Çalışanlara özel 12 saatlik diyet!

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Beslenme Bilimleri yeni bir akım çıkardı. Buna “Enerji Yoğunluğu Diyeti” deniyor. Bu diyet sisteminin temel amacı, evde, restoranda, ve self servis kafelerde neyin tercih edilmesi ve neden uzak durulması gerektiğini öğretmek.

Bunu yapın: Kahve içerken küçük boy tercih edilmeli. Yağsız sütle hazırlanmış, şurup içermeyen, kremasız olanlar tüketilmeli.© Copyright 2010 CorbisCorporation

Bunu yapmayın: Orta ve büyük boy kahve seçeneklerinden uzak durun. İçerisine bol şurup ve aroma eklenmiş kahveler ciddi kalori içerir. Krema eklenince kilo vermek bir hayal olur.

Akşam yemeği

Yemekli iş görüşmeleri:

Hepimiz sosyal hayattan zevk alırız. İş görüşmelerimizi, arkadaş buluşmalarımızı ev dışında yemek yerken planlarız. Restoranda yemeği tercih ederken, bazı püf noktaları sayesinde 400 kalori ve 16 gram yağ kazancı ile diyetinizi de bozmamış olursunuz.

400 İyi bir tercihle azalacak kalori.

Bunu yapın: Ana yemekte, sağlıklı ve kalorisi düşük bir besin olan ızgara balığı veya güzel pişmiş bir hindi etini tercih edebilirsiniz. Yemekler artık yanlarında değişik garnitürlerle servis ediliyorr.

Bunu yapmayın: Yağlı kırmızı etlerle hazırlanmış ana yemekler kalori açısından oldukça yüksektir. Buna bir de kremalı soslar eklenince, kilo vermek yerine almayı sağlayan bir öğüne dönüşüyor.

Makarna 200 kalori azaltın!

Ülkemizde de makarna, mutlaka sofralarımızdan eksik etmediğimiz önemli bir besin. Makarna uygun pişirilir ve içerisine kaloriyi artırmayacak malzemeler konulursa, yenilebilir. Yani, haşlanmış makarna yiyerek kilo vermeye artık son verebiliriz. İyi bir tercihle bir ana öğünde 200 kalori ve 11 gram yağ tasarruf edersiniz.

Yemek öncesinde açlığınızı azaltmak için süper pratik!

Sabah Kahvaltıdan önce bir bardak su için.

Kilo verirken sıvı alımının önemi büyük. Kalorisi olmayan bu içecekler eğer uygun şekilde tüketilirse yağ yakımı için gerekli ortamı sağlarlar. Ayrıca şekersiz içildiğinde tam bir diyetetiktir. Bu nedenle sıvı alımını 12 saatlik zaman dilimine dengeli bir şekilde dağıtmak gerekiyor.isyerindediyet

Bunu yapmayın: Zayıflamak için laksatif ve diüretik etki gösteren bitkisel çaylardan içmeyin. Çünkü form çayı diye nitelendirilen bitkisel çayların içerdikleri kimyasal bileşenler nedeni ile toksik etki oluşturma riskleri olabilir.

Bardak suyu gün içine dengeli dağıtın.

Bunu yapın: Açık siyah veya limonlu yeşil çay ve bol bol su için. Kilo verirken günde 8-10 fincan su ve çay içmek yağ yakımına yardımcı olur. 07:00’de kahvaltı öncesi bir bardak su içip sonra öğün aralarında ve gece yatana kadar abartmadan buna devam etmek lazım. Çay içmeye ise sabah kahvaltısında başlayıp akşam saat 18:00-19:00 gibi son verin.

İkindi vakti

Hızlı sandviçler sağlıklı olmalı!

Sürekli çalışan bir kişi olarak hafta sonu dışında da alışverişe çıkıp ve bunu yaparken açlığınızı da yatıştırmak isteyebilirsiniz. Bunun için hızla sandviç almak için girdiğiniz kafeden doğru seçim yaparak, en az 260 kalori ve 14 gram almaktan kurtularak çıkabilirsiniz.

Bunu yapın: Dilimlenmiş tam tahıllı ekmek veya küçük panini ekmek arasına beyaz peynir, domates, kırmızı biber veya ton balığı, birazcık mayonez, mısır veya hindi füme, marul, peynir ile hazırlanmış sandviçleri alınız.

Bunu yapmayın: Büyük boyda, içerisinde sebze yerine, yumurta, jambon, salam, bol mayonez içeren sandviçlerden uzak durun.

Sabah-öğle arası veya akşam üzeri

Sıcak kahveler soğuklara göre daha çok kilo verdirir.

Artık çalışan kesim çoğunlukla, kahve yapan zincirlerde günün belirli vakitlerinde, bol şuruplu ve kremalı kahveler içiyor. Ancak, kremalı bu kahvelerin pek çoğu gizli kaloriler içeriyor ve doğal olarak bunlar da kiloya dönüşüyor. Bu içeceklerde doğru tercih yapmak önemli. Sıcak kahveler, soğuk kahvelere göre daha iyi kilo verdirir. İyi bir tercih ile en az 300 kalori, 25 gram şeker ve 15 gram yağdan tasarruf etmiş olursunuz.

300 Tasarruf edilecek kalori miktarı.Calisirken-Zayiflamak-Nasil-Olurdu_1300839686

Öğle yemeği

Pizzayı 12:00-14:00 arasında yiyin.

Pizzadan önce salata tüketin. Ardından 2 dilim pizzayı geçmemeye özen gösterin. Aşağıdaki seçimi yaparsanız, en az 150 kalori ve 15 gram yağdan kazanç sağlarsınız.

Bunu yapın: Pizza seçerken ince hamur; domates ve mozzarella karışımı veya karışık sebzeli ve peynirli olanını tercih edin.

Bunu yapmayın: Kalın hamurlu ve hamur kenarları bol peynirli; içinde et, jambon ve sucuklu olanlardan uzak durun.

Hamburgeri ızgara tavuk ya da dana eti ile tüketin.

Hamburgeri öğle saatlerinde yiyin ve fast foodları sağlıklı hale getirin. Sosları azaltarak ve etleri ızgarada pişirerek yaklaşık 500 kalori ve

28 gram yağdan kurtulabilirsiniz.

Bunu yapın: Küçük boy ızgara tavuk veya dana eti ile hazırlanmış az mayonezli, ketçaplı, turşulu ve bol marul içeren burgeri ayran ile yiyin.

Bunu yapmayın: Büyük boy içine ekstra peynir eklenmiş, bol mayonezli ve 2 adet ızgara et veya tavuk içeren burgerden uzak durun.

Bunu yapın: Bol yeşillik, mısır, havuç ve mevsime uygun sebzelerle servis edilen; zeytinyağı ve sadece balzemik sirke ile tatlandırılmış olan, orta boy deniz mahsullü salatalar kalorisi en düşük olanlardır.

Bunu yapmayın:

En kalorili salata “Sezar Salatası”dır. İçerisindeki ançüezli ağır sos sayesinde kalori bombası haline gelir.

Ara öğün11548

Salatalar her zaman masum değil!

Akşamüzeri atıştırması için kafelere gidilebilir. Diyet yapanların çoğu kafelerde hem sağlıklı hem de az kalori içerdiği için etli, tavuklu veya peynirli salataları yemeği tercih ediyor. Aslında salatalar hiç de görüldüğü gibi masum değiller. İçlerine et veya tavuklar marine edilip soslarla pişirilerek konuyor; buğday, mercimek gibi kalori ve besleyici değeri yüksek tahıl veya kuru baklagiller ekleniyor ve en önemlisi de pane edilmiş, kızartılmış peynir ile servis ediliyor. Bu nedenle tercihlerimize dikkat etmeliyiz. Aşağıdaki seçimlere uyarsanız, en az 170 kalori ve 9 gram yağ kazanır ve rahatlıkla kilo verebilirsiniz.

170 Yeşil salata ile azalacak kalori

Şekeri azaltın veya hiç kullanmayın.

Şekeri uygun formda ve az miktarda sadece çayda kullanarak, günlük ortalama 125 kalori az almanız sağlanabilir.

Bunu yapın: Çaylara bal veya pekmez ekleyerek tatlandırın; sofra şekeri, esmer şeker ve sıvı şeker kullanmayın.

Bunu yapmayın: Yapay tatlandırıcının çeşidi ne olursa olsun diyabet hastası değilseniz sadece kilo vermek için kullanmayın.

125 Şekeri sadece çayda kullandığınızda almadığınız kalori!

Simit-peynir ikilisi!

Zevkli ve hızlı kahvaltının en iyi yolu simit ve peynir ikilisidir. Sıcak simit ile beyaz peynir yanında domates ve taze biber de yenilebiliyorsa, sağlıklı bir alternatife dönüşür. Simidin susamlarından korkmayın. Susam, sağlıklı yağ asidi ve antioksidan içeriği ile yüksek yağlı bir tohumdur.

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez’in hazırladığı pratik kılavuz ile evde ve dışarıda doğru tercihler yaparak vücudunuzdaki yağlanmayı önleyebilirsiniz. Bu diyet aktivitelerine ek olarak, haftada 4 kere, orta tempoda en az 60’ar dakikalık yürüyüşler yeterli olacaktır.

Kaynak:kadınıngazetesi

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir