Doğal Güneş Kremi!

Siz yapay kimyasallar ve yanında hediye olarak gelecek hastalıkları mı, yoksa bitkisel yağlar ve yanında hediye olarak gelecek birçok yararı-şifayı mı tercih edersiniz? Tercih sizin!

Derimiz bizim en geniş organımız ve üzerine sürülen herşeyi emiyor. Bu yüzden bir prensip var; sağlıklı bir yaşam için yenmeyen şeyin cilde de sürülmemesi gerekiyor. Bu yüzden sağlığımız için güneş yağının doğal alternatiflerini araştırdım. Hem düşünsenize bu kadar güneş koruyucu ürünler varken cilt kanseri oranları azalmıyor aksine hızla artmaya devam ediyor. İşte alternatif doğal güneş koruyucular; Susam yağı doğal güneşten koruyucu bir yağıdır. Güneş ışınlarının %40′ını engeller. Cilde sürerken seyreltmeye gerek yoktur. Hindistan cevizi yağı da cildinizi zararlı kimyasallara maruz kalmadan etkili bir şekilde güneşten koruyan doğal bir yağ. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda vücudun ölü hücrelerini canlanmasını ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. Mantar rahatsızlıklarında ve deodorant olarakta güvenle kullanılabilir. Hindistan cevizi yağının alzheimer’ı iyileştirici etkisi son zamanlarda gündeme doğal brozlukgeldi. Aloe vera bitkisi de doğal bir güneş koruyucu. İçerdiği jel kıvamlı madde bu amaçla kullanılmaktadır. Ayrıca yara, kesik ve güneş yanıklarında da rahatça kullanabilirsiniz. Havuç yağı diğer bir güneş koruyucu. Havuç yağının güneş yanığından koruduğuna dair bilimsel makaleler var. Aynı zamanda bronzlaşma yağı olarakta kullanılabilir. Bronzlaşmak için ayrıca ceviz yağı ve jojoba yağı da kullanılabilir. Diğer bir doğal güneş koruyucu ise üzüm çekirdeği yağı. Uyarılar: Turunçgillerin yağlarını mesela portakal, limon, bergamot yağlarını ve sarı kantaron yağını güneşe çıkarken cildinize sürmeyin. Ciltte güneşe karşı hassasiyet ve lekeler oluşturabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise alınan bitki yağlarının doğal olması. Piyasadaki birçok yağ doğal değil. Sentetik kimyasallar içeren, katıştırılmış, pamuk yağı içeren, zambak kokulu birçok yağ piyasada değişik adlar altında satılmaktadır. Bunlara dikkat ederek ürünü seçmeliyiz. Yoksa alınan ürün yarar değil zarar getirir. Ya da bitki yağımızı evde yapabiliriz.

Bitki Yağlarıyla Güneş Kremi Tarifi

Malzemeler:
1 tatlı kaşığı Kakao yağı,
1 tatlı kaşığı fındık yağı,
1 tatlı kaşığı havuç yağı,
1 tatlı kaşığı gliserin yağı,
1 tatlı kaşığı badem yağı,
2 tatlı kaşığı ozon yağı.
Hazırlanışı:
Cam bir kasenin içinde tüm yağları karıştırın. Eğer esmer bronzluk istiyorsanız havuç yağını 2 tatlı kaşığı kullanabilirsiniz. Güneşlenirken cilde sürülür. 25 faktör koruma sağlayabilecek ve doğal bir bronzluk verecek olan bu güneş yağını evde kolayca kendiniz yapabiliriz.
(Kulanıma göre karışım miktarını artıra bilirsiniz.)

Bronzlaşmak İçin Güneş Yağı

Malzemeler:
50 gr ceviz yağı
50 gr susamyağı
50 gr kakao yağı
50 gr bergamut yağı

Kullanıma başlanmadan en az 20 gün önce hazırlanılmalıdır. Karışım hergün sallayarak kaşıştırılmalıdır.

Güneş Kremi Yapımı

2 adet orta boy havuç rendelenip bir kavanoza koyulur. Bunun üzerini geçecek seviyede susam yağı eklenir, 1 adet çubuk tarçın , 1 tatlı kaşığı karanfil eklenip 15 gün güneşte bekletilir, 15 gün sonrasında yağ süzülür
Güneş yanığı için koruyucu etkisi olmasını istiyorsanız 1 çay kaşığı pirinç nişastasını yağın içine ekleyip yağı kullanabilirsiniz.

AHMET MARANKİ EVDE GÜNEŞ KREMİ TARİFİ
Malzemeler:
– 20 gram zeytinyağı (Zeytinyağının güneşin zararlı etkilerini azaltıcı özelliği vardır)
– 10 gram havuç yağı (Güneşten gelen ultraviole (UV) ışınına karşı vücut bağışıklığını arttırır ve cildin bozulmasını önler)
– 10 gram kakao yağı (Kakao yağı, yoğun bir nemlendiricidir. Kakao yağının tek başına güneş kremi niyetine kullanıldığını duymuşsunuzdur.)
– 10 gram susam yağı (Cildi besler, toksinlerden arındırır)
– 10 gram ceviz yağı (Cildi nemlendirir, cildin yenilenmesini ve kırışıkların giderilmesini sağlar.)
– 10 gram badem yağı
– 10 gram kayısı yağı
– 10 gram keten tohumu yağı
– 10 gram fındık yağı

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir