Doğru oturma rehberi!

Ofiste, televizyon karşısında, bilgisayar başında ya da arabada uzun süre oturuyorsanız büyük bir risk altındasınız demektir. İşte uzun süre oturmanın zararları ve düzgün oturma tüyoları…

 

Gün boyu uzun süre oturuyorsanız büyük bir risk altında olduğunuzu unutmayın. 8,5 yıl süren bir çalışma gösteriyor ki çok fazla televizyon izleyen kişilerin günde bir saatten az izleyen kişilere göre ölüm riski yüzde 61 daha fazla. Dr. Fizyoterapist Gamze Şenbursa, uzun süre oturmanın ölüme varan zararlarını şöyle sıralıyor:

 

Kalp hastalığına neden olur: Uzun oturma sırasında kaslar daha az yağ yakar ve kan akışı daha yavaşlar. Bu da yağ asitlerinin kalbi daha kolay bir şekilde tıkamasına yol açar. Uzun süreli oturma, yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol ile bağlantılıdır. Sedanter (hareketsiz) zamanlar geçiren insanların kardiovasküler hastalığa sahip olma olasılığı normalin iki katıdır.

 

Pankreas aşırı çalışır: Pankreas insülini (hücrelere enerji için glikoz taşıyan hormon) üretir. Fakat çalışmayan kaslar insüline kolayca yanıt vermez. Bundan dolayı pankreas daha fazla üretim yapar, bu da diyabet ve diğer hastalıklara sebep olabilir.

 

Kolon kanseri yapar: Çalışmalar gösteriyor ki oturmak kolon, meme ve endometrium kanserleri için büyük risk oluşturur. Nedeni tam olarak belli olmamakla beraber bir teoriye göre aşırı insülin hücre büyümesini teşvik eder. Düzenli hareket ise doğal antioksidanları artırarak serbest radikalleri, hücrelere zarar veren ve potansiyel kanser sebebi olan hücreleri öldürür.

 

Gevşek karın kasları: Ayakta duruşta, oturduğunuzda veya hareket ettiğinizde karın kaslarınız sizin dik durmanızı sağlar. Fakat eğer bir sandalyeye, koltuğa yığılırsanız, kasları kullanmazsınız. Gergin bel kasları ve yetersiz karın kasları belinizin çukurluğunun artması, başınızın öne doğru çıkması, kalçanızın geriye doğru hareketi, kürek kemiklerinizin kanatlaşması, kamburluğun artması gibi tamamen bozuk bir duruşa sebep olur.

 

Gergin kalçalar: Esnek kalçalar dengenizi sağlamaya yardım eder, fakat sürekli olarak oturan insanlar çok nadir olarak kalçanın ön kısmındaki (fleksör) kasları gerer. Bu sebepten kaslar kısalır ve gerginleşir, eklem hareketini limitler ve adım uzunluğunu azaltır. Azalan kalça hareketi yaşlı insanların düşmeye eğilimli olmasının temel sebebidir.internet-mns

 

Gevşek kalça kasları: Otururken kalça kaslarınız neredeyse hiçbir şey yapmaz. Zamanla buna alışmasına sebep olur. Yumuşak kalça kasları sizin dengenizi ve itme kuvvetinizi bozar, böylelikle güçlü ve büyük adımla yürüme konusundaki yeteneğinizi sürdüremezsiniz.

 

Bacaklarda zayıf kan dolaşımı: Uzun süre oturmak bacaklardaki kan dolaşımını yavaşlatır, bu da kanın bacaklarda göllenmesine sebep olur. Problem şişmiş ayak bileği ve varisten, derine ve trombozuna kadar ilerleyebilir.

 

Yumuşak kemikler: Yürüme ve koşma gibi vücutta ağırlık aktarmayı gerektiren aktiviteler kalça ve alt gövde kemiklerinin kalın, yoğun ve güçlü olmasını sağlar. Bilim insanları, osteoporozun (kemik erimesi) sebebini kısmen aktivite eksikliğine bağlıyor.

 

Bulanık beyin: Kasların çalışması beyne temiz kan ve oksijen pompalanmasını, genel ruh hali üzerinde etkili kimyasalların salgılanmasını tetikler. Biz uzun süre hareketsiz kaldığımızda beyin fonksiyonları dahil her şey yavaşlar.

 

Gergin boyun: Eğer oturduğunuz zamanların çoğunu ofisinizde geçiriyorsanız, başınızı aşırı derecede geriye atarak bir şey takip etmek, klavye kullanmak için sürekli başınızı öne eğmek veya telefonu omzunla sabitleyip bir şeyle uğraşmak boynunuzdaki gerginliği artırır.

 

Esnek olmayan bir omurga: Biz hareket ettiğimizde omurgalar arasındaki yumuşak madde, kan ve besinleri tıpkı sünger gibi emer. Fakat biz uzun süre oturunca diskler sıkışır. Tendon ve bağları destekleyen kollojen sertleşir.

 

Disk hasarı: Çok oturan insanlarda bel fıtığı oluşma riski daha yüksektir. Psoas adı verilen kas abdominal boşluğu geçerek bacağa yapışır. Eğer bu kas kısalırsa bel bölgesindeki omurgaları öne doğru çeker. Üst gövdenin ağırlığı bütün vücuda dağıtılacakken tüber iskiadikum (oturma kemiği) üzerine biner.

 

 

DÜZGÜN OTURMA REHBERİ

Eğer çok fazla oturmak zorundaysanız bunu düzgün yapmaya çalışın. Annenizin dediği gibi “dik oturun”.
-Öne doğru eğilmeyin.
-Omuzlar rahat,
-Kollar yanlarda kapalı,
-Dirsekler 90 derece bükülü,
-Bel desteklenmiş durumda,
-Ayaklar yere tam temasta olmalı.

Kaynak:pudra.com

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir