Bağırsak Kanserinden Koruyan 6 Metot

Bağırsaklarınızın da kendine ait bir düzeni olması çok önemli, Dikkat edilmezse bağırsak kanserine kadar gidebilir. İşte bağırsak kanserinden kaçınmak için hayatınızda yapabileceğiniz küçük değişiklikler…

Her gün tuvalete çıkmanız bağırsaklarınızın çalışması açısından çok önemli. Bağırsakların en çok çalıştığı zaman ise yemek yedikten yarım saat sonradır. Tuvaletinizi yaparken acele etmeyin, eğer kabızlığa yatkınsanız 10 dakika ayırın. Ayrıca rahat hissettiğiniz bir tuvalet bulmanız da çok önemli.

Kabızlığa neden olan ilaçları bırakın

Doktorunuza veya eczacınıza, kullandığınız ilaçların kabızlığa neden olup olmadıklarını sorun ve mümkünse kullanmayı bırakın.

Doğru pozisyonu bulun

İlk olarak rahat olduğunuzdan emin olun. İnsanlar için en doğalı çömelerek tuvalet ihtiyacını gidermektir. 20-30 cm yüksekliğinde bir tabureye ayaklarınızı koyarak bağırsak hareketlerinize yardımcı olabilir ve tuvaletinizi yapmayı kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca nefesinizi tutmayın. Nefesinizi tutarsanız dışkıyı rahat çıkaramazsınız.

Daha fazla su için

Eğer doktorunuz başka bir şey önermediyse, gün içinde en az 1.5 litre (6-8 bardak) sıvı tüketmeye çalışın. Vücudunuza az su girmesi kabızlığa neden olabilir. Ayrıca tükettiğiniz kahve ve alkol oranını düşürmek susuzluğa neden olacağı gibi bağırsakta da yaralara yol açabilir.

Düzenli yeme alışkanlığı edinin

Düzenli yemek yemek bağırsaklarınız için en uygun uyarıcıdır. Öğünleri, özellikle kahvaltıyı atlamak bağırsak hareketlerinde düzensizliğe yol açabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, düşünülenin aksine yüksek oranda lif içeren diyetlerin her zaman yararlı olmadığıdır. Düzenli, öğün atlamadan yemek yemek ve yeterli miktarda sıvı tüketmek daha önemlidir. Yüksek oranda lif tüketmek mide bulantısına ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Eğer yediklerinizde az lif olduğunu düşünüyorsanız tahıl, gevrek gibi yiyecekler yerine taze meyve ve sebzeler tüketin çünkü bunlar midenize daha iyi gelir. Ayrıca lifin de fazla kaçırmayın çünkü bu, kontrol edilemeyen bağırsak hareketlerine neden olabilir.

Düzenli olarak egzersiz yapın

Egzersiz yapmak, bağırsak hareketlerinize yardımcı olarak bağırsakları harekete geçirir ve düzenli tuvalete çıkmanızı kolaylaştırır. Eğer masa başında çalışıyor ve eve gelip giderken araba kullanıyorsanız, öğlen arası çıkacağınız bir yürüyüşün bile faydasını görürsünüz.

Kaynak : Milliyet | Nar

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir