Bira Mayasının İnanılmaz Faydaları!

Hamur işlerinin kabartılması için kullandığımız bira mayasının harika bir sağlık sırrı olduğunu birçok insan bilmez.

 

 

 

 

 

-Bira mayası hemen, hemen her evin mutfağı içerisinde ekmek, tatlı, börek yapımında kullanılmaktadır.

 

 

-Bira mayası şimdiye kadar yalnızca hamur kabartmak için kullanılmıştır. Fakat Bira mayası sağlık için çok faydalı olup eşsiz bir nimettir.

 

 

-Sporla uğraşanlar, gelişme çağındaki çocuklar, Hamile bayanlar ile hastalığın nekahat döneminde olanlar Bira mayasının bol miktarda tüketmelidirler.

 

 

 

 

 

 

Bira Mayasının Yararları 

 

 

Bira mayası hamile olan bayanların kullanması gereken bir maddedir. İçerisindeki B9 (Folik asit) ile Hamilelikte gelişen kansızlığı önler. Ceninin anne karnında iken gelişimini sağlamaktadır.

 
Bira mayası şeker hastaları içinde oldukça faydalıdır.

 
Güzellik sırrında bira mayasında saklıdır.

 
Bira mayası karaciğerin önemli yardımcılarındandır. Karaciğerdeki toksinleri temizler, arındırıcıdır.

 
Hücrelerimizin büyümesinde ve üremesinde oldukça faydalıdır.

 
Bira mayası yoksun olduğu karbonhidrat ve yağ sayesinde hazmı oldukça kolaylaştırır.

 

 

 

Bira Mayasının Zararları

 

 

Bira mayasının herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hamur işlerinin içerisinde çok tüketilirse kilo aldırır.

 

 

 

Bira Mayasının Kullanımı

 

Bira mayasını kahvaltılarda süt içerine ekleyerek salata ya da mezeye ilave ederek yiyebilirsiniz.

 

 

Bira mayasının saçlar için kullanımı;

 

Bira mayası stresli olduğumuz dönemlerde dökülen saçlarımızın dökülmesini engelleyerek sağlıkla uzaması için yardımcı olur. İçerisindeki B5 vitaminiyle saçların oluşumu için mühim olan keratinin oluşmasını uyarıcıdır. Keratin saçın dökülmesini önleyerek, hacim kazandırarak gür göstermektedir.

 

4 yemek kaşığı Bira mayası tozunu 1 su bardağı çok sıcak olmayan suda eritiniz. Saç köklerine masaj yaparak yediriniz.3-5 dakika bekleyip bolca durulayınız. Bu sayede saçlarınızı güçlendirebilir, sağlık kazandırabilirsiniz.

 

 

Bira mayasının cilt için kullanımı;

 

Süt içerisinde eritip yüz ve elleriniz için kullanabilirsiniz. Vücudunuzu ve yüzü nemlendirip dış faktörlere karşı korur. İçerisinde çokça bulunan protein sayesinde cildimizdeki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Cildi pürüzsüz ve sağlıklı yapıyor. Protein sayesinde cilde oksijen alımını sağlar, beslenmesine de katkı sağlar. Cildin yenilenmesini sağlıyor. İçerisinde bulunan B2 ile B6 vitaminiyle cildinizin yağ dengesinde ayarlama yaparak sivilceleri ve akneleri yok eder. Bira mayası cildi içeriden ve dışarıdan beslemektedir. Cildin fazla yağlanmasına engel olur.

 

 

Maske hazırlanışı;

 

2 yemek kaşığı yaş mayanın üzerine 1 yemek kaşığı ılık su ilave ederek koyu kıvamlı bir krem şeklini alana kadar karıştırınız. Gözlerin ve dudakların çevresinin dışında kalan cildinize yumuşak ve dairesel hareketler uygulayarak masajla yediriniz. 10 dakika kurumasını bekleyin. Cildi nemli bir pamuk parçasıyla temizledikten sonra, ilk olarak ılık su sonrasında da soğuk su ile yıkayınız. Havluyla bastırmadan kurulayınız.

 

 

-Maskenin uygulanma sıklığı, 20 yaş ve civarı ayda 1 defa, 30 yaş ve civarı ayda 2 defa, 40 yaş ve civarı haftanın bir günü, 50 yaş ve civarında iseniz haftanın 2 ve ya 3 günü uygulanabilir.

 

Kaynak:sağlık.com

 

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir