Diş estetiği ile 10 yaş gençleşmek ister misiniz?

Gülüşünüz,yüzdeki en önemli gençlik göstergesidir.Diş estetiği ile 10 yaş gençleşmek artık mümkün..

Gülüş tasarımında, yaş faktörü en dikkat çekici olandır.

Geçen yıllarla beraber yüz hatları değişir. Yüzümüzde ufak kırışıklıklar belirirken özellikle ağız ve çene bölgesindeki ciltte gevşemeler başlar. Bu gevşeme ile dudak üstü kırışıklıları oluşur ve dişler görünmez hale gelir.

Diş taşı kaynaklı diş eti çekilmesi ve zamanla eksilen dişlerin oluşturduğu aralıklar yaşlı görünüme sebep olabilir. Tamamlanmayan eksik dişler, dikey boyutu düşürür, yüz yüksekliği azalır. Konuşurken, gülerken üst dişlerin alt dişlerden daha az görünmesi de yaşlılık görüntüsü verir.

Tüm bunların yanında; dikey boyutun yükseltilmesi, diş beyazlatma, pembe estetik, laminateveneer, implant, ortodonti tedavisi ve kozmetik düzenleme gibi yöntemleri kullanarak yapılan tedavi ve bakımlarla daha genç bir görünüme kavuşmak mümkün olabilmekte.

Dudak şekline göre yapılan diş tasarımı, diş etlerinin sağlıklı görüntüsü güzel bir gülüş için büyük bir etkiye sahiptir. Bu tedaviler her yaştan insana rahatça uygulanabilir.’

Gülüş estetiğine başlamadan önce Ağız ve Çene Cerrahı hasta ile bir ön görüşme yapılması gerekliidir.Bu ön görüşmede hastanın kişiliği, sosyal durumu, gülümsemesinde nelerden memnun olmadığı konuşulmasının yapılacak olan tedaviye yol gösterici olacağını belirttir.

Bu aşamada yapılan incelemeler doğrultusunda bir planlama yapılır. Uygun planlama sonrasında alınan ölçüler, fotoğraflar veya videolar ile DİJİTAL SMİLE(bilgisayar destekli) sistem ile dişler üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan, hasta ağızına prova şeklinde uygulanır, hastanın yüzüne yakışan en doğru diş boyu, diş dizilimi, diş rengi tespit edilir. Bu sayede hasta yeni dişlerini değerlendirme fırsatı bulur ve tedaviye başlanır.

Tedavi süreci, kişinin ağız ve diş yapısındaki bozukluklara göre, aynı gün içinde ya da maksimum 2 ile 15 gün arasında yapılabilir. Gülüş estetiği kompleks bir tedavidir.

DİŞ ESTETİĞİ İLE KİŞİYE ÖZEL GÜLÜŞ TASARIMI…

1 – Gülüş tasarımı nedir?
Gülüş tasarımı, dudaklar, dişler ve dişetleri gibi estetik kriterlerin değerlendirilerek kişiye özgü güzel bir gülüş elde edilmesidir. Son yıllarda dijital ölçü sistemleri ve 3 D tasarım ve uygulamalar yapılmasıyla hastaya gülüş tasarımının daha çabuk ve en uygun şekilde uygulanması sağlanmaktadır.

2- Mükemmel gülüşün kuralları nedir?
Mükemmel bir gülüşe sahip olmak için dişler düzgün olmalı,herhangi bir çapraşıklık barındırmamalıdır.Üst santral kesici dişler diğerlerine göre daha belirgin olmalıdır.Dişlerde lekeler ve renkleşmelerbulunmamalıdır.Gülüş esnasında üstte diş arkının birinci büyük azıya kadar görünmesi idealdir.Dudakseviyesi,dişeti seviyesiyle uyumlu olmalı,dişeti seviyeleri simetrik olmalıdır.Dişlerin, yüz biçimi ve dudak yapısıyla uyumlu olmaları gerekir.Üst ön dişlerin kesici kenarlarından geçen hayali çizgi alt dudak kavsi ile uyumlu olmalıdır.

3 – Kişinin yüzüne en uygun estetik gülüş tasarımı yapılırken hangi kriterlere dikkat edilmesi gerekir?

Gülüş tasarımı yapılırken dudak seviyesi,dişlerinboyları,dişetiseviyesi,dişrengi,dişdizimi,gülüş sırasında dudak ve dişlerin uyumu,gülme hattı gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

YÜZÜNÜZÜN ŞEKLİNE GÖRE GÜLÜŞ TASARIMI…

4- İdeal diş şekli yüz şekline göre değişir mi? (kare-üçgen-uzun-yuvarlak yüz tiplerinde dişlerin şekli nasıl olmalıdır?)

Evet,değişir.Kişinin yüz şekline uygun dişler hazırlandığında daha doğal ve estetik bir görüntü elde edilir.Aynı zamanda kişinin cinsiyeti de diş şeklinin belirlenmesinde önemli bir faktördür.Kadınlarda daha oval ve feminen dişler hazırlanırken,erkeklerde daha köşeli dişlerle maskülen bir görüntü hedeflenir.

5 – Gülüş tasarımı hangi tedavileri kapsıyor?

Gülüş tasarımı beyazlatma,pembeestetik,laminalar,zirkonyum alt yapılır porselenler,ortodontik tedaviler ve implant uygulamalarını içerir.

Beyazlatma ev tipi ve ofis tipi olarak çeşitlilik gösterir.Tek seans ve ortalama 40 dakikada diş rengi birkaç ton açılabilir.Evde uygulanan beyazlatma tipi birkaç gün boyunca pekiştirme amaçlı kullanılabilir.Kişinin yeme içme alışkanlıklarıyla değişmekle birlikte,elde edilen beyazlık birkaç sene korunabilir.

Porselen laminalar dişlerin üzerlerine yapıştırılan yaprak porselenlerdir.Dişler hazırlanırken diş dokusundan çok az miktarda alınması avantajdır.Laminalar ile aynı gün içinde daha estetik ve beyaz renkli dişlere kavuşmak mümkündür.

Zirkonyum alt yapılı porselenler estetik diş hekimliğinde oldukça yaygın olarak kullanılan uygulamalardır.Zirkonyum ışığı geçirebilen bir metal olduğundan dişlere de oldukça doğal ve estetik bir görünüm elde etmek mümkündür.Doku dostu bu materyal ile dişetlerinde herhangi bir olumsuz reaksiyon oluşmaz.

Ortodontik tedavilerde porselen ya da metal braketler kullanılarak ya da şeffaf apareylerle dişlerdeki çapraşıklıklar giderilir,dişler olması gereken ideal görünüme kavuşturulur.
Günümüzde yaygın olarak kullanılan implant uygulamaları ile eksik dişler tamamlanır ve komşu dişlere en ufak bir zarar verilmemiş olunur.

DOĞRU GÜLÜŞ TASARIMI İLE DAHA GENÇ GÖRÜNÜN…

6 – Doğru gülüş tasarımıyla daha genç görünmek mümkün mü?

Yaş ilerledikçe diş kayıplarına bağlı olarak çene kemiklerinde çökmeler meydana gelir. Çene kemiğindeki bu kayıplar kişiyi yaşlı gösterir. Ayrıca diş eksikliklerine bağlı olarak fonksiyonel bir çiğneme yapmasını engeller. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için kaybolan çene kemiğinin box teknik operasyonu ile yeniden yapılandırılması (osteobiorejenerasyon) sağlanır. Ve bu sayede hasta hem daha genç görünür hem de fonksiyonel bir çiğneme sistemine kavuşur.

7 – Hastanın yüzüne yakışan en doğru diş boyu, diş dizilimi ve diş rengini tespit etmede kullanılan DigitalSmile Design (DSD) yöntemini anlatır mısınız?
DigitalSmile Design (DSD) bir çok farklı etkili avantajı içinde barındıran bir konsepttir.
• Tedavi sırasında düzenli bir sistemle alınan fotoğraf ve videoların yardımıyla, hasta ve dental uzmanın iletişimini sağlar. Güzel, güven dolu ve doğal bir gülüşü yaratmak yolunda, restoratif teknik gereklilikler bir kere sağlanıp, hastanın istekleri, duygusal ihtiyaçları kombine edildiğinde, mükemmel sonuçlara ulaşılmaktadır.
Her bir kişiye özel dizayn çok net olarak gösterilebilir ve hastaların da fikirleri doğrultusunda, geliştirilebilir. Bu sebeple DSD Konsepti, diş hekimine, hastanın kendi kişisel özellikleri ve isteklerinin yol göstermesi doğrultusunda, mükemmel bir deneyim yaşatarak yepyeni bir gülüş yaratmasına yardımcı olur.

8 – Sizce Hollywood’ ve mükemmel gülüşe sahip ünlü isimler hangileri?
CamaronDiaz,BradPitt, Angalina Jolie bulundukları her filmde her rolde hatta fakir birini canlandırırken bile güzellikleri göz kamaştırıyor.Onların bu kadar etkileyici olmalarının en önemli sebebi tabii ki mükemmel gülüşleri.

kaynak:milliyetsağlık

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir