Enfeksiyonlar için papatya kullanın!

Antioksidan özelliği kanıtlanan papatya; ülserden enfeksiyonlara kadar pek çok rahatsızlığı tedavi ediyor. Papatya, tümörlerin gelişimini de önlüyor.

 

Papatya, tıp dünyasının en çok kullandığı bitkiler arasında bulunuyor. Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen papatyanın sadece çiçek kısmı ilaç yapımında kullanılıyor. Dünya Sağlık Örgütü de papatyanın yararlarıyla ilgili birçok tıbbi makale yayınladı. Almanya’da birçok ruhsatlı ilacın içinde de bulunan papatya özleri; deri, ağız iltihapları, bakteriyel enfeksiyonlar gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde, kullanılıyor. Papatya ayrıca sindirim sistemi hastalıklarında da kullanılıyor.

indir

 

PAPATYANIN İKİ TÜRÜ VAR!

Papatyanın iki türü vardır; sarı veya gümüş renginde çiçekleri olan papatya ve beyaz çiçekli Alman papatyası. Sarı papatyanın antioksidan etkileri vardır. Bu özelliği sayesinde kanserli tümörün büyümesine engel oluyor. Alman papatyasında ise ülser hastalığından koruyan bisabolol maddesi bulunuyor.

 

 

AĞIZ YARALARINI İYİLEŞTİRİYOR!
İçeriğinde luteolin ve apigenin (bu iki bileşik karahindibada da bulunuyor) isimli antioksidan bileşikleri bulunan papatya, kanser tedavisinde de etkili oluyor. Kanser tedavisi gören 98 hasta üzerinde yapılan bir araştırma; papatyanın, kemoterapinin ve radyasyonun yan etkilerinden biri olan ağız yaralarının oluşma riskini azalttığını gösteriyor. Ayrıca papatya özlerinin verildiği 20 radyasyon gören hastanın sadece birinde, üçüncü dereceden stomatit (ağız yarası) geliştiği gözlendi. 46 kemoterapi hastasının ise sadece 10’unda bu rahatsızlık görüldü.

 

 

YARALARI KÜÇÜLTÜYOR!
Yapılan geniş kapsamlı klinik deneyler; iltihaplı ciltlerin tedavisinde, papatya ekstresinin bulunduğu kremlerin, kortizonlu ilaçlardan daha etkili olduğunu gösteriyor. Öte yandan papatya; egzama hastalığında da kortizonlu ilaçlarla eş değer bir fayda sağlıyor. Ayrıca bu bitki; derideki yaranın büyüklüğünü gözle görülür ölçüde küçültüyor, kurumasına da engel oluyor.

 

 

ÇOCUKLARDA İSHAL SÜRESİNİ AZALTIYOR!
Papatya bitkisi, sindirim sistemi bozukluklarına da çok geliyor. 6 aylıktan 5 yaşına kadar 79 çocuk üstünde uygulanan bir çalışmanın sonucuna göre; bu bitki, elma pektini (bitki dokularında bulunan renksiz, metil grubundan madde) ile birlikte verildiğinde, diyare (ishal) süresini önemli derecede azaltıyor. Bu çalışma kapsamında yapılan üç günlük tedavinin sonunda; çocuklardaki diyare süresinin 5.2 saat azaldığı görüldü.

 

 

ALERJİK OLANLAR PAPATYADAN UZAK DURMALI!

Papatyanın kullanımına bağlı olarak nadir de olsa alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor. Örneğin; Avrupa’da bir kadın, doğum sırasında, içinde papatyadaki chamomile maddesinin bulunduğu bir lavman uygulamasının ardından hayatını kaybetti. Öte yandan papatya ve karahindiba bitkisi aynı familyaya mensuptur. Dolayısıyla, herhangi birine alerjisi olan, diğerini kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu arada sarı papatyanın kullanımında, Alman papatyasına kıyasla daha fazla komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Taze bitkiyle temas eden hassas kişilerde ise kontakt dermatit (sebum bezlerinin aşırı salgılamasından ileri gelen cilt hastalığı) görülmüştür.

 

 

DOKTORA DANIŞIN!
İçeriğinde papatya özleri bulunan prepatlar kullanılmadan önce, bitkinin içeriğinde bulunan maddelerin etkilerinin iyi incelenmesi gerekiyor. Antioksidan özelliği olan ve tümörlerin gelişmesini engellediği kanıtlanan papatyanın, alerjiye neden olduğu unutulmamalı. Ayrıca papatyanın toksisite etkisi olduğu da göz önünde bulundurulmalı. Alerjisi olanların ve hamilelerin papatya kullanmadan önce doktora danışması gerekir.

 

Kaynak:sabahsağlık

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir