Gönderen Konu: metin uca  (Okunma sayısı 1371 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ruzgarınsesi

  • Artık sende "biz" densin..
  • *
  • İleti: 1.168
  • Cinsiyet: Bayan
metin uca
« : 26 Aralık 2008, 12:34:48 Cum »
   ÖZGEÇMİŞ
  1961 yılında Hakkarili bir baba ve Söğütlü bir annenin büyük çocuğu olarak  İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük bir bürokrat ailesinin çocuğu olarak ömrünün büyük bölümünü Ankara ve İstanbul’da geçirdi. İlk, Orta ve Lise eğitimini Ankara’da tamamlayan Uca, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Tiyatro eğitimi aldı.Van Erciş’te askerliğini tankçı asteğmen olarak yapan Uca,1987 yılında Anadolu Ajansı’nın sınavını  kazanarak    muhabirlik    hayatına   başladı.  1999 - 2000   yıllarında  TRT’ de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev yaptı. Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, şov TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı.1999 yılından itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları   ve   sahne   gösterileri   ile   İstanbul’da   çalışmaya   başladı.

   "Günaydın Türkiye" ve "Passaparola" programları ile de geniş kesimler tarafından tanındı. Sunuculuk çalışmaları ve tek kişilik gösterisi, son beş yıllık çalışmaları arasında yer aldı.

    2004 yılında “Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim”, 2006 yılında, “Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam?” kitaplarıyla, sabah programında anlattığı toplumsal çarpıklıkları, gülmece öyküleri halinde yayınladı. Öğrencilik yıllarından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi gençlik kolları dahil, aktif siyasetin içinde olan Uca’nın yazılı ve görsel basında çok sayıda ödülü bulunmaktadır.  Tek kişilik gösterisi ile Türkiye’ye özgü gariplikleri, yaşadığımız güncel gelişmeleri, siyasi dalgalanmaları, ince alaylı bir dille eleştiren Uca, çalışmalarını Ankara ve İstanbul’da sürdürüyor.

    İyi derecede İngilizce bilen Metin Uca sunucu, oyuncu, programcı, yapımcı ve yazar nitelikleriyle anılmasına karşın, gökyüzünü maviye boyayıcılığı, kırmızı elma ısırıcılığı ve yavru kedi şefkatçiliği görevlerini de sürdürmektedir.
 
 
hayat daima son sözü söyler ama benimde söyleyecek cümlelerim var