikte yapılacak peeling iyi bir sonuç verir.

NEMLENDİRİCİ İLE DESTEKLEYİN
Peeling iki ya da üçer hafta arayla dört ile altı seans arasında yapılır. Peeling sonrası ciltte kızarıklık, hafif kabuklanma ve kepeklenme olabilir. Bu bulgular, birkaç günde nemlendiriciler ile hafifler. Peeling sonrası mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekir.

YAŞLANMAMAK İÇİN YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRİN!
*Beslenmenize özen gösterin.
*Günde en az altı saat uyuyun.
*Bol bol su için.
*Sigara içmeyin. Sigara; derinin oksijen temasını engeller ve yaşlanmayı hızlandırır.
*Sebze ve meyve tüketimine önem verin. Bunların içeriklerinde bulunan antioksidanların cildimiz için de olumlu etkileri bulunmaktadır.
*Düzenli olarak güneş koruyucu kullanın.

Kaynak:sabahsağlık

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir