Bahçe Yenileme İncelikleri

Bahçeler yaz aylarında evlerin en gözde mekanlarıdır. Eğer uzun süre tatil yapma fırsatınız yoksa, evinizde ve bahçenizde ruhunuzu tatilde hissettirecek  bahçe yenileme için dekorasyon değişikliklerine başvurabilirsiniz.

Bahçe yenileme için ana unsurların başında sulama sistemleri gelir. Damlama sulama sistemlerini kullanarak yenileme için alt yapı sistemlerini oluşturabilirsiniz. Bahçenizde  doğru bir drenaj çok önemlidir. Bahçenizin yapısal hattını bozmadan drenajının çıkış yolunu yapmak şarttır ve yenileme için en önemlisi görüntü alanlarında kendi istediklerinizi belirleyebilmenizdir.

Bahçe yenileme için çim belirlerken sizin bahçenizde yaşayabilecek cim tohum gruplarına doğru karar verebilmektir. Yenilemede  tohum seçmek için herhangi bir tohum uzmanlığı olan firmadan tohum karışımlarının size uygun olup olmayacağı hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer tohumla ilgilenmek istemiyorsanız daha çok tercih edilen rulo çim kullanabilirsiniz. Rulo çimin yenileme için avantajı serildiğinde hem hemen  sonuç vermesidir hemde düşük maliyetli olmasıdır.

Yenilemede önemli olan unsurlardan biriside aydınlatmadır. Günümüzde bahçe yenilemede bitkisel aydınlatmalar tercih edilmektedir.  Merdiven aralarını belirlemek içinde küçük yol aydınlatmaları tercih edebilirsiniz

Bahçenizde  kullanacağınız aksesuarlarda oldukça önemlidir. Eve yakın yerlerde küçük aksesuarlar eve uzak yerlerde ise büyük,  su havuzu vb. aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

bahce-dekor

Bahçe yenileme için hangi çiçekleri kullanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Mevsimlik çiçek grupları 5 ile 6 ay arası dayanıklı oldukları için en çok  tercih edilen çiçek gruplarıdır. Yenileme yaparken  bu tür bir tercihte bulunmak istemiyorsanız,  ilkbahar yaz sonbahar ve kış için çiçek grupları ayrı ayrıdır. Bahçenizde  kışları rengarenk menekşe türlerini, ilk baharda rozet çiçekleri ve küpeli çiçeklerini tercih edebilirsiniz. Yaz ayları için en ideal türlerden birisi ise begonya dır. Yenileme yaparken kullanacağınız çiçeklerin dayanıklılık sürecine dikkat etmek gerekir. Eğer dekorasyon sonrası bahçenize çok vakit ayıramayacağınızı düşünüyorsanız ve çiçeklerinizin kalıcı  olmasını istiyorsanız size önereceğimiz tür turuncu veya sarı renkteki  kadife çiçekleridir. Bunlar haricinde vinkalar ateş çiçekleri de tercih edebilirsiniz renkleriyle bahçenize ışık saçacaklardır.

Seçmeniz gereken bahçe mobilyalarınızı dış koşullara dayanıklılıklarına göre seçmelisiniz. Yağıştan ve sıcaktan etkilenmeyecek malzemelerden yapılmış olması hem kullanım açınızdan hemde uzun ömürlü olması açısından büyük önem taşımaktadır.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir