Buzlukta Saklanan Yemekler Nelerdir?

Uzmanlar, yemeklerin pişirildiği gün tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Özellikle, etli yemekler beklerken, içlerinde tehlikeli bakteriler üreyebiliyor. Besleyiciliğinin de azaldığı, bilinen bir gerçek. Fakat bazı zamanlarda, yemek pişirildiği gün tüketilemeyecek kadar çok olabiliyor ya da başka sebeplerden dolayı tüketilemeyebiliyor. Böyle durumlarda, kalan yemeği buzluğa kaldırarak, zarar görmeden bekleterek, daha sonra yenmesi sağlanabilir.

Hangi Yemekler Buzlukta Saklanmaya Uygun?

Buzlukta beklemeye en uygun yemek, pilavdır. Pirinç ya da bulgur pilavı arttığında, bir saklama kabına veya bir buzdolabı poşetine konarak, buzluğa kaldırılabilir. Bu şekilde saklanan pilav, çıkarılarak çözüldüğünde, fazla karıştırmadan ısıtılarak servis edilmelidir. Pilavlar, 30 günden önce tüketilmelidir.

pratik bilgilerHer tür kızartma, buzlukta saklamaya uygundur. Saklama kabına alınan kızartma, hava almayacak şekilde kapatılıp, buzluğa konarak saklanır. Çıkarıldığında, çözülmesini ve oda sıcaklığına gelmesini beklemek yeterlidir. Isıtmaya gerek olmadığından, pratik bir yöntemdir. 3 haftadan fazla bekletilmemelidir.

Her türlü bakliyat yemeği, buzlukta saklanabilir. Suyu çok azaltılarak saklama kabına alınan, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi yemekler, çıkarıldığında iyice çözülmesi beklenip, karıştırılmadan ısıtılmalı. Bunun en uygun yöntemi, donmuş yemeği, mikrodalga fırında çözdürmektir. Çözülmesi beklenirken, bozulabilir baklagiller. 30 gün kadar saklanabilirler.

Her türlü hamur işi, buzlukta saklanabilir. Börekler, poğaçalar, kurabiyeler, kekler; güzelce hava almayacak şekilde, saklama kabına ya da buzdolabı poşetine konarak, buzlukta saklanabilir. Bu yiyecekler, 2 ay kadar bekleyebilir derin dondurucuda.

Her türlü sebze yemeği, küçük parçalar halinde ve suyu azaltılarak dondurulabilir. Ancak 2 haftadan fazla bekletilmemelidir. Pişmiş tavuk ve köfteler de, buzlukta saklanmaya uygundur. Bekleme sürelerinin çok uzun olmaması gerekmektedir.

Buzluk Kullanım Önerileri

Pişmiş ya da çiğ, hiçbir gıdayı, dondurup çözdürdükten sonra yeniden dondurmamalısınız. Gıdanın yapısını tamamen bozan ve zehirlenme riskini ortaya çıkartan bir işlemdir. Buzluktan çıkarılan gıdanın, mikrodalga ile çözdürülmesi, en uygun yöntemdir. Buzlukta bekleme süresinin uzunluğu yanında, oda sıcaklığında erimesi için bekleme süresi de eklendiğinde, özellikle pişmiş yemekler, farkına varamayacağınız bir şekilde bozulabilir ve zehirlenme riski ortaya çıkabilir. Buzluğa kaldırılan pişmiş yiyecekler, çıkartıldığında direkt ısıtılabilecek kaplarla konarsa, ezilme olasılığı azalır.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir