Anne Olmak Bu Yaştan Sonra Zorlaşıyor!

Belirli bir yaştan sonra yumurtalıklarda genetik olarak sağlıklı, kaliteli yumurta sayısı azalıyor. Bu da gebelik şansını düşürüyor.

Değişen yaşam koşulları ve kadınların çalışma hayatında daha aktif hale gelmesi doğum yaşlarının da ilerlemesine neden oluyor. Ancak daha iyi standartlarda bir yaşam için kariyerlerine odaklanarak doğum planlarını erteleyen kadınlar için bazı riskler ortaya çıkıyor. 35 yaşından sonra her ay için gebelik şansının yüzde 10’lara düşüyor.Belirli bir yaştan sonra yumurtalıklarda genetik olarak sağlıklı, kaliteli yumurta sayısı azalıyor. Bu da gebelik şansını düşürüyor.
Doğurganlık için en verimli yıllar 20’li yaşlar iken, artan yaşla birlikte üreme hızında belirgin bir azalma yaşanıyor. Ancak günümüzde kadınlar hayatlarını düzene koymak ve kariyer planlarına uymak için doğum planlarını ileriki yaşlara erteliyor. Bu da 30 yaşın üzerindeki kadınlarda gebelik isteminde eski yıllara oranda büyük bir artış yaşanmasına neden oluyor. 20’li yaşlarda her ay için gebelik şansının yüzde 20-25 civarında iken, 35 yaşından sonra bu oranın yüzde 10’lara düşüyor.Bu oranın 40 yaşından sonra ise yüzde 5’lere kadar iniyor.

35 yaşından sonra daha belirgin olmak üzere, 30’lu yaşlardan sonra doğurganlığın azalmaya başlıyor bunda en önemli etkenin yumurtalıklarda genetik olarak sağlıklı, kaliteli yumurta sayısının azalıyor. 40 yaşından sonra çocuk sahibi olmak isteyen her 5 kadından ancak 2’sinin gebe kalması mümkündür. Tüp bebek denemelerinde ise 40 yaş üstünde gebelik oranları gelişen teknolojilere rağmen maalesef çok artmamıştır.

Fazla kilo, kafein ve sigara olumsuz etkiliyor!

Fazla kilolu olmanın da gebe kalmayı zorlaştıracağını hatırlatan uzmanlar; polikistik over sendromu olan kadınlarda kilo kaybı gebeliği kolaylaştıracaktır. Sigara kullanımı ve kafeinin de gebe kalmayı zorlaştırdığı bilinmektedir.Eğer polikistik over sendomunuz varsa, adetleriniz düzensizse, cinsel yolla bulaşan hastalık geçirmişseniz ya da eşinizin üreme problemleri varsa ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamıyorsanız 1 yılı beklemeden hekiminizle görüşmeyi ihmal etmeyin.

Yumurtlama problemleri yaşla birlikte artıyor!

Kadın kısırlığının en sık görülen nedenlerini yumurtlama problemleri ve enfeksiyon sonrası tüplerde görülen tıkanıklıklar olarak belirten uzmanlar yumurtlama sorunlarının ilerleyen yaşla birlikte artış göstermesine yumurtalıklarda daha az sayıda ve daha düşük kalitede yumurta kalmasına bağladı. Kadınların yüzde 1’inin 40 yaş altında menopoza girdiğine değinen uzmanlar İlerleyen yaşlarda adetlerin düzensizleşmesi, yumurtlama sisteminin aksadığının işaret ettiğini belirtiyorlar.

30’lu yaşlardan sonra daha sık görülen miyomlar gebeliğin yerleşeceği rahim iç duvarında bozukluklara sebep olabileceğini belirten uzmanlar, anne adaylarında diyabet ya da hipertansiyon gibi kronik sağlık problemlerinin de gebeliği olumsuz yönde etkileyeceğini hatırlattı.

Kaynak:milliyetsağlık

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir