Bavuldaki Kıyafetlerde Koku Oluşması Nasıl Önlenir?

Seyahate çıkarken, birkaç gün önceden neler götürüleceği planlanmaya başlanır. Götürülecek giysiler yavaş yavaş toplanmaya ve bavula yerleştirilmeye başlanır ve seyahat günü gelip çattığında, bin bir emekle hazırlanan bavul alınır ve yola çıkılır. Gidilecek noktaya varıldığında, çoğu zaman bavuldakileri yeniden yıkayıp kurutmaya ve ütülemeye vakit olmayacağından, direkt çıkartılıp kullanılacağından, tüm hazırlıklar, kıyafetlerin temiz ve ütülü kalmasını sağlamak için yapılır. Fakat kimi zaman bavul açılır, kıyafetler çıkartılır ama kullanılamaz. Olmaması gereken bir koku sinmiştir ve çıkarması zor görünüyordur. Bundan korunmak ve zaman kazanmak için, bazı noktalara dikkat edilerek bavullar hazırlanırsa, çıkartıldığı an kullanılabilir kıyafetler elde edilmiş olur. Kıyafetlere sinen kokunun kaynağına göre, farklı tedbirler alınabilir.

Kıyafetlerden Kaynaklı Koku Nasıl Önlenir?

Bavula konacak kıyafetler, kesinlikle nemli olmamalıdır. Tamamen kurumuş ve havalanmış olmalıdır. Kıyafetleri bavula koymak için en uygun zaman ise; yola çıkmadan hemen öncedir. Yanınıza almayı planladığınız kıyafetlerinizi bir köşede biriktirmeye başlayıp, yola çıkmadan hemen önce güzelce bavula yerleştirirseniz, en kısa sürede kapalı kalmasını sağlamış olursunuz. Hava almayan bir bavulda, kıyafetler nemli ise, çok kötü kokabilir. Bir başka öneri; bavuldaki giysilerinizin arasında, birkaç tane el sabunu koyabilirsiniz. Bu sabunlar, kapalı kalınan sürede kıyafetlerinizin kötü kokmasını engelleyecektir.

Bavul Araçta Nereye Konmalı?

İçinde, çok ihtiyacımız olduğu için yanımıza aldığımız pek çok eşyamız olunan bavullar, gidilen yere göre ihtiyaç duyulan büyüklükte hazırlanır. Hazırlanan bavul, şahsi araç ile taşınacaksa ve boyutları ile aracın durumu uygunsa, arka koltukta taşınması daha doğru olacaktır. Bagajda taşınan bavullarda, bagajın kendine has kokusunun sinmesi riski vardır. Kimi bagajlarda ise, yiyecek gibi koku üreten şeyler taşındıysa, bu koku sinmiş ve zamanla kötüleşmiş olabilir. Böyle bir bagajda taşınan bavula bu koku bulaşabilir ve dolayısıyla kıyafetlere geçebilir.

Kıyafetlerin Güzel Kokması Nasıl Sağlanır?

Kıyafetlerin güzel kokmasını sağlamanın en kolay yolu, yıkama sırasında, kıyafetinizin kumaşına uygun bir yumuşatıcı kullanmanızdır. Yumuşatıcılar, uzun süre kıyafetten çıkmayan parfümlerle üretilmektedir. Yıkanmış, kurumuş ve ütülenmiş kıyafetleri dolaba koyarken, yanlarına koyacağınız lavanta torbaları, dolap kokusunun kıyafetlerinize sinmesini engelleyecektir. Tüm bu yöntemlerin geçerli olabilmesi ve kokuların kalıcı olabilmesi için yıkanan kıyafetleri mümkün olduğunca açık havada kurutmakta fayda vardır.

Kaynak : Hayat Kolay

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir