Uzun süren gribe dikkat! Uzman Kardiyolog Deniz Şener: “ ile birlikte vücut direncinde yaşanan düşüş riskini arttırabilir” dedi.


Kardiyoloji uzmanı Dr. Deniz Şener, uzun süre geçmeyen grip veya soğuk algınlığının kalp hastalıklarına yol açabileceği uyarısında bulunarak, ağır grip geçiren kişilerde kalp krizi riskinin arttığını söyledi.erkek-hasta-ates-grip-soguk-agri-03082011110510349
Kalbe sıçrayan bakterilerin endokardit denilen kalp kapak iltihaplarına, virüslerin ise miyokardit denilen iltihaplarına neden olabileceğini belirten Şener, ölümcül riskleri olan bu hastalıkların bulgularına dikkat edilmesi ve tedavi için vakit kaybedilmemesi uyarısında bulundu.

Ağır grip tehlikeli

“Grip ile birlikte vücut direncinde yaşanan düşüş kalp krizi riskini arttırabilir” diyen Şener, “Grip virüsü ile ortaya çıkan veya tetiklenen kalp damar hastalığı vücut direncinin bozulması, kanın koyulaşıp pıhtılaşma eğiliminin artması, özellikle akciğerlerde gelişirse kalp yükünün artmasıyla birlikte kalp krizine neden oluyor. Kalp krizi riski özellikle ağır grip geçiren kişilerde artıyor.
Ayrıca, varlığı ve enfeksiyon da ritmi hızlandırarak kalbe yük oluşturuyor. Kalple ilgili bakterilerin yarattığı hasarlardan da bahsedilebilir. Endokardit durumunda, bakteriler kalp kapak iltihaplarına yol açıyor.” dedi.

Uzun süren ateş

Şener, hangi belirtilerden şüphelenip doktora başvurulması gerektiği konusunda: “Yüksek ve . Genel durumunun gittikçe bozulması. Enfeksiyonun geçmemesi. Bir hafta on gün içerisinde ateşin düşmemesi ve titreme ile yükselen ateşlerin başlaması durumunda endokarditten şüphe etmek lazım. Kalp ve kalp kapak hastalığı varsa endokardit riski daha da yüksek” dedi.grip

Adelede

Bazı mikrop cinslerinin kalp adelesinde miyokardit adı verilen bir iltihap yarattığını da anlatan Şener, “Miyokardite yol açmış, grip ve virüsleri ağır seyreder ve ölümcül olabilir. Kalp adelesinde iltihap kalbin pompalama gücünü azaltır. Bu durum kalp yetersizliğine ve hastanın hayatını kaybetmesine yol açar” dedi.

Kaynak:habertürksağlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here