Bulgur Deyip Geçme!

Ham maddesi buğday olan bulgur pirinçten çok daha besleyici bir besin maddesidir.

Anadolu’nun geleneksel yiyeceğidir. Hem ekonomik hem de oldukça yüksek karbonhidrat değerine sahiptir. Buğdayın besin öğelerinden olan çinko, kepek, krom ve magnezyum doğal olarak bulgurun içerisinde de yer almaktadır. Ayrıca bunlara ek olarak selenyum, fitatlar ile B12 haricinde ki tüm B vitaminleri bulgurda bulunmaktadır. Ayrıca lif açısından da oldukça zengindir. Folik asit içeriği sayesinde bebekler ile hamilelerin folik asit ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayabilmektedir. Küflenme ve bozulmaya karşı da oldukça dayanıklıdır ve uzun süre güneş görmeyen yerde muhafaza edilmesi mümkündür.
Yüksek karbonhidrat değeri nedeni ile enerji verici özelliğe sahiptir. Özellikle okul çağında ki çocukların vücut direncini korumaları ve enerjik olmaları açısından çok değerlidir. İçerisinde ki lif özelliği sayesinde kanda ki yağ oranını düşürür ve kötü kolesterolün kontrol altına alınmasına yardımcı olur. B1 vitamini sinir ve sindirim sistemi için en önemli vitaminlerden birisidir.

Bulgurun Sağlığa Faydaları

Bulgur B1 vitamini açısından zengin olup sindirim ve sinir sisteminin korunmasında ve çalışmasında yardımcı olmaktadır. Radyonu emmeyen özelliğe sahiptir. Bağırsakların çalışmalarını düzenleyerek kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca bağırsak kanseri ile savaşan en etkili besin maddelerinden birisidir. Hamileler ile gelişim çağında ki çocukların sık sık bulgur tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni folik asit içermesi bu bunun da zeka gelişimi üzerinde ki olumlu etkileridir. Böbrek hastalarının bulguru kontrollü olarak tüketmesi gerekmektedir. İçeriğinde ki besin öğelerinden bazıları böbrek hastalarında böbrekleri yorucu etki yapabilmektedir. Bu nedenle ne sıklıkla tüketilmesi konusunda uzman hekime danışılması sağlık açısından önem arz etmektedir. Hemen hemen tüm hastalıkların çaresi doğa da doğal besin kaynaklarında bulunmaktadır. Ancak bu besin kaynaklarının ne şekilde ve nasıl tüketilebileceği konularında ise yan etkisi olmaması ve en verimli şekilde yararlanabilmek adına uzmanlara danışılması gerekmektedir. Ancak herhangi bir rahatsızlığı ya da alerjisi olmayanlarında tüketimlerin de aşırıya kaçmamaları faydalı olacaktır ki her şeyin fazlasının bir süre sonra sağlığı tehdit eder durumlara neden olabildiği bilinmektedir. Mide rahatsızlığı olanlarda ekşime, mide yanması gibi sorunlar ile karşılaşılmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle aralıklar ile tüketilmesi midenin çok yorulmaması adına yararlı olacaktır.
Bulgurun Sindirim ve Sinir Sistemine Faydaları:

B vitamini hem sinir sistemi hem de sindirim sistemi açısından büyük önem taşımaktadır ki bulgur B12 vitamini hariç tüm B vitaminlerini barındırmaktadır. Özellikle B1 vitamini sindirim sistemini güçlendirerek mideye yardımcı olmaktadır. Bağırsakların çalışmalarının daha düzenli olmasını sağlamakla beraber kanser olasılığının da önüne geçer. Bağırsak kanseri hastalarının düzenli olarak bulgur tüketmeleri tavsiye edilmektedir ki hastalıktan korunmada hem de hastalığın tedavi edilmesi sürecinde etkili olmaktadır.
Bulgurun Şeker Hastalığına Faydası:

Bulgur uzun süre tokluk hissi vermesi ve kana yavaş karışması nedeni ile kilo vermek isteyenler ile şeker hastaları tarafından sık sık tüketilmelidir. Sadece bulgur pilavı olarak değil kısır ya da salatalarda kullanılarak da tüketilebilir.
Bulgurun Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları:

Yüksek oranda lif içeren bulgur kan şekerinde ki ani yükseliş ve inişlerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Düzenli olarak bulgur tüketilmesi kan şekerinin kontrolde kalmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca kötü kolesterolün yükselmesini de engelleyerek damar sağlığının korunmasını sağlar. Bu sayede hem kalbe hem de beyine giden damarları tıkanmalara karşı korur. Böylece kalp krizi riskini ve beyin kanaması riskini azaltmaktadır.
Hamilelik Döneminde Bulgur:

Bulgur folik asit içermektedir. Folik asitin en önemli özelliği anne karnındaki bebek sağlığı içinde faydalı olmasıdır. Hamilelik döneminde bulgur tüketilmesi bebeklerin zeka gelişimine yardımcı olur. Aynı zamanda anne sağlığını korumaya yardımcı olur.
Kan Şekerini Düzenler:

Bulgurun kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını söylemiştik. Bu özelliğini ayrıca kan şekerini düzenleyerek de destekler. Kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutmaya yarayan besinler ve vitaminler içerir.
Kansere Karşı Bulgur:

Günümüzde en çok rastlanan ve çok farklı şekil ve nedenlerden dolayı ortaya çıkan en önemli hastalıkların başında kanser var. Bazı türlerinin tedavi edilmesi imkansız. Fakat daha önceden düzenli beslenmek kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Bu noktada bulgur önemli bir rol üstlenir. Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilen bulgur, özellikle kolon kanserine karşı etkili olabilir. Bulgurun sindirim sistemi sağlığını koruduğunu daha önce yazmıştık, bu özelliği yardımıyla özellikle tembel ve düzensiz beslenen kişilerde ortaya çıkan kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir.
Bulgur Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir:

Bulgurun diğer bir özelliği kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır. Protein açısından çok zengin olan bulgur doyurucu bir besin kaynağıdır ve bu yüzden uzun süre açlık hissini bastırabilir. Aynı zamanda diyet döneminde olan kişiler düzenli olarak tüketmektedir, çünkü bulgur bol miktarda doymamış yağlar içerdiği için kilo almaya neden olmaz.
Kemik Sağlığını Korur:

Bulgurun bol miktarda içerdiği bir çok vitamin özellikle çinko, demir, magnezyum ve krom kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında çocuklarda sağlam bir kemik yapısının oluşmasını sağlayabilir. Bazı sağlık uzmanları bulgurun içerdiği demir oranının ıspanaktan bile fazla olduğunu savunmaktadırlar. Bu özelliğinden dolayı demir eksikliğinin neden olduğu hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Anemi Hastalığı ve Bulgur:

Bulgur anemi hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. İçerdiği bol miktardaki demir yardımıyla kan hücrelerinin sağlığını koruyucu özelliği vardır. Kansızlık sorununu giderebilir.
Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır:

Alzheimer hastalığı daha çok yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çık ve genelde beyin ve sinir sisteminin yeterince vitamin ve maddeleri alamaması sonucu ortaya çıkar.Son zamanlarda yapılan bir çok bilimsel araştırma bulgurun bu hastalığı engelleyici özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur.
Bulgur Safra Taşlarına Engel Olabilir:

Bulgurun bol miktarda lif içermesi doğal olarak daha hızlı ve kolay bir şekilde boşaltımı sağlar ve bu özelliği sayesinde safra taşlarının oluşma riskini azaltır.
Bulgur Dokuları Güçlendirir:

Bulgurun içerdiği vitamin ve mineraller doku sağlığı açısından da önemlidir. Doku sağlığını koruyan ve dokuları güçlendiren nadir besin kaynaklarından bir tanesi olan bulgur ayn zamanda kas sağlığını da korur ve kaslarda yağ oranının seviyesini dengeleyebilir.
Bulgurun Saç ve Cilt Sağlığına Faydaları:

Bulgurun içerdiği bir çok vitamin ve mineraller saç ve cilt sağlığı açısından da önemlidir. Bol miktarda demir içermesi saç dökülme problemini ortadan kaldırabilir. Vücutta meydana gelen demir eksikliğinden dolayı oluşan cilt ve saç sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Bulgurun Zararları:

Bulgurun sağlık açısından her yaştan insan için bir çok katkısı vardır. Şimdiye kadar yapılan bu konuyla alakalı bilimsel araştırmalar bulgurun sağlık açısından her hangi bir zararı olduğunu ortaya koymamıştır. Fakat aşırı tüketilmesi durumunda ;
-Gaz sorunu ortaya çıkabilir, aşırı gaz sonucu karın gölgesinde sancı ve ağrıya neden olabilir.
-Mide sorunu yaşayan kişilerde mide ağrılarına neden olabilir.

Tavsiyeler:
Ufak yaşlardan itibaren bulgurun düzenli olarak tüketilmesi ilerleyen yaşlarda bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Özellikle çocukların sağlam zihinsel ve kemik yapısının oluşmasına bulgurun faydası çok fazladır.

Kaynak:faydalarızararlarıolan.com

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir