Alzheimer riskinizi ölçün!

Son zamanlarda önemsemediğiniz unutkanlık problemleriniz oluyor, zaman ve yer kavramı ile ilgili karmaşıklıklar yaşıyor ya da konuşurken kelime bulmakta zorlanıyorsanız Alzheimer riski ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ölümle sonuçlanabilen ciddi tablolara kadar giden Alzheimer hastalığı, erken teşhis ve bilinçli bir yaklaşım sayesinde yavaşlatılabiliyor. Uzman Nörolog Dr. Abdullah Özkardeş, “21 Eylül Dünya Alzheimer Günü” öncesi hastalığı ve 10 belirtisini anlattı.
Günlük yaşamınızı altüst edebilir
Alzheimer hastalığı, hafıza, düşünce ve davranış problemlerine neden olan bir bunama çeşididir. Problemler genellikle yavaş bir şekilde belirir, zamanla ilerler ve günlük faaliyetleri etkileyecek kadar kötüleşebilir. Alzheimer hastalığı, bunamanın en yaygın formudur ve tüm bunama vakalarının %50-80’i Alzheimer hastalığına bağlıdır.

Alzheimer yaşlı hastalığı değildir
Alzheimer, hastaların büyük bir çoğunluğu 65 yaş üzerinde olsa da, yaşlanmanın sonucunda olan bir rahatsızlık olarak tanımlanmaz. Bu hastalığa yakalanan kişilerin %5’i 40-50 yaş civarındadır. Bu gruptakiler “Erken başlangıçlı Alzheimer hastası” olarak adlandırılır. Alzheimer hastalığı, ilerleyicidir ve zamanla kötüleşir. ABD’de 6. büyük ölüm nedenidir.

Hastalığın seyri yavaşlatılabiliyor
Alzheimer, tedavi edilebilen bir hastalık olmamasına rağmen yakınmaların ve problemlerin tedavisi yapılabilir. Günümüzde uygulanan tedaviler hastalığın ilerlemesini durduramasa da, bu seyir geçici olarak yavaşlatabilir ve hastanın hayat kalitesi artırılabilir.

Risk faktörlerine dikkat!
Alzheimer hastalığıyla ilgili ilerleyen yaş, aile öyküsü ve genetik yatkınlık gibi değiştirilemeyen etkenler vardır. Hastalık, 65 yaşından sonra sıklaşır ve her 5 yılda bir oran ikiye katlanır. 85 yaşından sonra neredeyse %50 sıklığa ulaşır. Diğer bir risk faktörü, ailede bir veya birden fazla Alzheimer hastasının olmasıdır. Bugün Alzheimer hastalığının genler ve diğer risk faktörleri arasındaki karmaşık etkileşimler sonucunda olduğuna inanılmaktadır. Kafa travmaları ile Alzheimer hastalığı arasında paralellik bulunmuştur. Ayrıca kalp sağlığının da Alzheimer hastalığı ile yakın ilgisi vardır. Kalbin pompaladığı kanın %20-25’i beyin tarafından kullanılır. Kalp ve damar sağlığını etkileyen yüksek tansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol seviyeleri de bu açıdan önem kazanmaktadır.

Sağlıkla yaşlanarak Alzheimer riskinden korunun
Alzheimer tehlikesine karşı sağlıklı bir yaşam biçimini benimsemiş olmak çok önemlidir. Vücut ağırlığını korumak, sigara ve aşırı alkolden kaçınmak gerekir. Sosyal topluluklara katılmak, çevreye ilgili kalabilmek, vücuda ve akla egzersiz yaptırmak da Alzheimer hastalığı için önerilen yöntemlerdir.

Alzheimer riskinizi ölçün
Yaşam kalitenizi düşürüp, sağlığınız açısından ciddi boyutlara varabilecek bu hastalıktan korunmak için günlük yaşamınızda beyin kaynaklı bazı uyarılara dikkat etmenizde fayda vardır. Bunlar;

Günlük hayatı etkilemeye başlayan unutkanlık,
Plan yapma ve problem çözmede sorunlar yaşanması,
Daha önce bilinen ve yapılan işleri yapmada zorlanma,
Zaman ve yer ile ilgili karışıklıklar,
Görüntüleri anlamada ve birbiriyle ilişkilendirmede zorluklar yaşanması,
Konuşma ve yazmada kelime bulma zorlukları
Eşyaları yanlış yerleştirme,
Karar vermede güçlük yaşama,
Sosyal faaliyet ve yükümlülüklerden uzaklaşma,
Kişilik değişiklikleri olarak sıralanmaktadır.

Bu bulguları fark eden hasta veya hasta yakınları, Alzheimer yönünden bilinçli olmalı ve hasta mutlaka bir nöroloji uzmanına muayene olmalıdır

Alzheimer hastalığı neden olur?
Unutkanlık ile başlayan Alzheimer hastalığı zamanla dil ve görsel fonksiyonlarında kaybolmasına neden olur. Alzheimer ciddiye alınması gereken bir hastalıktır diyen Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A Hastanesi (BRSHH) Nöroloji Uzman Dr. Barış Topçular, bu hastalığın önemli bir risk taşıdığını dile getirdi. Hastalığın nedenleri hakkında bizleri bilgilendiren Topçular, bu hastalığın erken başlamasında en büyük neden olarak genetik faktörleri görüyor.
Alzheimer Nedenleri

Dr. Barış Topçular, Alzheimer’ın 65 yaş üstü kişilerin risk altında olduğunu ama bazende erken yaştaki kişileri hedef aldığını söyledi. Alzheimer ile ilgili olarak Dr. Barış Topçular’ın verdiği diğer bilgiler şöyle;
“Alzheimer hastalığı nadir olarak erken yaşlarda da kendini gösteriyor. Yaşla birlikte artış gösteren bir hastalık olan Alzheimer, 65-74 yaş arası kişilerde görülme sıklığı %5 iken; 85 yaş üzeri kişilerde ortaya çıkıyor. Alzheimer hastalığı kişinin normal yaşlanma sürecini ciddi derecede etkiliyor.
Alzheimer için en büyük etkenlerden biride genetik faktörler. Yaşla birlikte artış gösterse de geçmişinde Alzheimer hastalığı olan kişiler büyük risk altında. Özellikle erken başlayan Alzheimer hastalığının en büyük nedeni bu!
Alzheimer hastalığı kendini belli etmeden sessizce ilerleyen bir hastalıktır. Unutkanlık belirtileri çoğu kişide yaşlılığa bağlı zannedilir. Bu da Alzheimer hastalarının tanı ve tedavisinin gecikmesine neden olur. Unutkanlık ilerledikçe günlük aktivitelerde aksamalar, sürekli diş fırçalamalar, elbiselerin ilikleri ile oynamalar, yol bulmada güçlük çekmeler, okuma-yazma-anlama da zorlanmalar ve konuşmada bozukluklar görülür. Daha da ilerleyen Alzheimer hastalığı kişinin özbakımlarını yapamamasına ve başkalarına muhtaç olmasına neden olur.
Alzheimer hastalığı tedavisi

Hastalığın tam bir tedavisi yoktur. Alzheimer hastaları için 2 çeşit ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçlar hastalığı tam geçirmesede hızlı ilerlenmesini önler. Tedavide kullanılan ilaçlar; Asetinkolin Esteraz inhibitörleri(AchEI) ve NMDA antagonistleridir. Bu ilaçlar ilk alındığı zaman hastada bulantı ve kusma gibi yan etkiler yapar. Hastalık ilerledikçe hayal görmeler, uykusuzluk problemi yaşamalar ve sinirlilik gibi şikayetler ortaya çıkmakta, bu şikayetler içinde semptomatik tedaviler verilmektedir.”
alzheimer hastalığı nasıl ortaya çıkar, alzheimer hastalığı nedenleri, alzheimer nasıl bir hastalıktır, alzheimer nasıl oluşur, alzheimer neden olur, Alzheimer nedeni, alzheimer nedenleri, alzheimer olmanın nedenleri
Yeni nesil sağlık bilgileri ve hastalıklar .

Kaynak:medyahaber-yeninesil

 

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir