Özellikle kış günleri çocuklara akşam yatmadan önce ya da sabah erken saatlerde anneler tarafından kan yapsın diye hazırlanan içecek.. Peki bu içecek aslında kan yapmaya ne kadar yararlı ya da bu şekilde içilmesinin kan yapmaya bir etkisi var mı ?

Birçok insan pekmezli içmenin faydalı olduğunu düşünmektedir. Bu çok büyük bir yanılgıdır.Bu iki besin birlikte tüketilmemelidir. kalsiyum açısından zengin bir maddeyken demir açısından zengindir. Peki bu iki karışım bir araya geldiğinde ne olur? Besinlerde zaten az bulunan demirin çoğu, sütteki kalsiyum yüzenden emilemez ve vücut dışına atılır. Kalsiyum demirin emilmesini engelleyen bir maddedir ve sütte fazlaca bulunmaktadır. Bu durumun sağlığımıza bir zararı yoktur ama bu karışımı içtiğimizde tam bir demir deposu olan pekmezin sadece tatlandırıcı özelliğini kullanmış oluruz. Kan yapıcı olarak bilinen sütle karıştırıldığında kansızlığa iyi gelmez. Çünkü kanda en çok bulunan hücreler olan alyuvarların üretilmesindeki temel ihtiyaç olan madde demirdir.

Peki demirden en iyi şekilde faydalanmanın yolu nedir?

Demirin emilmesini kolaylaştıran maddeler vardır. Bunların başında da C vitamini gelmektedir. Bu da demek oluyor ki pekmez portakal suyu gibi bol C vitamini içeren besinlerle beraber tüketilmelidir. Damak tadı adına çok iç açıcı olmasa da kansızlığın tedavisinde kesinlikle etkileyici sonuçlar verecektir. Bunun dışında her sabah bir kaşık pekmez yemek güne enerjik bir başlangıç için ve de verimli bir şekilde besin değerlerini alabilmek için uygundur.

Ayrıca pekmez kış aylarında vücut ısısının korunmasına da çok yardımcı olur fakat pekmez tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Bol miktarda şeker de içeren pekmez, kan şekerinin aniden ve aşırı yükselmesine sebep olabilir. Son zamanlarda en çok önerilen pekmez çeşidi harnup pekmezidir.

 

Kaynak:hastalıktedavi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here